Dartmoorský
pony

Obecné informace

Popis

Dartmoorský pony se vyznačuje příjemnou povahou s přiměřeným temperamentem. Je pracovitý s chutí skákat, která ho činí úspěšným jezdeckým ponym na světových kolbištích. Jako většina britských plemen i Dartmoor vyniká dobrým zdravotním stavem, dlouhověkostí a otužilostí.

Dartmoorský pony je zástupcem jednoho z nejelegantnějších jezdeckých plemen pony. Ušlechtilá hlava s charakteristickýma malýma ušima je nasazena na silný dobře nasvalený krk. Šikmo posazená lopatka s kvalitní plecí umožňuje nízký a dlouhý chod, typický pro jezdecké koně. Ve standardu plemene je jeho chod nazván „typickou akcí jezdeckého koně". Nohy se vyznačují krátkými holeněmi se zdravými kopyty.

Dartmoorský pony působí proporčně především díky správnému osvalení hřbetu a beder. Jeho výška by neměla přesáhnout 127 cmZbarvení je povoleno jakékoliv kromě strakáčů, ale nejčastěji se vyskytují hnědáci, tmaví hnědáci nebo vraníci. Chovatelský svaz nepovoluje výrazné bílé znaky.

Původ a historie

Dartmoorský pony pochází z vřesovišť Dartmoorského lesa na jihozápadě Anglie. V tomto místě se prolínají řeky Dart, Taw a Tavy. V současnosti se v těchto místech vyskytuje pouze malé množství poníků podobných původnímu typu Dartmoora.

Dartmoor byl po staletí ovlivňován mnoha jinými plemeny. Nejvýraznější znaky nese po vymřelém devonshirském soumarovi a Goonhillském poníkovi z Cornwallu. Od 12. stol. se v chovu začala uplatňovat i orientální krev.

Celkově se dá říct, že Dartmoorský pony nese rysy arabů, plnokrevníků, klusáků, velšských i příbuzných exmoorských ponyů.

Původní vřesovištní pony je dokonalým příkladem, jak cílené šlechtění dokáže vylepšit vzhled i pohybové schopnosti.

Dvojnásobné ohrožení

V rozmezí jednoho století se lidem téměř povedlo toto plemeno vyhubit. V době průmyslové revoluce (2. polovina 18. stol., začátek 19. stol.) vzrostla potřeba houževnatých důlních poníků, proto byli na Dartmoorská blata vysazeni Shetlandští hřebečci. Následkem bylo vymizení lehčího jezdeckého typu Dartmoora. Následujících několik let se lidé pokoušeli plemeno zachránit křížením s velšskými horskými poníky.

Druhou pohromou pro Dartmoorská stáda byla druhá světová válka. Jejich domov Dartmoorský les sloužil jako válečný výcvikový prostor. V letech 1941-1943 bylo zaregistrováno jen 12 klisen a 2 hřebci. Pouze díky místním zaníceným chovatelům (National pony society) se podařilo plemeno zachránit.

Nejvlivnější linie

Za zmínku stojí nejvlivnější arabský hřebec The Leat, narozený roku 1922 po arabu Dwarkym
a matce s dartmoorským původem. Leatova dcera Juliet IV porodila nejznámějšího dartmoorského hřebce Judea po otci Dinarth Spark z velšského horského chovu.

Využití

Společně s velšským ponym patří Dartmoorský pony mezi jedny z nejvyužívanějších jezdeckých plemen pony na světě. Zároveň se výrazně podílel na vzniku britského jezdeckého ponyho.

Dartmoor je často křížen s plnokrevníky a araby. Tím poskytuje velmi ochotné skokové koně pro soutěže cross country.

VIDEA plemene Dartmoorský pony

Pro videa s plemenem Dartmoorský pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 15 804

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Dartmoorský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?