Co se dozvíte z obalu krmiva pro psy

Středa, 13. leden 2010

Suchá a konzervovaná krmiva patří v dnešní době mezi nejběžněji používaná krmiva pro psy nebo kočky. Jsou výhodná pro snadná a rychlá podání, pro vysokou trvanlivost při vhodném uložení a v neposlední řadě poskytují psovi či kočce vyváženou stravu. Na našem trhu existuje mnoho druhů a značek krmiv, méně či více kvalitních, různého složení a mnohdy je těžké pro člověka nevědoucího, se v druzích orientovat.

Věnujme se blíže samotnému krmivu, lépe řečeno jeho obalu a informacím, které obal obsahuje.

 

Název krmiva pro psy

Již samotný název krmiva nám mnohdy prozradí, pro koho - pro jakou věkovou hranici, je krmivo určeno - např. junior, senior atd. Z toho vyplývá, že při koupi krmiva si všímáme informací, které určují použití dle jednotlivých kategorií. Může to být krmivo pro štěňata, mladé psy, dospělé psy ve vysoké fyzické zátěži, krmiva pro snížení hmotnosti a mnoho dalších. Krmiva mohou být určena i pro všechny věkové kategorie, univerzální. Z názvu se můžeme rovněž dozvědět částečné složení nebo příchutě. Dle příchutí vybíráme krmivo pro našeho psa, neboť víme, zda mu více chutná kuřecí maso nebo rybina.

 

Složení psího krmiva

Důležitým údajem na obalu je informace, zda se jedná o kompletní krmivo, které se používá jako jediné krmivo nebo doplňkové krmivo, podávané společně s dalšími krmivy.

 

Nedílnou součástí informací na obalu je seznam složek krmiva, dle poměrného zastoupení. Na obalu kvalitních krmiv je umístěna tzv. analýza, ze které vyčteme procentuální zastoupení složek, tvořících krmivo, nebo obsah složek uvedený v hmotnosti či měrných jednotkách. Tyto hodnoty jsou obsaženy - pokud není uvedeno jinak, v 1 kg krmiva. Známkou kvalitního krmiva je vysoký obsah živočišného proteinu - zdrojem proteinu je maso, ať už hovězí, drůbeží nebo zvěřina. Dále vyčteme obsah vlákniny, vitamínů, minerálních látek nebo obsah vlhkosti. Analýzu většinou tvoří přehledná tabulka. Na obalu krmiv, která vyrábí firmy specializované pouze na výrobu těchto produktů, bývá uvedeno, čemu jednotlivé složky krmiva prospívají (srsti, metabolismu, optimální růst a vývin svalů, atd.).

 

Návod na krmení

Vedle již uvedené analýzy najdeme na obalu většinou ještě jednu tabulku, která uvádí doporučenou denní dávku krmiva, dle hmotnosti a aktivity psa. Zde je nutno upozornit, že se jedná o kompletní, vyváženou denní dávku, proto při dávkování musíme počítat i s pamlsky, které během dne psovi dopřáváme.

 

Výrobce krmiv

Na každém obalu musí být uveden výrobce krmiva, jeho adresa, popř. dovozce krmiva. Můžeme se rovněž setkat s údajem „zabaleno pro" nebo „distribuováno:" Tato krmiva většinou prodávají hypermarkety a nemusí být vždy kvalitní.

Datum výroby

Tento údaj musí být uveden na každém obalu.

 

Datum spotřeby

Rovněž i tento údaj musí být uveden na každém obalu a zaručuje minimální trvanlivost každého výrobku, ovšem při předepsaném skladování.

 

Kromě těchto základních údajů uvedených na obalech bývá informace o podmínkách skladování výrobku a údaj o hmotnosti.


Na závěr je nutno podotknout, že ne každé krmivo našemu psu prospívá, nebo mu chutná. Je nutno jen najít to správné, tu správnou značku. Také je všeobecně známo, že to nejdražší krmivo nemusí být rovněž to nejlepší a nejkvalitnější.

 

Autorka: Iveta Hrušková

autor článku: Iveta Hrušková

Počet přečtení tohoto článku: 10276

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  30.09.2014 21:49:09

  Terka napsal(a):

  Nejlepší jsou Firstmate :D

 • Fígle

  13.09.2012 12:22:12

  Uživatel17225 napsal(a):

  Bohužel,nic není tak jednoduché,fígle výrobců jsou k neuvěření,at už rozdělení jedné složky do více částí(obilí,obilné klíčky obilná zrna slupky,)takže místo položky na předním místě se toto rozdělí do více menších někam nakonec.Nebo oblíbený fígl 55% masa ovšem před zpracováním a jak známo maso obsahuje 80%vody takže onen utajený výsledek v pytli bývá max 15% moučky včetně kůží kostí a u kuřat dokonce hlavně peří a pak se divíme že psu granule nesedly,ač barevný obal a krásná reklama a nebohý masožravec je nucen konzumovat 70% šrotu pro slepice doplněných 15%kostí a peří a jako bonus má sušené slupky od brambor aby cena pytle byla co nejnižší,mě berou mrákoty a neznalí lidé jásají jak dobře nakoupily:(

 • -- bez nadpisu --

  11.09.2012 20:03:15

  Ivčule napsal(a):

  Můj boxer má přecitlivělou sliznici ve střevě a kvůli poškozenému nervu i horší vstřebávání živin a nesnášenlivost vůči kuřecímu. Od mala jsme měli s granulemi problém. Krmili jsme Chicopee, Eukanuba, Brit, až jsme v jeho 4 letech konečně zakotvili u hypoalergenního Brit Care. I když není v zátěži, musíme krmit Activity, protože po obyčejných okamžitě hubne.

 • -- bez nadpisu --

  11.09.2012 19:50:20

  JeesyCZ napsal(a):

  Krmíme Royal Canin Chihuahua Junior a teď přecházíme na X-small Junior, protože RC nedělá větší balení pro čivavky. Srst máme krásnou, váha přibývá postupně, postava super a Karísek je pěkně hyperaktivní :)

 • -- bez nadpisu --

  18.12.2010 17:04:44

  Majinka napsal(a):

  My krmíme Brit care a Beiča ho má moc ráda, vlastně na něm vyrosla(no, jednu dobu jedla Fish for dogs - nejkvalitnější a nejlepší krmivo co znám, ale dost drahé, ale ještě máme doma několik kilo, ale pro dospělé - dárek pro taťku z práce - tři kila štěněcího a cca 10 dospělého a to nemluvím o velice výživných pamlskách - 99% rybí kůže)

Celkem záznamů: 20
|< << 1234 >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace