Criollo

Obecné informace

Popis

Criollo patří mezi nejodolnější, nejzdravější a nejvytrvalejší koně na světě a je schopen nést velkou váhu na dlouhé vzdálenosti, a to i ve velmi neschůdném terénu. Nemá sobě rovného co se týče tvrdosti konstituce, která mu umožňuje přežít v téměř nemožných podmínkách.

  • Barva - většinou hnědáci a plaváci (světlé barvy ho činí nenápadným, v jeho přirozeném prostředí, na suchých pastvinách), modří a červení bělouši, strakáči, cenění jsou tzv. grullos nebo gateados - koně šedé, myší nebo hnědé barvy s náznakem žíhání.

  • Výška v kohoutku - 142 - 152 cm.

  • Stavba těla - svalnatá tělesná stavba; krátký, silný krk; zřetelně vyklenutý profil hlavy; krátké, dobře osvalené končetiny s kvalitními kostmi a výjimečně zdravými kopyty.

criollem se můžeme setkat po celém kontinentě a až na drobné odchylky (např. někteří současní koně mají normální diagonální klus, ale většina z nich si uchovává mimochod starých španělských koní) plemeno neztratilo své základní vlastnosti - vytrvalost a zdraví.

Chovatelský svaz se vytvořil v roce 1918 a zavedl přísné zkoušky vytrvalosti, jejichž úspěšné absolvování podmiňuje výběr do chovu (vzdálenost až 756 kilometrů musejí koně bez zvláštního krmení a až se 110 kily na hřbetě překonat za 15 dní).

Původ a historie

Criollo je potomkem starobylých španělských koní (andaluských a berberských), které do Jižní Ameriky přivezl v 16. století (kolem roku 1535) zakladatel Buenos Aires, Pedro de Mendoza. Jeho sídliště však bylo zničeno, takže předci dnešních koní žili zdivočele v pampách. Jen obzvláště odolní jedinci přežili drsné klima (extrémně suché léto a sychravou zimu), častý nedostatek vody a chudou výživu. Právě jejich zásluhou vznikl zvláště odolný, vytrvalý, trpělivý a dlouhověký kůň - criollo.

Slovo criollo, kreolský v podstatě znamená „španělského původu", dříve se takto nazývali usedlíci v Latinské Americe, u koní pod tímto označení nalezneme plemena, která mají společný základ s argentinským criollem a podobají se mu (např. crioulo brazileiro, či llanero).

Využití

V dřívějších dobách sloužili v armádě a to jako koně jezdečtí i jako soumaři. Stali se oblíbeným dopravním prostředkem i soumarem osadníků Jižní Ameriky. Dodnes mají své nepostradatelné místo v argentinském hospodářství jako koně gaučů, honáků dobytka v pampách.

Díky křížení s plnokrevníky dosáhli celosvětové slávy v pólu, kdy krev plnokrevníka zajišťuje velkou rychlost, kterou vyžaduje moderní hra.

Zajímavosti

Asi nejslavnější cestu podnikl s criolli švýcarský profesor Aimé Tschiffely. Trasu z Buenos Aires do Washingtonu DC, dlouhou 16 090 km a vedoucí těmi nejnehostinnějšími zeměmi světa, překonal se svými dvěma koňmi (Mancha a Gato, 15 a 16 let) za dva a půl roku.

VIDEA plemene Criollo

Pro videa s plemenem Criollo klikněte ZDE

Počet zobrazení: 14 406

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Criollo doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?