Diskuze Kaštánek

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

já jsem si teda taky myslela že jsou to pozůstatky zakrnělých prstů říkali nám to na koních v Miskovicích
Aha tak to moc děkuji sharyk (07.12.2013 18:16:12) napsal: no jo, tak budeš aspoň chytřejší ;) ... jako koník má zakrnělé zbytky "prstů" v podobě tzv. bodcových kostí (což nejsou ani tak prsty, jako že to jsou spíš pozůstatky 2. a 4. záprstní a nártní kosti), tydle kůstky se kloubí v karpu (zápěstí aneb nesprávně "koleno") a směřují dolů, zatímco kaštánek leží až nad karpem.. a tyhle mozolce (kaštánky a ostruhy) si můžeš představit jako takové polštářky, co se u víceprstých živočichů vytvořily na záprstí a zápěstí, aby packy chránily při došlapu.. vlastně jak se u člověka, který dělá rukama tvoří mozoly, taková ta ztvrdlá kůže za prstama.. tak si představ, že u psíka se spojily v jedno velké bříško packy a u koníka z toho zbyla ta ostruha... no a kaštánek je něco podobného akorát na zápěstí takže ono se to okrajově prstů týká, ale prsty bych to radši nenazývala :)
no jo, tak budeš aspoň chytřejší ;) ... jako koník má zakrnělé zbytky "prstů" v podobě tzv. bodcových kostí (což nejsou ani tak prsty, jako že to jsou spíš pozůstatky 2. a 4. záprstní a nártní kosti), tydle kůstky se kloubí v karpu (zápěstí aneb nesprávně "koleno") a směřují dolů, zatímco kaštánek leží až nad karpem.. a tyhle mozolce (kaštánky a ostruhy) si můžeš představit jako takové polštářky, co se u víceprstých živočichů vytvořily na záprstí a zápěstí, aby packy chránily při došlapu.. vlastně jak se u člověka, který dělá rukama tvoří mozoly, taková ta ztvrdlá kůže za prstama.. tak si představ, že u psíka se spojily v jedno velké bříško packy a u koníka z toho zbyla ta ostruha... no a kaštánek je něco podobného akorát na zápěstí takže ono se to okrajově prstů týká, ale prsty bych to radši nenazývala :)
Aha děkuji moc protože už jsem se z internetu zapamatovala že to jsou ty zakrnělé prsty.. :D sharyk (05.12.2013 10:09:14) napsal: Kaštánek je pozůstatek tzv. karpálního nebo tarzálního mozolce a nachází se v oblasti karpu ("kolena") na přední noze a tarzu na zadní noze. Odborně se označuje jako torus carpeus a torus tarseus. Vlastně je to to samé jako tzv. mozolec na pacce psa či kočky. U koně se ještě nachází tzv. ostruhy, ty jsou zezadu na spěnkách. Odborně se označují jako calcar metacarpeum na předních a calcar metatarseum na zadních a anatomicky odpovídají bříšku packy psa či kočky. Nevím, proč se často říká i píše, že kaštánky a ostruhy jsou pozůstatky zakrnělých prstů, přitom s prstama to nemá absolutně co dělat.
Kaštánek je pozůstatek tzv. karpálního nebo tarzálního mozolce a nachází se v oblasti karpu ("kolena") na přední noze a tarzu na zadní noze. Odborně se označuje jako torus carpeus a torus tarseus. Vlastně je to to samé jako tzv. mozolec na pacce psa či kočky. U koně se ještě nachází tzv. ostruhy, ty jsou zezadu na spěnkách. Odborně se označují jako calcar metacarpeum na předních a calcar metatarseum na zadních a anatomicky odpovídají bříšku packy psa či kočky. Nevím, proč se často říká i píše, že kaštánky a ostruhy jsou pozůstatky zakrnělých prstů, přitom s prstama to nemá absolutně co dělat.
Ahoj mohla bych se zeptat na vaše názory co je to u koně kaštánek ptala jsem se lidí od koní aji na internet a každý mi řekl něco jiného tak mohla bych se zeptat na vaše názory??? Předem děkuji za odpovědi... :)
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?