Máte doma seniora?

Pondělí, 21. květen 2012

Stárnutí a s ním spojené změny jsou ovlivňovány vnějšími a vnitřními faktory. Výživa je jedním z těchto faktorů a lze s její pomocí ovlivnit některé hlavní příčiny úmrtí a prodloužit tak délku života zvířete. U psů patří mezi hlavní příčiny úmrtí (mimo úrazů) nádorová onemocnění, onemocnění ledvin a onemocnění srdce. Pomocí správné výživy můžeme optimalizovat délku života a minimalizovat rozvoj onemocnění.

A jakou tedy poskytnou výživu našemu staršímu psovi? Krmivo by mělo zohledňovat potřeby zvířete, mělo by být vysoce stravitelné a chutné. Starší organismus si totiž nedokáže poradit tak snadno s jakýmkoliv nedostatkem jako organismus mladého zvířete. Příjem krmiva může být komplikován zhoršenou schopností využívat živiny z přijatého krmiva, oslabeným čichem a chutí nebo onemocněním dutiny ústní. Vliv na případné problémy ve stáří má krmení po celý život zvířete. Pokud je krmíme nekvalitními krmivy, která jsou plná soli, nekvalitních tuků a ochucovadel, dochází tak k nadměrnému zatěžování ledvin a jater zvířete. To zkracuje délku jeho života.

 

A na co bychom se měli zaměřit při výběru krmiva pro našeho seniora? Rozhodně bychom neměli opomíjet příjem tekutin. Starší psi mají sklony ke sníženému příjmu tekutin a tím k dehydrataci a s ní spojeným zdravotním komplikacím. Proto by měl být příjem tekutin u starších zvířat pečlivě sledován a v případě problémů lze jako řešení předkládat vlhké krmivo, které obsahuje vyšší procento vody v porovnání s granulátem.

 

Pes seniorU starších jedinců klesá potřeba energie, a proto se musí upravit dávka krmiva podle individuálních potřeb a případné tendenci k tloustnutí zvířete. Pro příliš hubené psy volíme dobře stravitelné krmivo s vyšším obsahem kvalitních bílkovin. Pro jedince se sklonem k obezitě volíme krmivo s menším obsahem tuku a vyšším podílem vlákniny. U obézních zvířat je nutné, aby je ostatní členové rodiny nepřekrmovali pamlsky a zbytky jídla.

 

Další důležitá živina, kterou je nutné sledovat v krmivu pro seniory je fosfor. U starších jedinců se může vyskytovat určitý stupeň onemocnění ledvin a právě fosfor může výrazně ovlivnit jeho průběh. Fosfor by měl být v poměru k vápníku 1:1, abychom se vyvarovali potížím s pohybovým aparátem. Kvůli zdraví ledvin je nutné ohlídat i množství bílkovin v potravě. Nadměrné množství se totiž může podílet na rozvoji onemocnění ledvin. Bílkovina v krmivu pro starší jedince musí být v množství nutném k pokrytí potřeb zvířete a hlavně by měla být vysoce kvalitní a dobře stravitelná. Hladina tuku by se měla hlídat z důvodu prevence obezity, ale tuk je na druhou stranu nutný, protože je zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou pro organizmus psa nepostradatelné a podporují terapii řady onemocnění (klouby, kůže). Velmi staří psi mají sklony k hubnutí. Pro tyto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie a zlepšuje chutnost. A samozřejmě bychom neměli zapomínat na vlákninu, která pomáhá řešit výskyt zácpy, se kterým se u starších zvířat setkáváme poměrně často.

 

Pro psyFirma Hill´s nabízí pro seniory kompletní krmiva Science Plan Mature Adult Mini, Medium a Large Breed, u kterých si můžete být jisti, že při jejich podávání vyplníte potřeby svého psa, který si navíc pochutná. Kompletní přehled krmiv Hill´s pro starší zvířata naleznete na www.avet.cz.

 

MVDr. Sylva Havelková

Odborný poradce A-VET s.r.o

veterinar@avet.cz

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 5577

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  27.05.2012 13:54:51

  Majda napsal(a):

  zajímaví článek :D

 • Jambopes

  24.05.2012 20:50:46

  TEREZA napsal(a):

  Moc pěkný článek...taky už mi Jambíček začíná seniořit.Je pomalejší,víc se zadýchá,méně slyší

 • -- bez nadpisu --

  23.05.2012 17:10:36

  Sabina napsal(a):

  Uvažujeme o adopci 9leté fenky RR,článek je docela přínosný:-)

 • :)

  21.05.2012 15:07:08

  Jurfinka napsal(a):

  Přesedlali jsme s Eukanuby na Hill´s..fena měla teď 8let, tk snad tu bude s náma ještě dlouho:):-)

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Top inzerát

PUDL BÍLÝ TRPASLIČÍ - ŠTĚŇÁTKA

PUDL BÍLÝ TRPASLIČÍ - ŠTĚŇÁTKA

Plemeno : Pudl trpasličí
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace