Jak uživit psa? Náklady na krmení

Středa, 30. březen 2011

Láska prochází žaludkem. Když si pořídíme milovaného chlupáče, většinou mezi naše první otázky patří ty o stravování. „Co pes může? Co nesmí? Kolik mu toho mám dávat? Je v konzervách dostatek živin, nebo mám přidávat maso, zeleninu apod.?“

Stravování hodně závisí na rase – jak dávkování, tak nezřídka i složení. Z našeho pohledu nám připadá doporučená psí strava často jednotvárná, proto mnoho majitelů svému miláčkovi škodí takovými věcmi, jako je Vysočina, protože je to přeci výrobek z masny. K lidskému údivu je pro psa nejideálnější jídelníček opravdu na bázi granulí, konzerv a občasné rýže s kuřecím masem. Obzvlášť pro malá psí plemena je rýže důležitou složkou jídelníčku, protože upravuje trávení a zabraňuje tekutosti stolice.

 

Co se týká konzerv, na každé máme doporučené denní dávkování. Povětšinou platí, že pes vážící 5kg spotřebuje 400g, pes s váhou okolo 10kg 750g a u plemen s hmotností 20kg se doporučuje 1200g. Samotné konzervy mají nejčastěji 2balení – malé o hmotnosti 415g a velké vážící 1200g. Cenově se pohybují od 11Kč do 45Kč, mluvíme-li o zboží v obchodních sítích. Ve specializovaných potřebách pro chovatele a na internetu nalezneme ovšem daleko rozšířenější sortiment.

 

Z běžného sortimentu bych velmi dobře hodnotila Propesco. Cena malé konzervy se pohybuje okolo 19Kč, velké zhruba okolo 38Kč. Vyzdvihla bych zejména málo rosolovité složky a zvětšený podíl popela, který je pro psí zuby nepostradatelný (obzvláště u štěňat). Také má vhodné rozdělení od štěňat přes malé rasy po ty velké. Konzervy Dante mají širší škálu příchutí, ale také větší rosolovitou složku. Jejich výhodou je nízká cena – malá okolo 11Kč a velká 23Kč. Z této řady bych vyzdvihla spíše masovku, která je vhodným zpestřením psího jídelníčku a sehnat ji lze už od 18Kč. Jako vhodné levnější varianty vidím i konzervy z Globusu a Penny marketu, kde se dá sehnat velká okolo 24Kč (malé se nevyrábí). Chybí tam sice některé důležité látky a při delším užívání po nich malí psi dostávají průjmy, ale jako občasné prostřídání stálé stravy mohu doporučit. Co se týká konzerv z Lidlu, je vhodné kupovat balení úměrné vašemu psovi, neboť se kazí rychleji jak jiné.

 

Krmivo pro psy

 

Pokud se dostaneme do sféry výběrovějších konzerv, existuje řada Trovet, která nabízí různé varianty pro psy s intolerancí na některé složky běžných krmiv. Zde se již 400g konzerva pohybuje v rozmezí od 70 do 120Kč. Běžná konzerva této řady stojí mezi 50Kč a 60Kč a složením odpovídá zhruba Propescu. Jedná se ovšem o takové zpracování, které vám váš čtyřnohý přítel zcela jistě neodmítne. To platí i o dietních konzervách této značky, které jsou za stejnou cenu. Při snižování hmotnosti vašeho mazlíčka s pomocí tohoto výrobku ovšem dobře dodržujte doporučené dávkování.

 

Pro „rozmazlené jedince“ máme v nabídce i řadu Natural, kde se cena 150g konzervy pohybuje okolo 30Kč a najdeme i takové atypické příchutě, jako aloe vera.

 

Podobně by šlo s výčtem pokračovat, neboť výrobců je velké množství (známé Pedigree, Darling, ale i třeba méně známé Hilus, Rinti, Khan, Ontario, atd.).

 

Co se týká granulí, nejvýše bych vyzdvihla řadu Purina PRO PLAN. Tyto granule mají dělení podle věku, velikosti i zaměření psa. Nechybí různé příchutě. Jen cenově se pohybují trochu nad standardem (např. 3kg balení seženeme od 249Kč, 7,5kg od 590Kč a 14kg od 970Kč). Samozřejmě ale za tuto cenu poskytnou vašemu miláčkovi veškeré nutné látky a málokterý pejsek je odmítne. Z dalších lepších bych jmenovala Friskies (500g od 31Kč), Pedigree (2kg od 111Kč), Brit, Calibra a jiné. Samozřejmě granule seženeme i ve velkých obchodních sítích za mnohokrát nižší cenu. Tady ovšem musíme počítat s větším množstvím škrobových látek a s tím, že zvláště malá plemena tyto granule často odmítají (např. Bono - 10kg/170Kč, Bonie – 10kg/149Kč atd.).

 

Celkově (při občasném prostřídání levnější stravy stravou dražší) vás malý pejsek vyjde cca na 350Kč měsíčně (4200Kč/rok), u velkých psů to je dvoj až trojnásobek. V tomto případě nesmíme zapomínat, že se vám každá investice vrátí, byť už „jen“ na spokojeném výrazu vašeho pejska. A pokud ke klasickému žrádlu dostane někdy za odměnu i nějakou tu psí sušenku, určitě nebudete litovat (a že je v současné nabídce zverimexů opravdu z čeho vybírat). Takže nyní už jenom dobrou chuť všem našim mazlíkům.

 

Autorka: Martina Kotková

 

Pozn. redakce: Článek je názorem autorky a neznamená, že se s ním redakce ztotožňuje.


autor článku: Martina Kotková

Počet přečtení tohoto článku: 15901

Zpět na výpis

 • beraniste

  06.03.2012 11:38:24

  beraniste napsal(a):

  Jinak můj pes také žere obiloviny. Potají chodí ujídat slepicím a koňům ze sudů ... pšenici, ječmen, kukuřici. Když má na to chuť, proč ne. I tyto partikly jsou součástí racionální stravy.

 • beraniste

  06.03.2012 11:31:10

  beraniste napsal(a):

  Diverzifikace potravinových zdrojů, jak se říká všeho s mírou. Cokoliv ve velkém množství, či dlouhodobě škodí zdraví. Rozmanitost je klíčem k dlouhému a šťastnému životu.

 • Re: Re: na co kapsa stačí

  03.12.2011 18:19:59

  Qersaia napsal(a):

  Andrea (03.04.2011 11:47:14) napsal:

  Dá se sehnat kilo kuřete za 24,-Kč (od dodavatele za 16,-Kč). Nebo mleté kuře za 14,-Kč za kilo. (Vetamix, Pošvář, Falco)..masa pěkné kvality, že bych se nebála sama si dát k obědu. Vyjdou levněji než marketové konzervy s odpadem. Chce to hlavně něco pro to dělat a hledat a ne se vymlouvat na cenu.

  Kdo se snaží za každou cenu ušetřit na žrádle, vrátí se mu to v nákladech na veterinu.


  Jen tak stručně: Co na to říkají kuřata?

 • granule

  26.11.2011 12:24:43

  Šami & Tinka napsal(a):

  neviem čo to to má znamenať, no ja určite propesko, pedigree, darling, chappi, tesco, lidl neradim medzi kvalitné značky. To už radšej variť, toto obsahuje max 4% masa a okolo 50% farbív a dochucovadiel >-| nie nie, ja ničiť žalúdok psíkovi nebudem ;-)

 • Legrace?

  23.09.2011 06:29:13

  Uživatel51293 napsal(a):

  Ta paní si dělá srandu, že jo? Tohle přeci nemůže myslet vážně. Pravděpodobně nikdy nedošla dál než do Tesca a Pet centra. Že se nestydí...

Celkem záznamů: 38
|< << 12345 >> >|

Nej plemena

Top inzerát

Akita -Inu bez pp

Akita -Inu bez pp

Plemeno : Akita Inu
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace