Jaké potraviny jsou pro psa nebezpečné

Středa, 1. září 2010

Mnoho chovatelů pejsků svým čtyřnohým miláčkům podstrkuje různé dobrůtky, laskominy a sladkosti, ale neuvědomují si, že trávicí soustava psa masožravce a člověka všežravce se podstatně odlišují.

Může pes čokoládu?

Psi jsou na metylxantiny, tedy kofein a theobromin, který čokoláda obsahuje, mimořádně citliví a nedokážou je vyloučit jako lidé. U lidí se metylxantin rozpadá přibližně dvě hodiny, psi k tomu potřebují devětkrát delší dobu. Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství 50 až 60 gramů na kilo jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je takto nebezpečné mnohem menší množství. Už 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

 

Příznaky otravy metylxantiny

Projevuje se zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Poté se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Pak může nastat kóma a smrt.

Jestliže víte, že váš pejsek snědl větší množství čokolády nebo kakaa, a nejeví zatím žádné známky otravy, snažte se u něj vyvolat zvracení a to do 4 hodin od pozření čokolády. Jestliže je to už delší doba, dejte mu aktivní živočišné uhlí ve formě tablet v množství 1 - 2g/kg živé hmotnosti psa. Potom mu podejte projímadlo, ne však na olejové bázi.

 

Jsou kosti pro psy nebezpečné?

Lidé si často myslí, že syrové kosti způsobují poranění žaludku a střev. Ve skutečnosti se ale pes může zranit jen kostí vařenou. Kosti vařením zkřehnou, snadno se odlamují a mohou způsobit potíže. Syrovou kost, dokonce i rybí pes bez problémů stráví. Dále pejskovi můžete dát syrové kuřecí skelety, kuřecí krky a celá křídla, nebo také syrovou hovězí kost nebo žebra. Nikdy nekrmte psa kuřecími kostmi, mohou se štěpit a poškodit žaludek nebo střeva.

 

Lidská strava pro psa

Lidská strava je pro psy nevhodná. Většinou je ochucena různým kořením, na které psí žaludek není zvyklý. To může vést ke zdravotním komplikacím. Navíc pes, který si zvykne na lidskou stravu, přestane žrát psí granule, protože nejsou ochucené jako naše jídlo.

Zbytky od oběda nebo prošlé potraviny také nepatří do psí misky. Pes není odpadkový koš, který by sloužil k odstranění starých uzenin, které jsme nestihli sníst.

Nikdy nedávejte psům jídlo přímo z ledničky. Pes potřebuje krmení, které má pokojovou teplotu. Studená nebo příliš teplá strava mu může poškodit trávicí ústrojí, zvíře pak může trpět například průjmem.

 

Slané potraviny

Pes má po slaném krmivu chuť na další a další sousta, a vezme si tak víc, než by potřeboval. Důsledkem bude stejně jako u lidí, že začne tloustnout. Mimo toho přemíra soli může u psů stejně jak u lidí vést k vysokému krevnímu tlaku. Ovšem není pravda, že by pes neměl dostávat vůbec žádnou sůl, bez ní by nemohl trávit.

 

Sladkosti pro psy

Sladkosti můžou vašemu pejskovi způsobit velké problémy. Nejvíce psům škodí látka xylitol, která je součástí bonbonů, pečiva, sušenek nebo třeba koláčů. Xylitol jako přirozený cukrový alkohol je ale obsažen i v ovoci a zelenině - švestky, jahody, maliny, květák a kukuřice, i když v malém množství. Xylitol u psů výrazně zvyšuje hladinu inzulínu, a tím může způsobit pokles hladiny cukru v krvi a psa ohrožuje na životě.

Účinky xylitolu se projevují asi 30 minut po požití většího množství výrobků, které ho obsahují. Prvními příznaky jsou slabost, ztráta koordinačních schopností a křeče. U xylitolu bylo zjištěno i  podezření, že psům poškozuje játra.

 

Kočičí krmivo

Hodně chovatelů dává psům kočičí stravu, protože jim víc chutná, ale to není nejlepší řešení. V kočičí potravě je vyšší podíl proteinů, což může vést k trvalým zažívacím problémům.

 

Cibule a česnek

Přesto, že nám lidem prospívají jako přírodní antibiotikum, pro psy jsou ve větším množství jedovaté.

Pokud chcete, aby byl váš pejsek zdravý, dávejte mu jen speciální psí stravu. Výběr psího krmiva na trhu je obrovský. Od nejlevnějších masových konzerv či granulí určených pro všechny psy, přes dražší a kvalitnější, jejichž určení bývá rozděleno podle velikosti psa,  jeho věku či výkonnosti.

Váš čtyřnohý mazlíček se vám za to odmění oddaným přátelstvím, které je pro každého páníčka tím největším darem.

 

Autorka: Markéta Heinrichová

autor článku: Markéta Heinrichová

Počet přečtení tohoto článku: 54164

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  19.05.2014 22:11:39

  Klára napsal(a):

  Nám se čokoládou otrávila yorkšírka,zrovna v tu dobu nebyl nikdo doma, naštěstí to přežila, veterinář říkal,že to bylo ale opravdu štěstí !!! Teď dáváme fakt pozor,nepřeju tohle někomu zažít

 • -- bez nadpisu --

  19.05.2014 16:34:02

  Lucinečka napsal(a):

  Naše jezevčice jednou zblajzla půl velký hořký čokolády, ještě s mandlema, kterou našla ve špajzu. Volali jsme někam na veterinu a poradili taky uhlí. Díky Bohu že to přežila a mohla tu s námi ještě nějaký čas být.

 • Pes a Puding

  18.05.2014 20:23:25

  Veronika napsal(a):

  Dobrý den potřebovala bych poradit. Náš pes snědl čtvrt malé misky pudingu. Bylo v tom poměrně dost cukru a nevím teď co se stane :_( :_( :_( :_( :_( :_( Poraďte prosím rychle!!! :_(

 • Re: Zvracení

  03.07.2013 18:54:44

  Monika napsal(a):

  ano , může to být příznakem kaše nebo nějaké nemoci ale raději zajděte k veterináři . Na shledanou ;-) ;-) ;-) . at vám to dobře dopadne

 • Zvracení

  25.03.2013 18:09:11

  Terka napsal(a):

  mám dotaz: v neděli můj pes kříženec naháče snedl okolo poledne trochu kaše... večer už nechtěla jíst ani dneska ráno, nevím proč ale dneska celý den zvrací... může to být tou kaší nebo ne? děkuji za odpověd

Celkem záznamů: 20
|< << 1234 >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace