Diskuze Obsedání

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

ahoj terezko. dohady jsou kvůli tomu, že u každého plemene je to jinak. třeba já dělám s appaloosama a obsedáme v 4. roce. Čt se obsedajíve 3. roce…a taky záleží na tom, jak je kůň stavěný, a jestli zvládá práci ze země a základní vycvik
Ahoj… tak ty 2 a 3 ro¨ky jsou nejcastejsi… nekdy i 4. QH a APH ktere znam se obsedaji v tech 2 a jsou velmi dobre vycepovani :-)
Nedávno byla moje kamarádka na kurzu přirozené komunikace a nás přední horseman Honza Bláha jí radil že nejlépe je naučit koníka základy ze země i ze sedla před prvním rokem života kdy ještě nemá tolik bojovnosti a vše lépe chápe.Pak ho šoupnout ještě na dva roky na pastvinu a ve třech nebo ve čtyřech letech máš skvěle použitelného koníka=)
před prvním rokem???…to snad ne.....ja jednoho takovyho koně znám ktrej byl obsedlej už v jednom roku a v te době už tahal…teď mu jsou tři roky a mám kompletně zničený klouby a záda…nechápu jak to může někdo udělat…:-|
Ahoj. Nemohl by mi někdo prosím poradit,jak b\chom mohli naší kobylu trochu skrotit??? Je jí rok a kousek a pořídili jsme si jí 20,7,2009 a byla v hrozným stavu,ale už jsme si jí ochočili,jenže už se okukala a když jí strejda podídne při lonžování,ona po něm hned vyhodí. To začala dělat už i dědovi,ale hlavní problém je,že můj táta na ní nemůže vůbec promluvit. On se totiž nenechá nějak zvlášť odradit a když si na něj nějak dovolí,táta si to líbit nenechá. Všichni říkaj,že je prý v pubertě,ale já se bojim,že jí to zůstane...8-} :( :-(
Ginny (18.04.2011 11:59:55) napsal: Hezký den, pročetla jsem pečlivě všechny příspěvky, ale není mi zcela jasné, zda se s obsedáním čeká hlavně kvůli váze jezdce... Mám-li klidného, hodného, 2 letého poníka - shetlanda (102cm) a chodím s ním na vycházky apod. stane se mu něco, když na něj "posadím" 20kg dítě a budeme chodit dál? (Neřeším teď bezpečnost dítěte, ale to zda tomu koníkovi může ublížit i tato váha...) Budu vděčná za názory.. Myslím, že pokud mu jsou už 2 roky, tak 20 kg mu rozhodně neublíží .. hodně koní se ve dvou letech už obsedá ;-)
Záleží na plemeni koně, na jeho tělesné stavbě apodobně. Pokud je koní lehký (čt, A1/1), doporučuju po třetím roce začít s prací a zhruba po půl roce začít jezdit - obsednout. Já se svým koněm čekala do skoro 4 let, protože je těžší. Jinak páteř se koni vyvíjí do 4-5 let a klouby - které jsou ohromně důležité do 6ti. Takže čím později, tím líp.
Ahoj! Potřebovala bych poradit,mám 1,5 roční klisnu appaloosa a chci jí obsedat v 2,5 roku je to dobrý nápad?nebude to v něčem vadit? klisna je pevné a mohutnější postavy.
Ahoj, prosím vás chtěla bych se zeptat, je možné poníka obsednou nějak po 2 letech lehkým jezdcem? (jezdec cca 38kg hubená postava a pony 140kvh)
Tak jsem si to tu pročetla za mne hodně zaleží na plemenu koně. ale znam kamarada co obsedá až mezi 5-6rokem a koně slouží třeba do 30ti. u chladnokrevných plemen bych do těch 5let počkala ano před tím mohou už tahat, ale mají poměrně měký hřbet tak nepřetěžovat než plně dospějí. u čt a ostatních je to take ruzne kun od koně plemeno od plemena. já pracuji s konikem od mala ale sedat na nej budu až v 5letech aby dospěl jo občas na něm povozim male děti.
Ahoj, na osvalení zad jsou dobré gumy, kdy koni na lonži stáhneš hlavu dolů a tím posiluje zádové svalstvo. Kůň se musí před tímto rozhýbat, pak pak ho můžeš vyvázat, postupuj ale pomalu, nemůžeš ho vyvázat na maximum hned od začátku, ale postupně gumy napínat. Kopce jsou taky super. sisivix (12.05.2013 11:09:24) napsal: Mám dvou letou kobylku Haflinga. A ve 2,5 by jsme ji chtěly obsedat - nemyslím tím že by se obsedla a hned začala běhat , závodit .. to ne . Zkrátka že by na vše měla hodně času a pomaličku postupně by se zažala učit jak ze sedla ale pracovala by stále hodně i ze země. Ale problém je že se ji bojím o záda , je menší ( occa 140cm) mohutnější ale není příliš nasvalená . A proto bych ji chtěla ještě před obsedáním co nejvíce nasvalit tak aby ji váha jezdce nědělala problém a nekazily se ji záda. ( obsedala by se lehčím jezdcem o váze 38-45 Kg. ) Umí veškeré základy ze země - lonžování , různé ustupování, couvání , chození přez kavalety a pod. taky chodíme na procházky a když nic nedělá je 24 hodin venku ( když prší schovává se do boxu) . Když mám teď něco kolem půl roku času tak bych byla ráda za veškeré nápady jak ji pořádně nasvalit . Máme možnost i kopcovitého terénu . Budu ráda za jekékoliv nápady jak by se krásně před obsednutím nasvalila .
Mám dvou letou kobylku Haflinga. A ve 2,5 by jsme ji chtěly obsedat - nemyslím tím že by se obsedla a hned začala běhat , závodit .. to ne . Zkrátka že by na vše měla hodně času a pomaličku postupně by se zažala učit jak ze sedla ale pracovala by stále hodně i ze země. Ale problém je že se ji bojím o záda , je menší ( occa 140cm) mohutnější ale není příliš nasvalená . A proto bych ji chtěla ještě před obsedáním co nejvíce nasvalit tak aby ji váha jezdce nědělala problém a nekazily se ji záda. ( obsedala by se lehčím jezdcem o váze 38-45 Kg. ) Umí veškeré základy ze země - lonžování , různé ustupování, couvání , chození přez kavalety a pod. taky chodíme na procházky a když nic nedělá je 24 hodin venku ( když prší schovává se do boxu) . Když mám teď něco kolem půl roku času tak bych byla ráda za veškeré nápady jak ji pořádně nasvalit . Máme možnost i kopcovitého terénu . Budu ráda za jekékoliv nápady jak by se krásně před obsednutím nasvalila .
Ahoj! Potřebovala bych poradit,mám 1,5 roční klisnu appaloosa a chci jí obsedat v 2,5 roku je to dobrý nápad?nebude to v něčem vadit? klisna je pevné a mohutnější postavy. v budoucnu bych s ní chtěla skákat vyšší skoky!
Ahoj! Potřebovala bych poradit,mám 1,5 roční klisnu appaloosa a chci jí obsedat v 2,5 roku je to dobrý nápad?nebude to v něčem vadit? klisna je pevné a mohutnější postavy. v budoucnu bych s ní chtěla skákat vyšší skoky!
Hezký den, pročetla jsem pečlivě všechny příspěvky, ale není mi zcela jasné, zda se s obsedáním čeká hlavně kvůli váze jezdce... Mám-li klidného, hodného, 2 letého poníka - shetlanda (102cm) a chodím s ním na vycházky apod. stane se mu něco, když na něj "posadím" 20kg dítě a budeme chodit dál? (Neřeším teď bezpečnost dítěte, ale to zda tomu koníkovi může ublížit i tato váha...) Budu vděčná za názory..
Sardinka99 (19.09.2010 09:01:41) napsal: No tak kůň by jse měl obsedávat 4 rokem 4 roky jsou přesný :) věk..Můžu se zeptat co jezdíš?Já jezdím Western a Anglii ale víc mě baví western tam jsou barely atd..je to prostě větší Adrenalin :D Jezdím parkur... Proto budem dělat výkonnostní zkoušky a ty se u ČT dělají ve třech letech. I mně osobně se to zdá být brzo, ale člověk s tím nic nenadělá. Prostě to tak je. Kdyby byly výkonnostky ve čtyřech, obsedám ji ve 3,5 letech... Jak jsem psala... Je to o tom, se je zamýšleno s koníkem dělat...
Nechci se moc vměšovat, ale přesný věk na obsedání koně není. Tak jak to psala "Kikáč" koně se obsedají podle toho, co je s nimi zamýšleno. Záleží také na plemeni. Každé plemeno ukončuje svůj tělesný vývoj v jiném věku. Takže se opravdu nedá říct přesný věk kdy se má kůň obsedat. Sardinka99 (19.09.2010 09:01:41) napsal: No tak kůň by jse měl obsedávat 4 rokem 4 roky jsou přesný :) věk..Můžu se zeptat co jezdíš?Já jezdím Western a Anglii ale víc mě baví western tam jsou barely atd..je to prostě větší Adrenalin :D
Kikáč (15.08.2010 21:04:50) napsal: Zdravím, čtu tady hodně názorů, co se týče věku obsedání koně... Osobně...-Mám dvou a půl letou kobylku, polokrevnou (matka A 1/1, otec hannover). Mám za sebou též hodně let u koní a názorů o obsedání jsou mraky. Kdysi jsem četla článek v jezdectví od Honzy Bláhy (parelisti určitě znají), který mě velice překvapil. Čekala jsem, že ten obsedá koně až tak v 5 letech... Mílila jsem se... V roce a půl sedne na koně (ano, je to docela logické, kůň ještě nemá tolik síly a nějak moc tohle neřeší)a pak na něm nejezdí.. prostě po půl roce na něj opět sedne atd... Také záleží na plemeni, záleží na tom, co chcete s koníkem v budoucnosti dělat... Plnokrevní koně se obsedají dřív (samozřejmě kvůli tréninku, aby se jim zvětšil objem plic, také jsou vyspělejší než ostatní plemena)... Pokud máte ČT a chcete s ním dělat výkonnostní zkoušky, tak určitě není rozumné obsedat koníka ve třech letech a rychle dělat, aby koník za půl roku zkoušky udělal... lKůň by měl dělat a učit se postupně a pomalu... Pokud se obsedne ve dvou a půl, nebude se na něj spěchat, koníkovi to určitě neublíží a je dostatek času na trénink na VZ... Samozřejmě už by měl předcházet nějaký trénink na ruce... My chodili na procházky (kobylka je okoukaná, ničeho se nebojí, má kondičku, je zvyklá chodit), samozřejmě lonž atd., atd. Toť můj názor. Klidně pište. No tak kůň by jse měl obsedávat 4 rokem 4 roky jsou přesný :) věk..Můžu se zeptat co jezdíš?Já jezdím Western a Anglii ale víc mě baví western tam jsou barely atd..je to prostě větší Adrenalin :D
Zdravím, čtu tady hodně názorů, co se týče věku obsedání koně... Osobně...-Mám dvou a půl letou kobylku, polokrevnou (matka A 1/1, otec hannover). Mám za sebou též hodně let u koní a názorů o obsedání jsou mraky. Kdysi jsem četla článek v jezdectví od Honzy Bláhy (parelisti určitě znají), který mě velice překvapil. Čekala jsem, že ten obsedá koně až tak v 5 letech... Mílila jsem se... V roce a půl sedne na koně (ano, je to docela logické, kůň ještě nemá tolik síly a nějak moc tohle neřeší)a pak na něm nejezdí.. prostě po půl roce na něj opět sedne atd... Také záleží na plemeni, záleží na tom, co chcete s koníkem v budoucnosti dělat... Plnokrevní koně se obsedají dřív (samozřejmě kvůli tréninku, aby se jim zvětšil objem plic, také jsou vyspělejší než ostatní plemena)... Pokud máte ČT a chcete s ním dělat výkonnostní zkoušky, tak určitě není rozumné obsedat koníka ve třech letech a rychle dělat, aby koník za půl roku zkoušky udělal... lKůň by měl dělat a učit se postupně a pomalu... Pokud se obsedne ve dvou a půl, nebude se na něj spěchat, koníkovi to určitě neublíží a je dostatek času na trénink na VZ... Samozřejmě už by měl předcházet nějaký trénink na ruce... My chodili na procházky (kobylka je okoukaná, ničeho se nebojí, má kondičku, je zvyklá chodit), samozřejmě lonž atd., atd. Toť můj názor. Klidně pište.
Zdravím, čtu tady hodně názorů, co se týče věku obsedání koně... Osobně...-Mám dvou a půl letou kobylku, polokrevnou (matka A 1/1, otec hannover). Mám za sebou též hodně let u koní a názorů o obsedání jsou mraky. Kdysi jsem četla článek v jezdectví od Honzy Bláhy (parelisti určitě znají), který mě velice překvapil. Čekala jsem, že ten obsedá koně až tak v 5 letech... Mílila jsem se... V roce a půl sedne na koně (ano, je to docela logické, kůň ještě nemá tolik síly a nějak moc tohle neřeší)a pak na něm nejezdí.. prostě po půl roce na něj opět sedne atd... Také záleží na plemeni, záleží na tom, co chcete s koníkem v budoucnosti dělat... Plnokrevní koně se obsedají dřív (samozřejmě kvůli tréninku, aby se jim zvětšil objem plic, také jsou vyspělejší než ostatní plemena)... Pokud máte ČT a chcete s ním dělat výkonnostní zkoušky, tak určitě není rozumné obsedat koníka ve třech letech a rychle dělat, aby koník za půl roku zkoušky udělal... lKůň by měl dělat a učit se postupně a pomalu... Pokud se obsedne ve dvou a půl, nebude se na něj spěchat, koníkovi to určitě neublíží a je dostatek času na trénink na VZ... Toť můj názor. Klidně pište.
taky sem chci zadat svuj nazor a zkušenost. chodím ke kamošce kde mam svoji 2letou klisničku křižence hucula nejspiše s appaloosou.. kamoščina kobylka-huculka je matkou klisničky a už ve dvou letech rodila jelikož si ji takhle kamoška koupila.tedla je kobylka ve skvěle formě a od dvou jezdi. klisničku jsem si lonžovala a dala kus práce a roste zní krasna klisna. už jsem na ni seděla hodněkrat a znamky podlamování kolen aj. nehrozi.. kdyžtak někdo zkušený podivejte se na moje fotky u konika CHICA a napiště jestli je čas na pořádné obsedání 8-}
Jana Hadrbolcová (19.11.2009 08:49:30) napsal: Ahoj. Nemohl by mi někdo prosím poradit,jak b\chom mohli naší kobylu trochu skrotit??? Je jí rok a kousek a pořídili jsme si jí 20,7,2009 a byla v hrozným stavu,ale už jsme si jí ochočili,jenže už se okukala a když jí strejda podídne při lonžování,ona po něm hned vyhodí. To začala dělat už i dědovi,ale hlavní problém je,že můj táta na ní nemůže vůbec promluvit. On se totiž nenechá nějak zvlášť odradit a když si na něj nějak dovolí,táta si to líbit nenechá. Všichni říkaj,že je prý v pubertě,ale já se bojim,že jí to zůstane...8-} :( :-( Pokud po vas vyhazuje, tak to uplne v poradku neni. Kone v tomto veku opravdu zacinaji byt v puberte, ale az tak hrozne to neni. Zkus ji vic hyckat, zkoro az rozmazlovat. Zkus si ji vzit nejdrive na voditko, dat ji odmenku a pobidnout ji, poku bude chodit bez problemu vedle tebe, dej ji zase odmenku, pak ji zkus dat povel ke klusu... pokud to splni, hrozne moc ji pochval a dej ji pamlsek, pokud ti na ruce pujde perfektne, az pak ji dej na lonz, a cele zopakuj... nejdrive si ji dej vedle tebe na lonzi, a vzdalenost pomalu zvetsuj... :)
AňulQa (17.07.2009 09:33:57) napsal: mi koně obsedáváme ve 2,5 až 3 letech ale ještě dlouho před tím s nimi chodíme na procházky a lonžujeme je…kůň se aspoň trochu nasvalí a s váhou jezdce potom nemá takový problém…hlavní je nespěchat a netrestat zbytečně koně když neví co má dělat…musíš mu dát čas aby si zvykl na nové povely…když je kůň zvyklý na sedlo a uzdečku začínáme ho postupně zatěžovat…nejdřív se jenom věšíme aby jsme zjistily jak bude reagovat na váhu jezdce.....teprve poté si sedáme do sedla (nohy ze třemenů kdyby nahodou)…někdo nás vede na lonži…když je kůń zvyklý může už jezdec jezdit sám ale na koně se musí pomalu…ne že hned nacválame :-D to s vami souhlasim.. kdyz jedeme k tete na ranc, tak jako prvni vzdycky jdeme cvicit hribatka. Do toho jednoho roku je naucime chodit do prepravniku, na pytlika ruzne jine zvuky, treba na ne jemne hazime maly micek, aby se toho nebali a klus na voditku¨, a pak se s nima jdeme projit treba do lesa. V tom roce jsou uz sikovni a moc se neboji. a to couvani je take ucime a hlavne cisteni… i zvedani kopyt :-)
mi koně obsedáváme ve 2,5 až 3 letech ale ještě dlouho před tím s nimi chodíme na procházky a lonžujeme je…kůň se aspoň trochu nasvalí a s váhou jezdce potom nemá takový problém…hlavní je nespěchat a netrestat zbytečně koně když neví co má dělat…musíš mu dát čas aby si zvykl na nové povely…když je kůň zvyklý na sedlo a uzdečku začínáme ho postupně zatěžovat…nejdřív se jenom věšíme aby jsme zjistily jak bude reagovat na váhu jezdce.....teprve poté si sedáme do sedla (nohy ze třemenů kdyby nahodou)…někdo nás vede na lonži…když je kůń zvyklý může už jezdec jezdit sám ale na koně se musí pomalu…ne že hned nacválame :-D
No já bych teda na ročního koně asi nelezla, přijde mi to proti přírodě – nemá přece ani pořádně pevnou páteř, natož svaly okolo ní. I kdyby se na něm jelo jenom jedno kolečko, kdo zaručí, že mu v zádech něco nekřupne a z koně nebude mrzák? Netvrdím, že Honza Bláha neví co dělá, určitě má svoje důvody a na jinýho ročka by třeba nesedal. Spíš to píšu proto, aby to tady někdo nezačal brát, jakože se koně můžou obdsedat už v roce, protože to dělá Honza Bláha. Takže nemůžou! deniska89 (08.07.2009 11:27:29) napsal: deniska89 (08.07.2009 11:25:39) napsal: Lída (08.07.2009 10:26:00) napsal: Tak výcvik základů ze země před první rokem života je určitě velmi vhodný, ale ze sedla? To sem snad ani nepiš, nebo to někdo bude zkoušet proboha. Honza Bláha spíš měl na mysli, že ze země můžeš koně učit reagovat na stejné pomůcky, jaké pak budeš používat ze sedla. Například ustupování na holeň, couvání, obraty, atd. deniska89 (08.07.2009 07:10:12) napsal: Nedávno byla moje kamarádka na kurzu přirozené komunikace a nás přední horseman Honza Bláha jí radil že nejlépe je naučit koníka základy ze země i ze sedla před prvním rokem života kdy ještě nemá tolik bojovnosti a vše lépe chápe.Pak ho šoupnout ještě na dva roky na pastvinu a ve třech nebo ve čtyřech letech máš skvěle použitelného koníka=) Nene omyl, oběhl tam 2× jízdárnu na ani né ročním koníkovi…Taky jsem tomu nevěřilo a do teď mi to přijde trošku přehnané, ale asi to má výsledky.A jistě Honza Bláha ví co dělá.Ale samozřejmě ten člověk musí být natolik zkušený aby dokázal odhadnout míru zátěže a koníka nepředřel.Jak říkám, dvě kolečka a né hodinová honička.Jistě však převládá práce ze země..
deniska89 (08.07.2009 11:25:39) napsal: Lída (08.07.2009 10:26:00) napsal: Tak výcvik základů ze země před první rokem života je určitě velmi vhodný, ale ze sedla? To sem snad ani nepiš, nebo to někdo bude zkoušet proboha. Honza Bláha spíš měl na mysli, že ze země můžeš koně učit reagovat na stejné pomůcky, jaké pak budeš používat ze sedla. Například ustupování na holeň, couvání, obraty, atd. deniska89 (08.07.2009 07:10:12) napsal: Nedávno byla moje kamarádka na kurzu přirozené komunikace a nás přední horseman Honza Bláha jí radil že nejlépe je naučit koníka základy ze země i ze sedla před prvním rokem života kdy ještě nemá tolik bojovnosti a vše lépe chápe.Pak ho šoupnout ještě na dva roky na pastvinu a ve třech nebo ve čtyřech letech máš skvěle použitelného koníka=) Nene omyl, oběhl tam 2× jízdárnu na ani né ročním koníkovi…Taky jsem tomu nevěřilo a do teď mi to přijde trošku přehnané, ale asi to má výsledky.A jistě Honza Bláha ví co dělá. Ale samozřejmě ten člověk musí být natolik zkušený aby dokázal odhadnout míru zátěže a koníka nepředřel.Jak říkám, dvě kolečka a né hodinová honička.Jistě však převládá práce ze země..
Lída (08.07.2009 10:26:00) napsal: Tak výcvik základů ze země před první rokem života je určitě velmi vhodný, ale ze sedla? To sem snad ani nepiš, nebo to někdo bude zkoušet proboha. Honza Bláha spíš měl na mysli, že ze země můžeš koně učit reagovat na stejné pomůcky, jaké pak budeš používat ze sedla. Například ustupování na holeň, couvání, obraty, atd. deniska89 (08.07.2009 07:10:12) napsal: Nedávno byla moje kamarádka na kurzu přirozené komunikace a nás přední horseman Honza Bláha jí radil že nejlépe je naučit koníka základy ze země i ze sedla před prvním rokem života kdy ještě nemá tolik bojovnosti a vše lépe chápe.Pak ho šoupnout ještě na dva roky na pastvinu a ve třech nebo ve čtyřech letech máš skvěle použitelného koníka=) Nene omyl, oběhl tam 2× jízdárnu na ani né ročním koníkovi…Taky jsem tomu nevěřilo a do teď mi to přijde trošku přehnané, ale asi to má výsledky.A jistě Honza Bláha ví co dělá.
Tak výcvik základů ze země před první rokem života je určitě velmi vhodný, ale ze sedla? To sem snad ani nepiš, nebo to někdo bude zkoušet proboha. Honza Bláha spíš měl na mysli, že ze země můžeš koně učit reagovat na stejné pomůcky, jaké pak budeš používat ze sedla. Například ustupování na holeň, couvání, obraty, atd. deniska89 (08.07.2009 07:10:12) napsal: Nedávno byla moje kamarádka na kurzu přirozené komunikace a nás přední horseman Honza Bláha jí radil že nejlépe je naučit koníka základy ze země i ze sedla před prvním rokem života kdy ještě nemá tolik bojovnosti a vše lépe chápe.Pak ho šoupnout ještě na dva roky na pastvinu a ve třech nebo ve čtyřech letech máš skvěle použitelného koníka=)
Zase jedno výživné téma… Souhlasím se zde zmiňovaným. Dostihoví koně se vskutku obsedají velmi brzy , ale tuhle kategorii koně asi nemáš a už vůbec asi nehodláš dračit po dostizích. Co tu píše uživatel65 považuji v běžném, nedostihovém životě koně za prasárnu. Většinou se vskutku obsedá ve třech letech. Ačkoli jsem si všimla, že u westernových plemen je móda rajtovat po nich už ve dvou letech. Zdůvodňuje se to, že jsou už velcí nasvalení (a hlavně taky drazí a každý se chce honem honem na tý drahý herce povozit, aby z toho vůbec něco měl). Jinak jistě existuje nějaká odborná literatura, matně se mi vybavuje Chov a využití teplokrevného koně nebo tak nějak. Není to nejmodernější kniha s hromadou barevných fotek, ale vcelku tlustá bichle ke čtení. U těch chladnokrevníků bych taky měla jisté výhrady.Chlad­nokrevná plemena všeobecně dozrávají později. Proto pozor na přetěžování ve hřbetě. Jinak tahat začínají také kolem třetího roku a první koketování s postrojem může probíhat i ve dvou a půl letech. Pak by se měl jít ještě chvíli pást, ale praxe je všelijaká.
No, záleží na tom, jaké má být využití, apod. Dostihoví koně se obsedají hodně brzo a ve dvou letech už závodí, ale také pak mají brzo zničené nohy a rozhodně jim to neprospívá. Normální jezdečtí koně se většinou obsedají ve třech, nejpozději ve čtyřech letech, ale znám i případy, kdy byl koník na rekreaci obsednut ve dvou letech nebo také přesný opak, znám kobylku, které je šest let a stále není obsedlá a teďka se teprve ve skoro sedmi letech bude obsedat! ;-)
Co já vím, obsedá se tak ve třech letech. Záleží ale na určitém koni, podle stavby těla. A navíc si každý kůň musí zvyknout na sedlo a udidlo, takže na to pomaleji.:-~
Jak tak koukám, tak se názory některých liší…no osobně si myslím, že hodně záleží na plemenu, protože každý kůň dospívá jindy…podle mě je nejlepší věk po 3. roce. Kůň už je většinou dorostlý a schopný zvládat zátěž…ale jsou i koně, kteří potřebují času více…v každém případě se musí postupovat pomalu :)
No to máš pravdu. Akorát nevím, proč by měla psát někomu, kdo používá šambon. Je to jenom známka toho, že jezdec není schopen dávat korektní pomůcky. A tím korektní nemyslím tahání za držku a kopat do něj holení. Jináč s dalšími výroky souhlasím (věk a nespěchat).
Ahoj obsedat koně je nejlepší podle plemene některá plemena dospívají dříve jiná později,ale nejvhodnější věk je mezi 3tím a 4tým rokem,ale nesmíš na něj hned sedat musíš pomalu a s trpělivostí kdybys měla další otázky tak mi písni na mejl ju benjulin@aseznam.cz :-)
Jináč bych chtěla upozornit na nynější způsob ježdění drezurních a ostatních koní (mimo westernu, páč se asi nejvíce přizpůsobuje koni). Jelikož jsem měla asi před rokem nutkání prolistování Eqiuchannelu, našla jsem tam užasnou věc ve výcviku a to Légeréte podla Philippeho Karla. Což doporučuji přečíst si jeho knihu, která vyšla v prosinci, a krerou si můžete objednat přes Equichannel.cz v jednom z článků. Každopádně dnešní drezurní výcvik a výcvik vůbec obsahuje zcela a jednoznačně si odporující prostředky a zbůsoby ježdění. Tak například povel k zastavení. Koni se dá signál otěží (zadržující pom.) sedem a holěmy (pobízející), kdy je kůň zcela zmaten, co má vlastně dělat. kůň prostě není schopen tak složitě přemýšlet co k čemu a jak. Kůň nás chce poslechnout, ale neví jak... Takže pan Philippe Karl svou knihou připomíná krásnou historii a vývoj dresury a její přínosy. Ta stávající se spíše ubírá zpět k době středověku. Pokud máte zájem se dovědět něco více navštivte mé webovky, mám tam pár řádků z jeho knihy Omyly moderní drezury. U profilu mého koníka Lenny
Tak to je ten Haflik chudák. to se vysokýho věku asi nedožije. Když se to uspěchá jsou pak problémy s páteří a klouby. Začít s prací ze země tak rok před obsedáním a pak pokračovat.... Ale základy jsou stejné, neměli bysme se tolik odchylovat. Musíme se hlavně přizpůsobyt koni a jeho psychyce.
Na 2 letech jsme obsadali kobylku ČT nyní jí je 5,je nesmírně temperamentní,a žádné vady to na ní nezanechalo,zapsaná v plemené knize,každý holt tvrdí něco jiného....i když mi je 20 mám 15 ti letou zkušebnost a rady získané od skutečných konáků.......
říkejte si co chcete,ale je to tak,ten kůn nyní jezdí skokové závody a vyhrává,těžko jsem mu asi ty záda strhla,holčičky ste asi mladý,protože nic neznáte ,toto se stalo pod dohledem skušeného člověka který jezdil dostihy a má 40 let zkušeností,pokud se pod vámi ten koník vznáší jako kdyby jste na něm nebyli ,...ale to nesmíte mít metrák:-D
Moc děkuji za další "názor" , samozřejmě vím, že nejdůležitější je příprava ze země.. a že pak už koník lépa snáší jezdce. Ale je to pro mě opravdu velká "neznámá". Tady na koníčkách jsem si dokonce psala s holčinou, co má Haflinga, který je 2 a půl roku starý a už je zapojen do plného provozu 8-| Takže je to opravdu asi né moc řešené téma a je spousta lidí, kteří na to mají rozdílné názory. Ale opravdu děkuji.. na tvůj web se ráda podívám;-)
Ahoj Terezko. Záleží na tom jaké plemeno máš. Poníci se obsedají na necelích 3 nebo ve 3. Teplokrevní před 4rokem a barokní koně ve 4-5letech, páč každé plemeno dospívá jináč. Každopádně musí předcházet výcvik ze země, kdy koni vysvětlíš, co poněm chceš. Také je lepší před pubertou, páč se tolik nevstekaj... Jináč mám webovky a tam spoustu zajímavích věcí o výcviku, tak se koukni. Hodně štěstí
Děkuji za další pohled na celou věc. Upřímně se ale neptám kvůli svému hříbě (její obsedání nejspíš ani nezažiju, protože koní máme víc a Lizzy se bude asi prodávat) Ale když tu ta možnost diskuze je.. napsala jsem sem.. protože je to téma .. o kterém toho moc nevím.. a ani nikdo z mého okolí.. takže bych ráda slyšela názory ostatních a více zkušených než jsem já sama ;-)
K tomu jedenáctiměsíčnímu hříběti,se raději nebudu vyjadřovat;-) :_(
Záleží na plemeni,ale většina po teřtím roce!!Dostiháci se obsedají sice ve dvou,ale jezdci nemají víc než 40 Kg a navíc po nich nic moc nechtějí,jen pohyb vpřed..A jak rychle se obsedají,tak rychle odchází do důchodu.Tak Ti radím,raději počkej,jelikož jak jsem se dívala na tvůj profil,má Tvé hříbě osm měsíců a to ještě není ani na to sedlo!!Čím více mu dopřeješ pohodové dospívání,tím déle ti bude sloužit jako dospělý. Navíc pokud to uspěcháš,akorát mu zkazíš záda a to je to,oč tady běží. Tak užívej hříběte,jezdit budeš dalších x let a občas budeš ráda vzpomínat,jaký to byl veget,když se spokojeně páslo;-) :D
Děkuji Vám za názory, ale takhle to přesně vypadá.. když začnu já s mými přáteli řešit toto téma. Znám samožřejmě lidi, kteří začínali na koních, kterým nebyly ani dva roky (a upřímně to odsuzuji.. jak ale říkám.. nikde není psáno.. že by se to nemělo a jaké následky to pro koně může mít.. a to je podle mě škoda.. protože jsou lidé málo informovaní) a znám i takové, kteří začínali třeba až v pěti letech. Ale nikde nemůžu najít nějaké "správné" určení věku.. kdy by se tedy mělo začíl ?? A tak jsem z toho taková trochu zmatená.. pro své koníky chci to nejlepší a tak jim samozřejmě něchci nějak uškodit
Ahoj Koně by se měli obsedat tak po 3. roce života samozřejmě záleží na plemeni ,protože chlaďasové dospívají dřív takže je možné je i dřív obsedat. Dostihy se sice jezdí od dvou let ,ale co je potom z těch koní. Většinou jsou neuvažující nervozní atd. A sedět na 11 měsíčním hříběti je největší pitomost co jsem kdy slyšela a to i když máš 45kg. Dyt mu můžeš prosedět záda a buhvíco ještě.
Ahoj terezko,máš pravdu že to jsou dohady,v Pardubicích se třeba jezdí dostihy pouze 2 letých koní,moje známá říká že by se mělo začít až na 4 letech,že si strhnou záda,měli jsme doma již 5 koní ted máme dva,jezdila jsem už na 11 ti měsíčním hříběti ael vážila jsem asi45 kg,doporučila bych ti na koníka dát nejprve sedlo a přidávat pomalu závaží...
Ahoj, mohl by mi někdo poradit.. v jakém věku by se měli začít obsedat koně? Zkoušela jsem to najít na internetu, ale nějak se mi to nedařilo. Spousta mých známých má mladé koně, mě také hříbě roste a tak bych chtěla ukončit konečně dohady a dozvědět se.. kdy je asi ten nejlepší věk. Předem děkuju za odpovědi terrrezka
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?