Rozhovor se psem

Neděle, 3. září 2017

Dívá se na mě, jakoby mi rozuměl! Také si se svými pejsky povídáte, i o věcech, kterým nemohou rozumět a oni na to se zaujetím kroutí hlavou? A ve výsledku váháte, zda vám rozumí nebo si to jen namlouváte? Nenamlouváte! Psí inteligence se ukázala být dalekosáhlejší, než si vědci doposud mysleli!

Pes versus dítě

Psí věk se dnes poměrně snadno přepočítává na lidské roky a jsme schopni stárnutí psa připodobnit k procesu stárnutí u lidí. Stejně tak jsme schopni připodobnit mozkové schopnosti psa k úrovni vývoje dítěte. Němečtí vědci zkoumali jedno z nejinteligentnějších plemen – border kolii, ve schopnosti porozumět lidským slovům. Z nabízených deseti hraček znal názvy všech, až na jednu. Když po něm chtěli přinést hračku neznámého názvu, správně vyhodnotil, že to bude ta, kterou nezná a přinesl ji. Naučený výraz dokonce okamžitě byl schopen si zapamatovat a pro příště opět použít. Zařadila se tak na seznam více než 200 slov, které si je border kolie Ricco schopen zapamatovat a porozumět jim.

poslech1.jpg

I papoušek rozumí

Již z přelomu minulého století byl popsán případ papouška, který miloval svou majitelku. Papoušci jsou schopni naučit se stovky slov, ale obvykle je opakují dle libosti a bez promyšlení. Zmíněný papoušek měl zdravotní problém a po vleklé léčbě bylo nutné přistoupit k operaci. Majitelka svého mazlíčka donesla na kliniku a chystala se odejít, aby mohla začít operace. V minulosti vždy odešla z místnosti, když papoušek zlobil a nechtěl se uklidnit. A když nyní odcházela, papoušek na operačním stole před podáním sedativ začal vykřikovat slova omluvy, ať se nezlobí, že nic neprovedl a ať neodchází. A tato slova zcela vhodně vyhodnotil a použil i přesto, že je do té doby nikdy předtím nevyslovil!

Inteligence na vzestupu

Psi vnímají nejen lidskou intonaci hlasu, jak se doposud myslelo, ale i slabiky a jednotlivá slova a to oběma mozkovými hemisférami. Psí inteligence se poměřuje v několika sférách, ať již v emotivní nebo pracovní schopnosti učit se povely. Border kolie jsou ve všech sférách považovány za ty nejchytřejší. Významné místo v žebříčku však zaujímají i kříženci. Takže ať již máte jakéhokoliv psa, určitě na něj mluvte dál! Váš pocit, že ví, co říkáte, není jen pocitem. Teď je ovšem na nás, abychom stejnou snahu, jakou projevují psi ve snaze naučit se naši řeč, projevili i my ve snaze pochopit jejich řeč

poslech2.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4520

Zpět na výpis

 • Re:

  11.09.2017 14:40:38

  Akíčita napsal(a):

  Jojo, souhlasím. ;-) Mě zase vždycky moje fousisko překvapí tím, jak na vyřčené povely reaguje v různých situacích. Když je třeba pes zrovna na volno a já už zdálky vidím blížícího se cyklistu, raději si psa vždycky přivolám. Někdy psa volám ale jen tak v rámci tréningu. I když si myslím, že v obou případech volám vždycky stejně (nekřičím, neplaším se), pes stejně pokaždé vycítí ten "podtext", proč ho volám...tj. něco se děje a je důležité, aby přišel. Když tzv. o nic nejde, tak ta rychlost přiběhnutí je obvykle o něco pomalejší než reakce, když "o něco jde"...>:) :-D

  Zdenka (08.09.2017 22:18:15) napsal: ..ano, naučené povely (sedni, čekej, ke mně..atd)pronesené důraznější hlasem, tam je jasné, že pes ví, jak je má plnit. Na vycházkách mě ale vždy těší, jak Blekouš (chodíme obvykle navolno)reaguje na moje povídání :-) "pojď, půjdeme radši tudy" "ano, běž, můžeš napřed" "u silnice na mě počkej" "dneska k rybníku nejdeme" ..... žádné povely, jen klidným hlasem mu povídám - - a on tomu určitě rozumí ! Choďáci mají k borderkám myslím taky blízko..

 • -- bez nadpisu --

  08.09.2017 22:18:15

  Zdenka napsal(a):

  ..ano, naučené povely (sedni, čekej, ke mně..atd)pronesené důraznější hlasem, tam je jasné, že pes ví, jak je má plnit. Na vycházkách mě ale vždy těší, jak Blekouš (chodíme obvykle navolno)reaguje na moje povídání :-) "pojď, půjdeme radši tudy" "ano, běž, můžeš napřed" "u silnice na mě počkej" "dneska k rybníku nejdeme" ..... žádné povely, jen klidným hlasem mu povídám - - a on tomu určitě rozumí ! Choďáci mají k borderkám myslím taky blízko..

 • -- bez nadpisu --

  05.09.2017 12:32:25

  Akíčita napsal(a):

  To je zajímavé, docela bych si ráda přečetla ten materiál, z něhož autorka článku čerpala.

  Já se svým psem mluvím jak s člověkem. Tedy samozřejmě pokud po něm něco chci, dávám stručné, jasné povely, které má naučené a rozumí jim. Ale často mám opravdu pocit, že rozumí víc, než si jsem ochotna připustit...Nemám na mysli přímo konkrétnímu obsahu slov, ale určitě je schopen vždy dobře vyhodnotit moje emoce...To propojení mezi námi pak nějak funguje na jiné než slovní úrovni, i když já mu přitom něco povídám.
  Jinak s těmi hračkami tomu věřím. Můj pes má několik oblíbených hraček, které střídáme a nějak jsem je nazvala a říkám jim pořád stejně. Než je uklidím, jsou někdy rozházené po trávníku všechny a pes - má-li náladu na hraní, mi opravdu přinese tu, kterou řeknu a už jsem taky pozorovala, že když jsem třeba náhodou pojmenovala danou hračku jinak, než, jak jí zná, tak buďto nedonesl nic nebo zkusil donést něco z toho, co tam měl...Prostě o tom, co jsem řekla přemýšlel.
  ;-D
  Akorát mě trošku na všech těch psích výzkumech mrzí, že se právě velmi často týkají borderek a jiných ovčáckých plemen a že se ta tzv. "chytrost" měří na počet slov a povelů, kterým pes rozumí... Myslím, že ta inteligence je ale trochu o něčem jiném...

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace