Rozhovor na téma „žravý pes“

Úterý, 22. březen 2016

Máte žravého psa nebo jen zmlsaného? Co dělat, když pes „odmítá krmení“? Krade vám pes jídlo? Tyto a další otázky zaměřené na obezitu psů jsme položili Adéle Palacké, výživářské specialistce. Přečtěte si odpovědi související s krmením vašeho psa.

Pokud pes dlouhodobě odmítá určitý typ krmiva, protože mu zřejmě nechutná, máme vytrvat, anebo krmivo změnit?

Záleží na tom, co si představíme pod pojmem „odmítá krmení“. Pokud pes krmivo nechce a čeká na něco lepšího, co by mohlo přijít od páníčka (pamlsky, zbytky od oběda, kus masa od vaření aj.), je dobré vytrvat a vyhýbat se těmto „mňamkám“. Pouze tak se opravdu prokáže, zda psovi krmení nechutná, nebo je jen zmlsaný. Většinou dojde na to, že pes začne žrát i krmení, které mu předtím nechutnalo. Hlad ho dožene. V případě, že byste se jako chovatelé těchto „prohřešků“ nedopouštěli a ani nikdo jiný by vašeho psa nekrmil, pak je opravdu na místě přemýšlet o změně krmení (pes v takovém případě neprospívá, často i hubne), a pokud by ani změna krmení nepomohla, je dobré bez větších odkladů navštívit veterinárního lékaře.

 

Jsou opravdu některé typy psích plemen „žravější“, nebo jde o výchovu majitelem?

Ano, existují plemena, ale i jedinci v rámci plemen, kteří mají sklony k přejídání. A naopak i u plemen, u nichž se předpokládají spíše sklony k vyššímu příjmu krmiva, můžeme najít jedince s ne až tak velkým apetitem. Ale samozřejmě i ochota k příjmu krmiva může být ovlivněna chovatelem – ten často nedává krmivo v pravidelných intervalech, dopřává psovi víc, než by bylo zdrávo (nedodržuje krmnou dávku, předkládá větší množství pamlsků a neubere na množství krmiva aj.).

 

Je vůbec možné odnaučit psa „žravosti“? Nějaké tipy?

Na trhu dnes existují různé misky, které jsou uzpůsobeny tak, aby odnaučily psa hltat, ale samozřejmě proti žravosti nepomohou. Maximálně mohou prodloužit dobu žraní a možná má následně pes větší pocit nasycení, než když krmení jen tak zhltne. Jednou z možností je rozdělit u žravých psů krmení do častějších dávek (ne pouze 1× denně) a odstranit z jejich dosahu vše, co by mohli sežrat.

 

Čtvrtý den krmení krmivem light pes začne zvracet, máme v krmení pokračovat, anebo se vrátit k původnímu krmivu?

Je důležité vypozorovat příčinu zvracení a rozhodně by se nemělo stát, že by pes začal zvracet po krmivu light. To v sobě neobsahuje nic, co by mělo zvracení vyvolat. Je tedy možné, že si pes přilepšil něčím na procházce, popř. snědl více sněhu, a vina padne na krmení. Vždy je tedy důležité zamyslet se nad příčinou zvracení, a pokud jste si opravdu jisti, že nemohla být způsobena něčím jiným, pak přemýšlet o změně krmiva.

 

Co dělat v případě, že zvíře krade jídlo ostatním psům anebo lidem?

Zamezit tomu, aby měl pes k takovému jídlu vůbec přístup, a taky zapracovat na výchově (ne pomocí trestů), ale pomoci psovi si uvědomit, že toto jídlo zkrátka není pro něj.

Jak poznám, že je pes již obézní?

Správnou kondici psa poznáte pohmatem na jeho žebra. Ta by měla být dobře cítit, avšak neměla by být vystouplá ani uložená pod vrstvou tuku.

 

Na otázky odpovídala: Adéla Palacká - výživářská specialistka značky Fitmin

autor článku: Redakce Hafici.cz

Počet přečtení tohoto článku: 1934

Zpět na výpis

  • skladba krmiva pro starší zvířata

    02.06.2016 11:17:07

    evaburj napsal(a):

    13letá fenka do 12 let krmena granulemi Acana. Začala po nich neúměrně pít a zatěžovat tak močový systém. Granule jsme postupně nahradili masovými konzervami. Po půl roce začaly velké problémy na nášlapné plošce jedné tlapky, fenka přestala přijímat potravu. Lékař zjistil podrážděnou slinivku, konzervy byly příliš tučné. Objednali jsme konzervy jiné značky, porci teď tvoří maso jen z 50%, zbytek dávám přílohy (rýže, namočené vločky, těstoviny a dušená čerstvá mrkev. Po 14 dnech začala fenka zase potravu opatrně přijímat, teď už je v pohodě. Jen tlapka se hojí velmi pomalu, už to budou 2 měsíce a pořád nemáme vyhráno. Buďte proto při přípravě potravy pro starší zvířata opatrní, všechno špatné totiž přijde jednou poprvé a následky rozhodně nejsou příjemné hlavně pro zvíře, tím pádem ani pro vás a v neposlední řadě pro vaši peněženku za veterinární péči. Hypoalergenní a holistické granule jsou podle mých zkušeností to nejlepší, skutečně neobsahují vůbec žádné alergeny ani konzervanty, a pokud se vhodně kombinují s masem doma připraveným, nebo velmi kvalitními masovými konzervami, uděláte z hlediska potravy pro vaše zvíře to nejlepší opatření pro jeho dlouhý a kvalitní život. Hlavně se vyhněte všem těm levným granulím a konzervám, je to plné chemie a balastních látek. Najděte si danou značku na netu a sledujte složení potravy, v mnoha případech se budete opravdu divit, co všechno jsou výrobci schopni do zvířecí stravy přimíchat.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Prodám štěňata BŠO bez PP

Prodám štěňata BŠO bez PP

Plemeno : Bílý švýcarský ovčák
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace