Clydesdale

Obecné informace

Popis

Clydesdale je vysoký a mohutný kůň se vznešeným držením těla. Jeho předností oproti jiným tažným plemenům je vysoká akce kolen. Patří mezi největší a nejtěžší koně na světě. Jeho hlava je s ohledem na velké tělo poměrně malá, ale má rovný profil a ušlechtilý výraz. Obličejová část hlavy je většinou bíle zbarvená. Má dlouhý krk, výrazný kohoutek a vzhledem k dlouhým nohám poměrně krátké tělo. Zajímavý je jejich dlouhý hedvábný rous kolem kolen a na patkách.

Pro clydesdale je typický kravský postoj neboli sblížená hlezna, který není výjimečně považován za vadu. Oproti tomu šavlovitý postoj se již za vadu považuje. Kopyta těchto koní jsou velká, plochá, tvrdá, světlá, ale zdravá. Žíně na ocasu se u tohoto plemena stříhají nakrátko, a proto je vidět celá kelka. Hříva může být zastřihována nebo vyvažována.

 

Clydesdalové jsou nejčastěji tmaví hnědáci, hnědáci, ale upřednostňováni jsou bělouši. Musí mít bílé znaky na hlavě, nohách a spodní části těla. Kohoutková výška se pohybuje od 163 cm, ale většinou bývají vyšší. Mohou vážit i 1000 kg.

Původ a historie

Clydesdale je plemeno staré pouze necelých 200 let, ale přesto patří mezi nejúspěšnější těžká plemena koní. Jeho domovem je údolí řeky Clyde ve Skotsku, což napovídá samotný název koně.

Clydesdalové jsou potomci shirských klisen a vlámských koní. V 19. století byla ve Skotsku zahájena těžba uhlí, která vyžadovala výkonné koně zvyklé na těžkou práci. A právě za tímto účelem zušlechtili a zdokonalili, přátelé Lawrence Drew a David Riddell, již existující plemeno Clydesdale. Tento chov se rychle rozrůstal, až nakonec začali být koně vyváženi do zahraničí. Stali se velmi oblíbenými v USA, Kanadě, Evropě, Japonsku a Jižní Africe.

Charakteristika

Clydesdalové jsou nejen nádherní, výkonní a vytrvalí, ale navíc jsou ještě chytří, dobře trénovatelní a mírní. Kvůli své výšce a hmotnosti potřebují více krmení a větší péči než jiná těžká plemena. Působí velmi vznešeně a důstojně. Mají rádi výstavy, protože se rádi předvádějí. Toto plemeno lehce zvládne obtížný terén či náročné podmínky, ale zvláštní péče se vždy musí věnovat jejich kopytům, která, kvůli dlouhým a hustým rousům, mohou trpět plísňovými chorobami.

Využití

Jak již bylo řečeno, clydesdale byl vyšlechtěn za účelem těžké práce, například dopravy uhlí. Nakonec se ovšem osvědčil i při jiných pracích, především v zemědělství, kde se uplatnil díky svým velkým, plochým kopytům, která mu umožňují plně využít jeho sílu.

Jako pracovní kůň v současnosti ustupuje do pozadí a stává se oblíbeným při různých slavnostech a také v reklamě. Spřežení clydesdalů budí velkou pozornost veřejnosti a je považováno za zajímavou atrakci. V Evropě se s tímto plemenem setkáme již jen zřídka, ale ve Skotsku je stále používaný k rozvážce zboží po městě, která pak působí mnohem atraktivněji.

Clydesdale se ukázal jako nevhodný ke šlechtění jiných těžkých plemen, neboť nepředává ucelenou formu postavy a také jeho potomci dědí kravský postoj, který není u jiných plemen žádoucí. Za vhodnějšího ke křížení s jinými plemeny je považován jeho příbuzný - shirský kůň.

V České republice na clydesdala pravděpodobně často nenarazíte, neboť přírodní podmínky naší země nevyhovují jeho chovu.

Zajímavost

Největší slávu toto plemeno prožívalo na počátku 20. století. V této době byl clydesdalský hřebec Baron of Buchlyvie prodán za obrovskou částku 9500 liber sterlingů. Tato částka stále patří mezi největší, za kterou kdy byl prodán chladnokrevník ve Velké Británii.

VIDEA plemene Clydesdale

Pro videa s plemenem Clydesdale klikněte ZDE

Počet zobrazení: 22 515

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Clydesdale doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?