Jak naučit psa stopovat

Úterý, 29. březen 2016

V časech, kdy umí kdejaký pes téměř tančit tango a na povel se složí jako mrtvolka, mnozí z nás zapomínají na klasické, tradiční povely a cviky. Jedním z opomíjených je i stopování. Věnují se mu jen ti, kteří chtějí složit zkoušky poslušnosti nebo ti, co chtějí napodobit komisaře Rexe. Jak vlastně na to?

Začátky psa stopaře

Ideální je samozřejmě začít s nácvikem již od štěněte, asi kolem věku půl roku. Pokud se chcete dostat v budoucnu na zkoušky poslušnosti, máte dostatek času na nácvik zhruba do jednoho roku věku štěněte. Jak to udělat, aby pes pochopil, co po něm chcete? Každopádně potřebujete nápomoc druhé osoby. Principem je psa opustit asi na vzdálenost 50-ti metrů s tím, že pes ztratí pána z dohledu asi po deseti metrech. Pak jej pomocník vypustí a páníček musí svého psa neskonale chválit, když jej najde. Pro začátek můžete do svých stop tu a tam vložit pamlsek. Posléze psa pomocník vede na vodítku s povzbuzovacím „Stopa“ a chválením. Ideální je také v době krmení odnést psovi misku někam na druhý konec zahrady a na stopovacím vodítku jej nechat, ať si ji najde.

 

Nejčastější chyby při nácviku stopování

Psa byste neměli v žádném případě nechat stopovat v parném horku, také přílišný vítr čichové vjemy psa značně ztěžuje. Pro nácvik stopování u nezkušeného psa vyberte jednodušší terén jako je třeba posečená louka nebo zahrada. Na holé půdě na poli nebo například v porostu řepky olejky (má silné aroma a psy mate) se vašemu psovi bude zprvu stopovat těžko.

 

Čich psa jako zbraň

Lidské čichové buňky čítají dohromady asi 5 milionů, zato psi jich mají asi 100 milionů, proto dokáží kdeco vyčmuchat. I oni se však musí naučit své čichové buňky citlivě používat. Pro stopování se hodí v podstatě kterýkoliv pes, na plemeni nezáleží. Je ovšem pravdou, že například v Rusku již zkoušejí křížením vytvořit nové plemeno s ještě citlivějšími čichovými buňkami. Správný policejní pes je však schopen sledovat pachatele na stopě i 15 hodin staré. Chcete-li se vyrovnat služebním psům, stačí vám parťák na výcvik, hromada pamlsků a stopovací vodítko a hurá na to!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3905

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  03.04.2016 16:38:22

  Magdalena Hegerová napsal(a):

  Dobrý den :) Při psaní článku jsem čerpala z informací kynologů psovodů, z přednášek paní, která psovodum pomaha s vycvikem a z několika článku. Ja sama jsem takto s mým krizenym ovcakem zkusila naučit jej základy a šlo to. Omlouvám se, pokud jsem Vás článkem pohoršila či mystifikovala, rada si vyslechnu každou zkušenost a tadu. Mrzí mne, pokud vás článek nějak pohorsil či rozčílil:( hezký zbytek dne!

 • stopování

  01.04.2016 15:04:39

  Lenka napsal(a):

  Vážená autorko, nevím, kde a kdo Vás učil stopovat. To, co popisujete, se vzdáleně podobá metodě používané v době před 40 lety, kdy jsem začínala s výcvikem psů. Tehdy šlo o to, aby se pes nějak dostal na konec stopy, jestli jde metr vedle, neva, hlavně, že psovoda někam ovede. Netuším, koklik psů jste připravila na zkoušky, jestli fungujete jako instriuktor výcviku v ZKO a kolik Vašich svěřenců úspěšně skládá zkoušky. Pokud chcete radit, měla byste se nejprve učit sama, pročíst si zkušební řády, zjistit, jak vůbec má vypadat provedení stop, jaké jsou požadavky na psy a psovody, jaká je metodika (vámi uváděná určitě ne), měla byste se nechat vést lidmi, kteří znají problematku pachových prací,... . Naučit psa dobře stopovat nelze za týden, je to běh na velmi dlouhou trat´, člověku trvá ještě déle naučit se vše o stopách (a vlastně to zcela nelze nikdy). Jen doufám, že nejste jednou z mnoha "fundovaných majitelek soukromé výcvikové školy" a nenecháte si za takové nesmyslné "rady" platit od naivních majitelů psů.

 • kdy začít

  31.03.2016 22:40:45

  jessynka napsal(a):

  tak nevím ale na cvičáku nám bylo sděleno že na stopu se musí už od 3 měsíců, že v 5 měsících je už pozdě, můžu se zeptat kde jste prosím na tom byla že se začíná v půl roce?

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

Anglický buldok - pejsek s pp

Anglický buldok - pejsek s pp

Plemeno : Anglický buldok
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace