Skákal pes, přes oves…div návštěvu neodnes!

Úterý, 19. leden 2016

Když přijdete domů a váš miláček vás vítá s neutuchajícím entuziasmem, je to úžasný pocit. Kolikrát je váš pes také tím jediným, kdo vás doma doopravdy vítá. A tak se toho nemůžete nabažit a vítací ceremoniál má mnohdy třeba i několikaminutové trvání. Občas se ale z toho stane zlozvyk, kdy se vám pes snaží skočit na hlavu a třeba zrovna návštěva z toho nadšená být nemusí.

Z očí do očí. Psí řeč těla

Podle původní řeči těla se psi ve smečce zdraví olizováním koutku tlamy. Prapůvod tohoto zvyku nalezneme mezi vlky – když se vrátí matka z lovu, snaží se štěňata olíznout právě toto místo, čímž ji podnítí vyvrhnout potravu. Toto je pravděpodobně příčinou, proč se pes snaží vyskočit lidem až do obličeje a olíznout jim tvář. Také je možná zvyklý, že míváte v ruce, kterou instinktivně zvednete, když běží k vám, nějakou dobrotu, a nebo máte větší smečku a skákání používají psi jako způsob, jak se pro pohlazení vrhnout jako první.

 

Když pes vítá

I když vítání je úžasná záležitost, nic se nemá přehánět. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste psa úplně přehlédli a odpustili si tu radost z toho, že jste konečně doma. Pokud ale chcete, aby neskákal na návštěvy, musíte začít u sebe, jinak to nepochopí. Psům je jedno, že příchozí má čerstvě vyprané oblečení a nerad by na něm měl otisky tlapek. Jednou z možností je trénovat se psem cíleně příchod návštěv. Vzít jej na krátké vodítko, přikázat mu povel „sedni“ a v případě, že se vymrští ke skákání, stáhnout jej vodítkem k zemi, jasně dát povel „nesmíš“ a sedni a teprve až když pes sedí, návštěva jej smí přivítat skloněním se k němu.

Pro psy neviditelný

Další variantou odnaučení je dělat mrtvého brouka. Až pes přiběhne, postavte se s rukama u těla a vůbec si jej nevšímejte. Na jeho dorážení nesmíte nijak reagovat, ani uhýbáním, ani hlasem ani odstrkováním. Dělejte prostě, že tam nejste a že ani pes tam vlastně vůbec není. Váš absolutní nezájem jej nakonec přiměje se zklidnit, sednout si a čekat na váš zájem. Teprve pak jej pohlaďte a odměňte.

 

Nouzové řešení

Pokud jste již od počátku zásadně zanedbali výchovu a při příchodu domů se na vás valí nějaká padesátikilová neřízená střela bez možnosti zastavení, existuje tip „poslední pomoci“ – nastavit před sebe pokrčené koleno. V případě že se o něj pes praští, obvykle jej podobné roupy přejdou, jde však o nouzové řešení (ale nejrychleji účinné). Samozřejmě, že naučit psa, že skákání nemá smysl a je nežádoucí, nepůjde ze dne na den. Chce to hodně trpělivosti, vytrvalost, pevné nervy a důslednost. Výsledky se obvykle dříve nebo později dostaví!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1855

Zpět na výpis


Top inzerát

Anglický buldok - pejsek s pp

Anglický buldok - pejsek s pp

Plemeno : Anglický buldok
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace