Správná výživa psa

Čtvrtek, 17. květen 2012

V poslední době si lidé zvykli na nákup tzv. rychlovek. To znamená jídel buď hotových, nebo v podobě polotovaru. Šetří to samozřejmě čas, kterého se nám tak zoufale stále nedostává, ovšem naprostá většina těchto jídel není v souladu se zdravou výživou. Co je ale horší, nešetříme před těmito kalorickými bombami ani naše psí miláčky. Kdo by přece těm smutným očím odolal?

Co chutná mě, má rád i můj pes

Máme velmi často mylnou představu o tom, že když nedopřejeme našim chlupáčkům stejné dobroty, kterými se cpeme i my, že prostě strádají. Pejsek se nám dívá přímo do očí pokaždé, když suneme do úst sousto. Nelze tedy dopustit, aby si pejsek myslel, že páníček je lakomec.

 

V tomto momentě ovšem zapomeneme na to, že trávící soustava našich mazlíčků je naprosto jiná a to, co nám velmi chutná, může pejska postupně zabíjet. Některé potraviny jsou totiž pro naše miláčky dokonce toxické.


Nejhoršími obdobími jsou samozřejmě různé svátky, kdy si lidé dopřávají a s nimi právě i jejich pejsci. Právě tehdy se plní veterinární ordinace nejvíce.

 

Je prostě nutné myslet na to, že ke štěstí vašeho pejska je třeba dbát i o jeho kondici. Tlustý pes se špatně pohybuje, trpí dokonce stejnými zdravotními problémy jako lidé. Postiženy jsou tak často klouby, srdce a plíce a další orgány.


Správná výchova psa

Ke skvělému výcviku vašeho psa nepatří jen poslušnost v rámci různých povelů. I krmení by mělo být nastaveno stejně. Pokud tedy naučíte psa škemrat o něco dobrého pokaždé, když jíte, těžko pak odoláte jeho smutným očím. Pes by měl vědět, že to, co jí páníček, pro něj prostě není. Lidské jídlo by ho nemělo vůbec zajímat.

 

Doba krmení by měla být striktně daná a s ním i druh krmiva. Není nutné ho střídat. Naopak i při změně psího krmiva může dojít ke zdravotním problémům.

 

Stejně tak by mělo být pro psa tabu braní si potravy od jiných lidí. Nejen že ochráníte jeho zdraví z hlediska výživy, ale nehrozí pak ani skutečnost, že by pes mohl být tímto způsobem například otráven.


Správně vychovaný pes si prostě nic jiného, než to, co podáváte vy, nevezme. Takový páníček je pak ušetřen i toho, že jeho miláček pozře třeba právě otrávenou klobásku, pohozenou v trávě.

 

Pes a jeho optimální strava

Aby měl pes přesně to, co mu svědčí, je třeba brát zřetel nejen na velikost, plemeno, ale i na jeho věk. Štěně má naprosto jiné potřeby než pes dospělý nebo starý. O tom, jak krmit, je možné se poradit s odborníky nebo pročíst vhodnou literaturu. Poradit by měl i veterinář.

 

V dobách, kdy si páníčci dopřávají různé dobroty, nemusíte svého psa krmit tím samým. I pro psy existují potravinové doplňky a pamlsky, které jsou pro ně nejen vhodné, ale zároveň i posilují jeho kondici či se postarají o zdravý chrup.

 

Pokud tedy máte potřebu vašemu miláčkovi jakkoliv přilepšit, je možné nakoupit spoustu psích dobrot, určených právě pro ně.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 9068

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  28.08.2012 19:10:13

  Bára napsal(a):

  Já teda svýho pejska hlídám, aby jedl zdarvě.. :) Za značku suché i konzervované stravy jsem vybrala PEDIGREE a ta se nám ujala, prďoš ji má moc rád. Jenže teď jsem se od mnoha lidí dověděla, že je to snad ta nejhorší strava, co jsem mohla vybrat. :/ Prý to ničí psíkovi játra a kdoví co ještě. Nevíte o tom něco?! :-~

 • -- bez nadpisu --

  17.05.2012 13:26:37

  Scylla napsal(a):

  Bohužel mám zkušenost, že veterinář poradí nějaké prefabrikované krmivo, kterého je dealerem. Myslím, že majitel by měl dát na to, co psovi prospívá a také chutná.

 • -- bez nadpisu --

  17.05.2012 13:25:41

  Scylla napsal(a):

  Celý život psa krmit jedním krmivem a neměnit? To považuju za daleko víc zdraví škodlivé než dát mu občas kousek něčeho od stolu. U nás je to zařízené tak, že zvířata jedí jako první (asi budou dominantní, musím je o tom nějak poučit), lidi večeří až když je u zvířat hotovo. Tak, jako to dělali naši předkové po stovky generací. Psi si mohou o jídlo slušně požádat a občas něco dostanou. Krmení dostávají hodně různorodé, snažím se, aby každý den bylo jídlo o něco jiné. Neumím si představit, že bych do psa celý jeho život cpala jednu značku krmení nebo třeba kuře s rýží.
  Přestože si pes vezme jídlo od cizích lidí - při ct je to jedna ze zkouškových - a oba mi dají najevo, že by něco rádi, myslím, že je mám slušně vychované.

 • -- bez nadpisu --

  17.05.2012 12:09:17

  defender110 napsal(a):

  Naštěstí máme psa slušně vychovaného. Když my jíme, on jde na místo, nedívá se nám do úst a už vůbec neškemrá. Nikdy to neměl v povaze :o) Sám od sebe se odebere na místo a čeká než dojíme. On totiž ví, že pak je řada na něm a on dostate svou porci jídla. Pochopitelně určenou pro psy :) Od cizích lidí si nikdy nebere, veterinářka mu pokaždé nutí piškot za injekci a on jenom odvrátí hlavu.Jednak piškoty nejí :) a jednak od cizích prostě ne. Pamlsků psích má doma dost. A co se lidského jídla týče, holt má rád ovoce a zeleninu, tu mu prostě upírat nebudu. Když chce okurek, dostane okurek, když chce jabko, dostane jabko. A i kdybych mu ho nedala, tak si ho sám vezme spadlé na zahradě :)
  Ale - každý pes a pániček jsou jiní. Někomu je jedno, že pejskovi dává lidské jídlo, které mu fakt škodí.
  Přeji všem hezký den :D

 • -- bez nadpisu --

  17.05.2012 11:42:33

  Lucouš napsal(a):

  Tak je to sice pravda, nicméně s tím pohozeným žrádlem v trávě bych to brala s rezervou. Pes se dá celkem lehce naučit nebrat si od cizích, mojí fenu jsem to učit ani nemusela, psa jsem to ani neučila, ale hozené jídlo na zahradě či jinde je něco úplně jiného a jen málo psů tomu skutečně odolá (záleží také, co to je). Není to lekhé naučit ani pro zkušeného cvičitele služebních psů tak, aby to bylo spolehlivé, natož tak běžného domácího psa...

  Jinak je pochopitelně spousta potravin pro lidi, které psů sem tam nijak neuškodí. Ovoce zelenina (vybrané) jsou zdravé i pro psy, sem tam pacholík, rohlík apod. psovi nic neudělá. tento článěk myslím pojednával především o vyloženě nezdravých věcech jako jsou smažené, mastné, hodně tučné, které se ještě ke všemu dávají často ;-).

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Top inzerát

ČIVAVA PRAHA

ČIVAVA PRAHA

Plemeno : Čivava - Chihuahua
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace