Connemara

Obecné informace

Popis

I když connemary nazýváme „pony", mnoho z typických znaků již nemají.

 

Connemara je na první pohled líbivý kůň, který se vyznačuje jemnou hlavu s rovným profilem a krkem klenutým do oblouku, z čehož je patrný arabský vliv. Hříva je hedvábná a bývá spíše zvlněná, ocas je poměrně vysoko nasazený. Díky lopatkám je umožněn dlouhý krok, hřbet je delší a záď pevná a svalnatá. Rovněž nohy jsou svalnaté, bez rousů a zakončeny tvrdými kopyty. Barva koně je většinou bílá, grošovaná či plavá, hnědáci a vraníci se vyskytují vzácněji. Hřebci dorůstají obvykle výšky okolo 132 - 145 cm.

Původ a historie

Connemarský pony, neboli Connemara je plemeno velmi staré (pravděpodobně se začalo formovat již ve 4. století). Pochází z oblasti Connaught, dříve Connemara. Tato oblast je zcela obklopena přírodními rašeliništi.

Předci koně byli keltští poníci, kteří se vyznačovali primitivním, plavým nebo šedým zbarvením s tmavým hřbetním pruhem, černými končetinami, hřívou a ocasem, což svědčí o stáří plemene. Toto zbarvení později úplně vymizelo díky křížení se španělskými koňmi, arabskými plnokrevníky, berberskými koňmi, anglickými plnokrevníky, welšskými poníky a hackneys. I přes křížení těchto různorodých plemen se podařilo vyšlechtit jedno z nejlepších plemen pony na celém světě - i když, tak jako většina plemen, byli i connemarští koně ohroženi vyhynutím. Proto došlo v 19. století k založení společnosti chovatelů, nejdříve v Irsku a poté v Anglii.

Toto plemeno přispělo i ke vzniku irského huntera.

V České republice se connemary příliš nevyskytují, nejvíce se chovají v Irsku a Anglii.

Charakteristika

Díky drsným podmínkám, ve kterých byli pony vyšlechtěni, jsou i dnes lehce přizpůsobiví, velmi odolní a otužilí - není tedy problém je chovat venku, ostatně v těžkém terénu se pohybují mimořádně obratně a nejsou nároční na potravu. Jsou čilí, vytrvalí a temperamentní, přesto však snadno jezditelní a učenliví. Ale nejen pro tyto vlastnosti se často využívají jako koně pro děti. Connemary jsou povahově velmi vyrovnaní a bez problémů vycházejí s lidmi.

Využití

Dříve se connemarští koně používali hlavně v zemědělství, ale protože díky své ideální stavbě těla i temperamentu dosahují dobrých sportovních výsledků, můžeme se s nimi setkat v parkuru - zde obzvláště vynikají, například roku 1939 sportovní veřejnost žasla nad skokem connemary přes více než 2 m vysoký živý plot.

Dále se uplatňují v military, drezúře i vozatajských soutěžích. V minulosti patřili mezi velmi oblíbené koně, zvláště mezi ženami. V dnešní době se používá jako kůň pro horskou turistiku.

VIDEA plemene Connemara

Pro videa s plemenem Connemara klikněte ZDE

Počet zobrazení: 20 385

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Connemara doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?