Coton
de Tuléar

Obecné informace

Povaha

Coton de Tuléar je zářným příkladem společenského plemene - tito pejsci jsou přítulní, hraví, přátelští a poslušní, i když výjimečně mohou být snad i trochu svéhlaví. Stejně dobře se tito psi chovají k dětem, dalším možným psům i zvířatům v domácnosti. Cizí návštěvy ale ohlásí štěkotem. Coton de Tuléar je pro všechny zmíněné povahové klady vhodným psem pro všechny zájemce o malé společenské psy.

Popis

Jednoznačně malá a spíše křehčí tělesná stavba coton de Tuléar nabývá na objemu díky charakteristické dlouhé a mírně vlnité srsti, připomínající bavlnu. Oficiálním plemenným standardem se za přípustnou považuje pouze varieta čistě bílé srsti s menším množstvím šedých nebo nažloutlých znaků - ovšem pouze v oblasti uší.

Kohoutková výška psů tohoto plemene je nejméně 28 cm, může ale dosahovat až 32 cm. Kohoutková výška u fen je minimálně 25 cm, s tolerancí do 28 cm. Toto plemeno charakterizuje kromě srsti také mírně vyklenutý hřbet. Ocas je nízko nasazený, jeho délka je ideálně 18 cm, v klidu je svěšený, přičemž špička se stáčí směrem nahoru. Končetiny coton de Tuléar jsou rovné. Krk je spíše nenápadný. Hlava tvarově připomíná trojúhelník, je krátká s výrazně špičatým čenichem. Coton de Tuléar má vysoko nasazené uši rovněž trojúhelníkového tvaru a nosí je svěšené směrem dolů. Oči jsou kulaté s živým výrazem, vždy v tmavé barvě.

Historie plemene coton de Tuléar

Plemeno coton de Tuléar pochází nejpravděpodobněji z Madagaskaru. Tam se přibližně v 17. století objevil velice přítulný, hravý a spolehlivý pes, jehož zvláštním znamením byla bílá srst jemná jako bavlníkové chmýří. Afričtí domorodci proto tohoto psa nazvali „bavlníčkem".

Více než jen dobrá pověst plemene coton de Tuléar se ale díky námořním plavbám rozšířila do světa a přispěla k tomu, že se z tohoto psabrzy stal tzv. královský pes. Oficiální standard tohoto plemene byl uznán v roce 1971.

VIDEA plemene coton de Tuléar

Pro videa plemene coton de Tuléar klikněte ZDE

Základní péče

Péče o srst u těchto psů je náročná - její součástí by mělo být česání a kartáčování nejméně jednou za dva dny, jinak dojde k vytvoření nevzhledných a později jen těžko rozčesatelných chuchvalců. Důležitou součástí péče je i vystřihování nadbytečných, dlouhých chloupků z oblasti zvukovodu a také mezi polštářky tlapek. Výhodou je naopak určitá samočisticí schopnost srsti, díky které postačí koupání coton de Tuléar standardně dvakrát do roka.

Přestože výchova těchto psíků není nikterak náročná, je nutná. Coton de Tuléar patří mezi plemena, která rychle vycítí nedostatečně silnou osobnost svého pána a stejně rychle toho může začít zneužívat ve svůj prospěch. Výchova proto musí být vlídná, ale zároveň striktní.

Plemeno coton de Tuléar není náročné na množství pohybu, za zmínku však stojí schopnost tohoto psa obratně dovádět a hrát si s míčkem. Kurz obratnosti proto může zpestřit nejen život těchto psů, kteří v tomto sportu dosahují vynikajících výsledků, ale i jeho pána nebo celé rodiny.

Chovatelské stanice

CHUNDELATÉ POTĚŠENÍ | From Cotton Home | Tulácké blues | Sněženky z Madagaskaru | Ráj Karpat | SLEEPY HOLLOW RANCH | From Cotton Home
Počet zobrazení: 175 139

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Velikost Malá plemena
Původ plemene Madagaskar
Výška v kohoutku 23 - 28 cm
Hmotnost v dospělosti 3,5 - 6 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina IX: Plemena společenská
Sekce Bišonci a příbuzná plemena
Číslo standardu FCI č. 283 (4. 2. 2000) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Coton de Tuléar doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?