Dandie
Dinmont
teriér

Obecné informace

Povaha

Tento pes je věrný a hravý. Není útočný, snese se s dětmi i jinými domácími zvířaty. Je přátelský a přitom velice dobrý hlídač. Štěkot, kterým brání, je překvapivě hlasitý. A v případě napadení se dokáže velmi dobře bránit.

Je bystrý, přirozeně inteligentní, učenlivý s velice mazlivý. Život s tímto psem dokáže majitele obohatit.

Popis

Pes malého vzrůstu, který se od většiny teriérů odlišuje právě svým dlouhým ocasem. Jeho výška dosahuje až 28 cm a váha až 11 kg. Tělo Dandie Dinmont teriéra je dlouhé a pružné. Má dlouhou kadeřavou srst tvořenou směsí tvrdých a měkkých chlupů. Ty bývají asi pět centimetrů dlouhé. Srst je zbarvená do šedivých odstínů, černá a může být i v celé škále hnědé barvy, díky níž mohl pes splývat s přírodou a lovit malou lesní zvěř. Hustota srsti na hřbetě slábne směrem k břišní oblasti. To ovšem neplatí o jeho mohutné hlavě, na které se může pyšnit krásnou čepičkou, kterou tam srst vytváří. Pokud se načeše, vypadá velice vznešeně.

Když u psa tohoto plemene objevíte bílé drápky, je tato skutečnost přípustná (jejich odstín závisí na barvě srsti). Bílé tlapy jsou již nežádoucí. Zejména chcete-li mít výstavního psího šampióna.

Klasifikace FCI

Dandie Dinmont teriér patří podle standardu FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 3. - Teriéři, sekce 2 - Malí teriéři. Oficiální zkratka v České republice je DDT. Číslo standardu je 168 / 1990 (Velká Británie).

Historie plemene Dandie Dinmont teriér

Tento pes původně lovil škodnou zvěr. V dnešní době je spíše oceňován pro svou přátelskou povahu. Plemeno Dandie Dinmont teriér podle historiků pochází z Velké Británie, pravděpodobně od údolí řeky Coquet v Northumberlandu. Toto údolí je na hranici Anglie a Skotska, u pohoří Cheviot Hills. První zmínka o těchto psech pochází již ze 17. století. Tento pes byl pojmenován podle farmy, kde se narodil, ale také se mu říkaloPepper and Mustard terrier", což znamená „teriér pepře a hořčice". Toto plemeno se brzy rozšířilo i do ostatních států světa.

Je známé, že tento pes byl miláčkem francouzského krále Ludvíka Filipa I. Byl vyšlechtěný ze shettlandských teriérů. Dnes patří k nejvzácnějším teriérům, ale v ČR se vyskytuje poměrně často.

V roce 1875 vyšel první standard a také byl pro toto plemeno zřízen chovatelský klub.

Jméno, které mu nyní náleží, vzniklo podle smyšlené postavy farmáře D. Davidsona z historického románu sira Waltera Scotta „Guy Mannering" (v českém překladu - Chlapské mravy). Ta vyšla v roce 1815, díky ní máme jasný důkaz o tom, že se Dandie Dinmont teriéři již v této době na území Skotska vyskytovali.

VIDEA plemene Dandie Dinmont teriér

Pro videa s plemenem Dandie Dinmont teriér klikněte ZDE

Základní péče

Zvláštní péči vyžaduje jeho hedvábná srst, aby na omak nepůsobila drsně. Je žádoucí Dandie Dinmont teriéra denně kartáčovat. Asi čtyřikrát do roka je nutné mírné trimování srsti.

Ač tento drobný pes vypadá spíše jako bytový hlídač, je rovněž nezbytné mu poskytnout dostatek fyzické zátěže v podobě dlouhých procházek.

Chovatelské stanice

ze Zvičínské stráně
Počet zobrazení: 64 224

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Skotsko
Výška v kohoutku 20 - 28 cm
Hmotnost v dospělosti 8,2 - 11 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst denní
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Malí teriéři
Číslo standardu FCI č. 168 (1. 12. 1997)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Dandie Dinmont teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?