Colorado
rangerbred
horse

Obecné informace

Popis

Coloradský ranger patří mezi opravdu ušlechtilé koně s kvalitními vlastnostmi zděděnými po berberských a arabských otcích. Barvu zdědili po svých matkách. Mohou mít jakoukoliv barvu, ale oblíbení jsou bělouši s černými kulatými skvrnami a také koně s tygřím zbarvením. Svým zbarvením připomínají appaloosu, se kterou mají společnou i řídkou hřívu, ohon, tvrdou srst a nakonec i pruhovaná kopyta.

Coloradský ranger je robustní kůň, který má silné končetiny a pevnou záď. Dosahuje průměrné výšky 157 cm, jeho nohy jsou kratší než u berberů či plnokrevníků, ale zato jsou svalnaté s kvalitními klouby a tvrdými, zdravými kopyty. Na rozdíl od plemene appaloosa má coloradský rančerský kůň kvalitnější stavbu a také znaky arabských a berberských předků. Přísným chovem se jeho povaha a vlastnosti neustále zlepšují. Hlavním úkolem chovatelů tohoto plemene je udržet jeho výkonnost, sílu a mohutnost.

Původ a historie

Coloradský ranger dostal jméno podle amerického státu Colorado, přestože počátky chovu leží ve Virginii. Ke jeho skutečnému rozvoji však došlo až v Coloradu, proto byli koně takto pojmenováni. Na konci 19. století generál Ulysses S. Grant dostal od tureckého sultána darem dva koně - bílého araba a berbera.

Grant tyto koně prodal do Nebrasky v Americe, kde byli použiti ke šlechtění tažných koní, ale neměli úspěch. Nakonec kryli místní klisny, které byly skvrnité a strakaté. Z tohoto křížení vzešli velmi zajímaví koně se skvělými vlastnostmi. Tyto koně odkoupil A.C. Whipple z Colorada, který z nich začal šlechtit nové plemeno.

Dalším chovatelem, který se zasloužil o vznik tohoto plemene, byl Mike Ruby, který odkoupil od Whippla dva hřebce jako zakladatele svého chovu. Colorado Rangerbred Horse byl uznán jako plemeno v roce 1934 a v této době byla zároveň založena asociace chovatelů, v jejíž čele stanul Mike Ruby.

Charakteristika

I přestože se chovatelé na povahu tohoto koně nezaměřovali, je coloradský ranger velmi chytrý, energický, odvážný, vytrvalý a tvrdý. Na druhou stranu potřebuje pevnou ruku, protože dokáže být velmi temperamentní a agresivní. Tito koně mohou být nesnášenliví, zejména klisny umí bránit svá hříbata velmi tvrdě.

Coloradský ranger je využíván při práci s dobytkem a v obtížném terénu, zejména kvůli svému dobrému orientačnímu smyslu a rovnováze. Tvrdým podmínkám se umí velmi rychle přizpůsobit. Často je používán při vojenských či policejních akcích, také protože nemá strach z hluku.

Využití

Původně bylo toto plemeno vyšlechtěno jako pracovní pro potřeby rančerů a lesníků v hornaté krajině. V dnešní době je stále považován za pracovní plemeno, ale stává se oblíbeným i jako jezdecký a přehlídkový kůň. Je atraktivním především kvůli svému nápadnému zbarvení, které se dobře vyjímá při westernovém ježdění či v rodeu.

Díky své skvělé rovnováze a nebojácnosti je také vhodným koněm pro turistiku, ale jen pro zkušené jezdce. Existuje mnoho příznivců tohoto plemene, ale kvůli přísným podmínkám chovu si ho může dovolit jen málokdo. Američtí chovatelé si svůj chov bedlivě hlídají.

Počet zobrazení: 15 127

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Colorado rangerbred horse doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?