Jak odnaučit psa štěkat a výt

Pátek, 29. leden 2016

Opakuje se to každý den – jakmile zabouchnete dveře bytu, váš pes vyčká, až vás neucítí za dveřmi a pak spustí svůj každodenní koncert. Naštvaní sousedé vám na dveřích nechávají vzkazy, stěžují si správci domu… A vy jste bezradní, protože všechny zatím vyzkoušené metody, jak odnaučit psa štěkat nebo výt, nefungovaly. Navíc se obáváte, aby celá záležitost nepřerostla v občansko-právní spor.

Ano, štěkot psa je stále možné podle občanského zákoníku kvalifikovat jako přestupek. Majitelé psů by měli zajistit, aby jejich zvíře neobtěžovalo sousedy hlukem, jako je právě štěkot a vytí psa. Stejně jako musí například zajistit, aby jejich pes nevnikal na cizí pozemek. Koneckonců, když se na to podíváte z hlediska sousedů, uznáváte, že mají pravdu. I vás by neustálý štěkot a vytí psa v noci nebo ve dne obtěžovalo.

 

Obojek pro psy

 

Štěkot psa s mírou a bez rušení sousedů

Štěkání je pro psy přirozené. Ještě než se ze psů stali naši domácí mazlíčci, sloužili člověku zejména jako hlídači a společníci, kteří mu pomáhají chránit majetek. Když se vesnicí v noci rozléhal štěkot psů, bylo to zejména proto, že jí procházel někdo nezvaný, koho psi neznali. Hospodáři vstali, zkontrolovali statek, a pokud bylo vše v pořádku, psa utišili, aby už štěkáním v noci nerušil.

Pokud pes štěká pouze v případě, že hlídá (cítí za dveřmi nebo plotem cizí osobu) a po vašem povelu se utiší, je vše v pořádku. Zbystřit byste měli, pokud si pes štěkáním a vytím vynucuje vaši pozornost nebo přítomnost. Takový druh štěkání psů ruší sousedy, je nepříjemný i vám a je třeba mu zabránit. Nejlépe pochopitelně důslednou výchovou psa. Ne vždy se nám ale podaří.

Kromě bezdůvodného štěkání psa v noci, resp. štěkání psa, když je sám, jsou ještě další druhy psího štěkotu, kterým zvíře reaguje na své okolí. Jde například o štěkání psa na lidi na ulici, na ostatní psy, někteří psi dokonce štěkají i na auta nebo na cyklisty či běžce. V takovém případě je třeba pro klid váš i vašeho okolí zabránit podobnému štěkotu psa. Ať už se do neúnavného štěkání pustí v bytě ve vaší nepřítomnosti, nebo venku.

 

Protištěkací obojek pro psy

 

Jak zamezit štěkání a vytí psa?

Může to pro vás být skutečně zoufalá a zdánlivě neřešitelná situace. Sedíte v práci a jen si bezmocně představujete, jak pes štěká a vyje v bytě, protože je tam sám. Po práci rychle spěcháte domů a hrozíte se, jak si opět budou sousedé stěžovat a jaké naštvané vzkazy najdete na dveřích… Udělejte tomu už jednou pro vždy přítrž a zabraňte štěkání vašeho psa. Že jste zkoušeli vše a zatím se vám nepodařilo odnaučit psa štěkat?

„Štěkání psa v bytě, poté co všichni odejdou za svými povinnostmi, není nic neobvyklého a podobnou situaci řeší celá řada pejskařů. Ti jsou většinou zoufalí, protože štěkání psa ruší sousedy. Někdy je velmi těžké odnaučit psa štěkat běžnými povely a prostředky. Zabránit štěkotu psa umí výchovné obojky, které vezmou výchovu psa do svých rukou poté, co se za vámi zabouchnou dveře bytu.

Protištěkací obojky jsou stále oblíbenější u chovatelů psů, kteří se potýkají například s rušivým štěkotem a vytím psího miláčka. „Je třeba zdůraznit, že protištěkací obojky jsou zcela bezpečné pro psa i majitele. Rozhodně nejde o žádné prostředky týrání. Psu neubližují fyzicky ani psychicky. Pouze ho napomenou a upozorní, když začne štěkat a výt.

 

V čem vám obojek pomůže?

V odstranění nežádoucího štěkání, vytí a kňučení psů v bytě či na zahradě ve vaší nepřítomnosti. Odstranění a zamezení nežádoucího štěkání psů na lidi, auta, kola, zvířata a různé předměty či ostatní psy. Odstranění štěkání nebo vytí sousedových psů pomocí speciálních jednotek.

Obojek pro psy

 

Co vědět o protištěkacím obojku pro psa

Protištěkací obojek pro psa je elektronické zařízení, které má výchovný rozměr. Elektronický obojek rozpozná štěkot a vytí psa a ve správnou chvíli ho napomene. Nejprve je pes upozorněn zvukovým signálem, a pokud ve štěkotu pokračuje, následuje elektrický impuls. Ten je psu nepříjemný, ale není nebezpečný. Pes si brzy uvědomí souvislost mezi štěkáním, zvukovým signálem a elektrickým impulsem. Takže po nějaké době bude jako výchovné upozornění proti štěkotu postačovat zvukový signál.

Je třeba dodat, že pokud pes nebude reagovat na elektrický impuls, tedy bude ve štěkotu pokračovat, neznamená to, že bude dostávat jeden impuls za druhým. Obojek se po nějaké době deaktivuje a elektrické impulsy přestane vysílat. To se stane samozřejmě i v případě, že pejsek se štěkotem přestane.

Kromě elektronického obojku je možné použít proti štěkání také obojky ultrazvukové (vysílají ultrazvuk pro psa nepříjemný), vibrační (napomínají prostřednictvím vibrací) či sprejové (při štěkání vypustí sprej po čumák psa.

Osvědčily se nám především protištěkací obojky PET853AT-219A nebo PET850.

Elektronické protištěkací obojky jsou ale ze zkušenosti nejúčinnější. U některých z nich se elektrický impuls zvyšuje, u některých zůstává stabilní. Nikdy ale nedosáhne takové intenzity, aby to psa ohrožovalo. Jde pouze o výchovné impulsy.

Obojky pro psy

 

Jaké druhy obojků jsou?

Čím více praktických funkcí protištěkací obojek má, tím lépe se Vám pes bude učit. Nejdůležitějšími a zároveň nejzákladnějšími funkcemi, které by obojek měl obsahovat, jsou zvukové upozornění a elektrostatický impulz. Většina dnes prodávaných elektronických protištěkacích obojků, má tyto funkce doplněny ještě vibracemi popřípadě jinými typy korekce. Setkat se tak můžete s následujícími funkcemi:

Zvukové protištěkací obojky: Zvukové upozornění by mělo vždy předcházet použití el. impulzu. Pes se velmi brzy naučí, že nepříjemnému elektronickému impulsu předchází zvukové upozornění a naučí se reagovat již na zvukový signál. V praxi se tak obvykle jedná se o nejpoužívanější funkci.

Vibrační protištěkací obojky: Obvykle slouží jako mezikrok mezi zvukovým a el.impulsem v případě, že pes na zvukové upozornění nereaguje. Intenzita vibrací se dá obvykle nastavit v několika úrovních. U pouze vibračních obojků se jedná o hlavní funkci, účinnost takovýchto obojků je ale značně omezená, a tyto obojky jsou tedy vhodné spíše pro malé a mírné psy.

Elektrické protištěkací obojky: Slouží jako korekční impulz a používá se v případě, že předchozí zvukové a vibrační upozornění nepomohlo. Aby byla účinnost, co nejlepší měl by obojek umožňovat nastavení intenzity elektrostatického impulzu.

Sprejová protištěkací obojky: Jedná se o druh nápravného signálu, kdy k nápravě dochází pomocí spreje, který je automaticky vystříknut psovi na čumák, pokud značně štěkat nebo výt. Jedná se o druhou nejúčinnější a bezbolestnou metodu korekce na trhu.

Ultrazvukové protištěkací obojky: Jedná se o nejšetrnější metodu, ale také nejméně účinnou. Pokud pes začne štěkat nebo výt, obojek se aktivuje a vyšle nepříjemný zvuk (ultrazvuk - vysoký tón), který slyší pouze pes a je mu velmi nepříjemný.

 

A psa si pohladí i váš soused

Shrnuto a podtrženo, elektronický protištěkací obojek je účinným pomocníkem, který zabrání štěkání psa a rušení sousedů ve chvíli, kdy nejste doma a nemůžete tedy psa upozornit, aby přestal. Jejich používání je bezpečné a fyzicky ani psychicky psa neohrožují. Pozitivní zkušenosti s protištěkacími obojky mají pejskaři i zkušení kynologové, takže se za jejich použití nemusíte stydět. Navíc vám pomohou zlepšit sousedské vztahy, protože váš pes už nebude v noci výt a přes den štěkat v bytě. A pak si možná i váš soused vašeho psího miláčka zamiluje. Také se podívejte na ukázku videa, jak sprejový obojek zamezí štěkotu psa. Efektivně, rychle a hlavně bezbolestně.

https://www.youtube.com/watch?v=R_ExrX_eaAc

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 7905

Zpět na výpis

 • INZERCE

  30.01.2016 22:11:02

  Kate napsal(a):

  Vždy se prosím podívejte na autora článku. V tomto případě, jako i u ostatních týkajících se EO je "autor: Inzerce". To znamená, že se nejedná přímo o článek Hafici.cz ani nikoho z naší redakce, ale jedná se o inzertní článek! V těchto případech se nemusí obsah článků shodovat s názorem Hafici.cz.

 • -- bez nadpisu --

  29.01.2016 17:43:18

 • -- bez nadpisu --

  29.01.2016 17:03:26

  Kobylatko napsal(a):

  Výcvikové EO beru ale! pouze pokud to má v rukách člověk co to má v hlavě v pořádku a umí s tím zacházet!Samozřejmě pes musí znát základy bo výcvikový EO ho je fakt nenaučí.
  Protištěkáče jsou jen a pouze BUSINESS ! jak z lidí dostat jednoduše peníze díky jejich lenosti a neschopnosti normálně pracovat se psem a je jedno jestli pozitivkou nebo klasickým výcvikem a výchovou ale jde o to SE PSEM MAKAT a nevymýšlet kraviny ;-) .

 • -- bez nadpisu --

  29.01.2016 15:06:23

  Scylla napsal(a):

  Používání těchto obojků je stanoviskem ÚKOZ označováno jako týrání zvířat, pro informaci autora.

  Pes štěká kvůli tomu, že je ve stresu, většinou ve velkém stresu. Když ho budete smažit ještě protištěkačem, může se stát, že pes stres nevydrží a odnese to na zdraví. Z osobní zkušenosti tohle vím - pomáhala jsem s léčbou několika psů, kteří měli zdravotní problémy, jeden dokonce uhynul.

  Daleko účinnější je odstranit stres a tím i jeho projev.

  Je zvlášní, kolik se na těchto stránkách v poslední době objevuje propagací donucovacích prostředků, protištěkacích obojků a silového zacházení se psy. Je to velká škoda, že se tu člověk nic rozumného nedozví.

 • -- bez nadpisu --

  29.01.2016 13:35:00

  Kobylatko napsal(a):

  Jak odnaučit psa štěkat a výt ... ?Jednoduše !A to je si psa nepořizovat !Trestat psa za jeho přirozený projev a komunikaci mi příjde úchylné.Jak se bez zvukového projevu psa dozvím třeba že je zraněný pokud to nebude okem viditelné? těžko,těžko .Pokud někomu vadí psí štěkání,vytí,kňučení ... doporučuji si koupit rybičky nebo psa plyšového.
  A za další,vše jde vyřešit normální výchovou,výcvikem a socializací psa a to je věnovat se mu,né ho mít jako módní doplněk do bytu nebo ho prdnout k boudě na dvůr protože psa má přece každý né?
  Lidi by si měli uvědomit že zvíře není hračka! ;-)

Celkem záznamů: 5
|< << >> >|

Top inzerát

Dobrman štěňátka s PP prodám

Dobrman štěňátka s PP prodám

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace