Když už hra není hrou

Sobota, 19. březen 2016

Možná máte doma více psů, možná jen chodíte venčit do parku a přátelíte se tam s ostatními psy, možná pravidelně jezdíte se svým psem za rodinou, kde také mají hafana. Říká se tomu socializace a ať ji provedete důsledně nebo nedůsledně, ke rvačce může dojít téměř kdykoliv. Jak poznat, kdy ještě platí zákony smečky a kdy už jde do tuhého? Těžko.

Psi a hra na život a na smrt

Tak jako u ostatních živých tvorů, je takové taškaření s ostatními psy nácvikem. Touto hrou se učí. Učí se, kde mají své silné stránky, jak bojovat s menším nebo větším psem. Jak vyhrát závod. Jak správně uhnout. Důležité je ale vědět, kdy přestat. Když už si jeden pes nechce hrát, musí se naučit i signálům pro ukončení hry. Podrážděné odmítnutí nejčastěji bývá začátkem rvačky. V případě smečky doma bývá také důvodem k rozepři hádka o lepší sousto, o hračku, často se stává, že psi hlídající u plotu si vyříkávají postavení, když jde někdo kolem a dominantnější jedinec chce tomu druhému dát najevo, že on štěká víc, hlídá lépe a je celkově nadřazenější. Proto je i vhodné nemít plot hned u cesty, kde chodí lidé a nenechat tam pobíhat psy celý den – ten dominantnější může vyvolat rvačku relativně pro nic za nic. A je-li jeden ze skupiny při hře neustále honěn a druhý je notorický pronásledovatel, může pronásledovateli stoupnout sebevědomí, a honičky se zvrtnou v opravdový lov.

 

Psí rvačky

 

Jak vypadá stop signál?

Mnoho psů má od přírody hlasitější projev a zejména samci s přibývajícím věkem považují za hru i to, z čeho se lidem již ježí chlupy za krkem. Prvním signálem, že toho bylo dost, jsou vyceněné zuby a zježená srst. Původem nevinná tahanice nabírá na agresi a hlasitost se stupňuje. Dobře vycvičený pes by měl být v této chvíli odvolatelný. Pokud k zápasu dojde na procházce na vodítku a chcete již hře učinit přítrž, použijte vodítko. Pamatujte však na to, že držíte-li na procházce vodítko neustále napjaté, přenášíte na psa stres a on tak spíše zaútočí na kolemjdoucí psy. Je jen na vás, co svému psovi dovolíte.

 

Zákon psí smečky

Ke zranění může dojít kdykoliv. Oddělit opravdu se rvoucí psy nebývá jednoduché, zatím ve většině případů zabírá studená sprcha z kyblíku nebo zahradní hadice. Náhlý a jasný šok. Pokoušet se psy oddělit vlastními silami „ručně“ může být značně riskantní - přestože vás považují za vůdce smečky, můžou kousnout. Zranění ze hry nebývají vážná, psi chňapou do nohou, uší, ocasu a oděrky se rychle zahojí (i když třeba na uších dlouho a rády krvácejí). Mnoho majitelů více psů jednoduše věří zákonům smečky – tedy tomu, že psi si to mezi sebou vyříkají, ale doopravdy si neublíží. Ve většině případů to funguje, pokud jste uznávaný vůdce a pokud nejde o psy v blízkosti hárávé feny (byť za plotem). Z opravdové rvačky pak bývají následky mnohem horší.

 

Psí rvačky

Jsou psi, kteří se k sobě zkrátka nehodí?

Samozřejmě existují plemena a povahy psů, které není dobré nechávat non stop ve společnosti dalších psů, pokud spolu nežijí odmala. Vše záleží také na míře socializace a na tom, zda nemá pes z dřívějška špatné zkušenosti. Často bývají potížisty sebevědomí teriéři. Můj pšeničný teriér si v mládí rád hrál se stejně starou fenkou staforda. Nacvičili si spolu drsný styl hry (stafordka si hrála jako tank), který teď pšeničák přenáší i do dalších her – ovčákovitým flegmatikům je to jedno a moc si jej nevšímají, ale stejně temperamentní teriéři už to nepovažují za hru. Je důležité myslet i na to, s kým svého psa necháváte si hrát, aby se vám nevrátil domů se šťastným výrazem a s krvácejícím uchem a potřepáním hlavy neomítl do ruda celou předsíň.

 

A jaké jsou vaše zkušenosti s hrou, která již není hrou? Máte doma rváče nebo hračičku?

 

 

Autorka fotografií: Michaela Petrášová

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2996

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    23.03.2016 13:49:37

    Akíčita napsal(a):

    Když jsem měla choďáka a křížence NO s HW, nikdy jsem neměla problém na nich poznat, co jim ještě při hře nevadí a co už ano. Ti dva si spolu buď hráli umírněně anebo vůbec ne. K šarvátce, kdy by si navzájem ublížili nikdy nedošlo. Oba byli taková povaha, že se spíše konfliktům snažili vyhnout. Když jsme chodili na procházky a potkávali cizí psy, kříženec o kontakt s jinými psy (s výjimkou některých fen) nestál, tak jsem se ho vždy snažila nechtěného kontaktu uchránit. To choďák si hrál rád, ale byl velmi ohleduplný a pokud druhý pes dal najevo "už nechci", okamžitě toho nechával. Mohla jsem tak klidně chodit na procházky s kamarády a jejich psy. Ti naši si prostě vše vyřešili sami bez konfliktů a my si mohli v klidu během procházky povídat.
    Se současným kníračem ale musím mít neustále oči na stopkách a 100%ně se s****ředit na jeho řeč těla, abych vždy stihla včas zasáhnout a ukončit hru, která by nemusela dopadnout dobře. Fousáč je zatím puberťák a je strašně kamarádský - chce si hrát s každým. Jenomže jeho styl hry je poněkud drsný - mám podobnou zkušenost jako autorka článku - jako malý si nejvíc hrál s pitbulama, boxerem, ovčandou...prostě se samými většími psy, kteří jeho razanci tolerovali, ba naopak podporovali... Ovšem potkáme-li výrazně menšího psa, než je Edík, protože on si chce hrát, přizpůsobuje se tomu malému. Lehne si a čeká, až k němu prcek přijde a osmělí se...i ta hra s prckem je pak opatrnější. Problém ale míváme se stejně velkými či většími psy, kdy prostě Eda pozor nedává, a tak se často stává, že hru ukončuji ještě dřív, než vůbec stihne začít, abych Edu uchránila před "držkovou".>:) On je přitom povaha, co se snaží s každým domluvit, ale poměrně dlouho mu trvá zpracovat ten signál od druhého psa, že prostě o hru už nestojí...8-}

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Dobrman štěňátka  s PP prodám

Dobrman štěňátka s PP prodám

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace