Stopové prvky v krmivu - aby tělo psa fungovalo jak má

Pondělí, 16. únor 2015

V čase střídání teplot možná přemýšlíte, jak přilepšit svému psovi. Nebo jste se rozhodli vrhnout se na barfování, neboli přirozenou stravu složenou převážně pouze z masa. Ani v jednom případě nezapomínejte na mikroprvky, tedy stopové prvky, které jsou pro psa snad ještě důležitější, než samotné vitamíny. Bez nich by tělo psa správně nefungovalo.

10 nejdůležitějších stopových prvků v krmivu pro psy

Nejdůležitějších mikroprvků neboli stopových prvků je dohromady 10 a shodují se se stopovými prvky důležitými i pro člověka. Hlavním prvkem je železo, dále mangan, měď, zinek, selen, kobalt, křemík, a samozřejmě chrom, fluor a jod. Především Věnujete-li se především barfování, je důležité ohlídat si skladbu masa a střídat správně krmení vnitřnostmi a svalovinou, aby byl zajištěn dostatečný přísun všech mikroprvků.

 

Co se stane psovi při nedostatku stopových prvků v krmivu pro psy

Nejhlavnější úlohu má železo, které stejně jako u lidí slouží především pro přenos kyslíku v krvi při navázání na červené krvinky. Jeho nedostatkem se buňky v těle dusí, nastává malátnost, nechutenství a slabost. Vyskytuje se především ve vnitřnostech hovězího. Jeho nadbytek naopak způsobuje zvracení a průjem. Selen je stejně jako u lidí vázán na vitamín E a je důležitý pro celkovou obranyschopnost organismu. Nadbytek je toxický. Měď má vliv na pigment, ohebnost kloubů a rovněž imunitu. Nejméně probádaným prvkem je mangan, u nějž jsou zatím prokázány hlavně příznaky nedostatků – pokřivené kosti. Kobalt je vázán ve vitamínu B12 a souvisí se správnou funkcí nervového a oběhového systému. Tak jako u lidí, i u psů je zinek důležitý pro správnou obranyschopnost a kvalitu srsti a kůže. Oproti tomu křemík je potřebný opravdu v minimálním množství, ale je vysoce významný pro tvorbu kostí a pojivové tkáně. Chrom, fluor a jod je potřebný v minimálním množství a častěji než k deficitu dochází k jeho nadbytku, proto opatrně s dokrmováním přídavnými minerály, které zatěžují ledviny, játra a slezinu a mohou způsobit naprostý kolaps.

 

Jak doplnit stopové prvky svému psovi?

Pokud krmíte psa granulemi, většina stopových prvků je zde zajištěna v patřičném množství a není třeba dále nad tím spekulovat. Pokud má právě váš pes například rýžovou dietu či jiný dietetický problém, rozhodně se poraďte s veterinářem o doplnění minerálů, jelikož jejich předávkování může nenávratně poškodit organismus vašeho psa. Budete pak nuceni docházet na injekce při selhání ledvin a nijak tím sobě ani psovi nepomůžete. Nedostatek minerálů je potřeba řešit spíše až v případě projevení jakéhokoliv neduhu.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2841

Zpět na výpis


Top inzerát

Prodám štěňata BŠO bez PP

Prodám štěňata BŠO bez PP

Plemeno : Bílý švýcarský ovčák
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace