Co je to BARF?

Neděle, 5. únor 2012

BARF je ne moc známá zkratka, kterou lze vyložit vícero způsoby: Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), nebo Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava), popř. Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). Ať si pod písmenky určíme kteroukoli variantu, vždy znamená totéž. Jedná se o výživu masožravých domácích zvířat „přirozeným“ způsobem, kdy naší domácí šelmě podáváme syrové maso, kosti a zeleninu. Inspiraci můžeme nalézt v jídelníčku například vlků.

Jelikož je ale náš chlupatý přítel oproti zvířatům ve volné přírodě zcela odkázán na to, co mu poskytneme my, majitelé, je naším hlavním úkolem jídelníček psovi sestavit opravdu vyváženě. Zejména toto je hlavním důvodem, proč se většina chovatelů více přiklání ke granulím, u kterých už doufáme, že vyvážené složení mají.

 

Proč ale stále větší okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem místo nenáročného odsypávání granulí? Protože se čím dál více navracíme k názoru, že chemie do psího jídelníčku nepatří. Jenom pestře a vydatně krmený pes může být zdravý pes. Jednostranná a uměle zpracovaná strava je přirozenému modelu na hony vzdálená. Pravdou je, že se dá namítnout, že dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá, tím pádem nemusí být krmen jako on. Vzhledově a povahově spolu sice ve většině případů mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají doposavad totožné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, ne-li tisíce let, aby se přeorientoval na kompletní změnu stravy. Nějaký ten pátek tedy potrvá, než vyšlechtíme „psa granulového“.

 

Různé výzkumy nasvědčují tomu, že se od dob, kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) zvýšilo množství zdravotních problémů u psů (i jiných domácích zvířat tímto způsobem krmených). Jednalo se zejména o oslabení imunity, kožní potíže, alergie, sníženou plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin, atd. Samozřejmě všechno vždy souvisí se vším, a i tady jsou do značné míry cítit vlivy bytového prostředí, hýčkání psů v oblečcích a i jejich celková menší pohyblivost.

 

Další věcí je, že se velmi rozcházejí názory chovatelů, výzkumníků i samotných veterinářů. Takže je otázkou, kde najdeme pravdu. Nevyvratitelné ale zůstává, že způsob krmení psa BARF je nejvíce spojen s jeho přirozeností a pokud psovi páníček sestavuje jídelníček na míru, dělá asi opravdové maximum.

 

Autorka: Martina Kotková

autor článku: Martina Kotková

Počet přečtení tohoto článku: 6579

Zpět na výpis

 • Re:

  20.03.2013 11:30:41

  Hondzik1 napsal(a):

  Emmička (22.03.2012 20:47:44) napsal: my barfujem napůl jestli se to dá takhle říct Emmička má každý den vařené maso trošku granulek a hodně zeleniny :D :D :D :D jí to chutná a nám to vyhovuje :D :D :D :D


  To už se tak nazvat nedá, bohužel..
  Navíc, než vařené maso, to raději granule - vařením ztratí veškeré výživné látky v mase obsažené..
  A hlavně pozor na kosti, které prošly tepelnou úpravou !!!
  Kosti dávat opravdu jen syrové, nijak neupravené.. A není se čeho bát..

  A maso by mělo být alespoň 48hod hluboce zmrazeno - kvůli případným parazitům.. Jinak po rozmrazení podáváme při pokojové teplotě..

 • -- bez nadpisu --

  15.02.2013 23:24:59

  Makyna napsal(a):

  My barfujeme už rok, měla jsem problém tloustnutí u fenečky a po barfu se to krásně zpravilo. Nakonec se osvalila.
  Takže už jsme věrní barfu, moji 3AUO milují masíčko a já když jim tak chutná:D

 • barf je levnější

  15.04.2012 17:02:26

  Uživatel3514 napsal(a):

  Mám víc pejsků a dva roky už baští pouze syrové. Za tu dobu neměli nikdy žádné poruchy trávení. Barf je levnější, nakupuji už mražené maso a dodávám pouze zeleninu a pangamin, občas i olej, záleží na mase, k vepřovému ho např. nedávám. Po propočítání nákladů jsem zjistila, že je o 30% levnější krmení syrovým než granulemi. Krmila jsem suprprémiovými a střídala jsem je. Stejně jsem nevěřila, že mají všechno to co píšou. Hlavně po barf stravě pejsci netloustnou i když se jim toho dává víc. Po této stravě nejsou problémy s klouby u štěňat větších plemen, kde se u krmení granulí tyto problémy vyskytují.
  Co myslíte, taky by vám chutnalo pořád stejný oběd ze stejné konzervy???

 • -- bez nadpisu --

  22.03.2012 20:47:44

  Emmička napsal(a):

  my barfujem napůl jestli se to dá takhle říct Emmička má každý den vařené maso trošku granulek a hodně zeleniny :D :D :D :D jí to chutná a nám to vyhovuje :D :D :D :D

 • -- bez nadpisu --

  10.03.2012 08:37:16

  Martina ❤ napsal(a):

  souhlasím, my také barfujeme...

Celkem záznamů: 11
|< << 123 >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace