Diskuze Respekt

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

janik (27.01.2012 19:51:46) napsal: Ahoj. Mám doma 3 roky starého valáška. Je to kříženec hucula a chlaďase. U minulého majitele byl zvyklý si dělat co chtěl. Většinou utekl a strávil třeba i tři dni někde v lese v okolí. Vrátil se až když chtěl. Neměl žádný respekt a tahal si všechny,kteří ho chtěli vodit, kam chtěl. Když k nám přišel, tak se to zlepšilo. Sice zkoušel vynucování pamlsků a další lumpárny, ale nebylo mu to nic platné. U nás se chová poměrně slušně. Akorát máme jeden problém. Zůstalo mu to tahání kohokoli, kdo se pokouší vodit. Snažím se o rozmanitou práci, ale on nemá o nic zájem. Prostě jako by si řekl "dám ti pět minut" (někdy ani to ne)a pak si mě tahá kam chce. Zkoušela jsem metodu tlaku a povolení. Snažím se být důsledná, ale on je na tlak z minula zvyklí. Je mu jedno jak velký tlak na něj působí. Nedaří se mi vybudovat u něj respekt. Ať se snažím, jak chci neni mi to nic platné. Chtěla bych s ním dělat podle horsemanshipu, ale s tím teprve začínám. Pokud s takovým problémém někdo máte zkušenost, nebo víte něco co by mi pomohlo, tak mi prosím poraďte. Budu vděčná za každou radu. Předem děkuji Dobrý den. V každém případě bych se snažila být ke koni laskavá, ale důsledná. Kůň je však mohutné a především silné zvíře. Možná se to zdá být nevýhodou, ale my, lidé, máme na rozdíl od koně vyvinutější mozek. To je zase naše výhoda. Kůň se nebude snažit nás pochopit, naopak! My se musíme naučit koňské neverbální řeči. Řeči těla, mimiky apod. Je fajn, že jste zkusila metody horsemanshipu. Bohužel se zdá, že váš kůň již v minulosti byl na tlak, který se při těchto metodách používá, zvyklý. Kůň takzvaně otupěl a nemá o vás zájem, jste mu lhostejní a vůbec vás nerespektuje. Je tedy na čase zvolit jinou metodu, než je metoda tlaku a povolení. Metoda řeči equus. Co k tomu potřebujete? Bezpečnou kruhovou ohradu (pokud nemáte kruhovku, stačí menší ohradu, aby měl kůň omezenější prostor). Nepoužívejte žádné biče, nic podobného. 1. Koně zaveďte do ohrady. Nejdříve se ale budete snažit chovat jako vetřelec. 2. Jakmile od vás kůň odběhne, zadívejte se mu upřeně do očí. Přimhuřte oči a zaujměte strnulý postoj. Koně jste zjevně přesvědčili, že jste něco jako predátor, a tak se nejspíš dá na ústup. 3. Nyní nastává tzv. vyjednávání. Kůň se s vámi pokouší vyjednávat. První známkou je, že k vám kůň nastraží ucho. To už je známka toho, že vás kůň respektuje. Druhým krokem je to, že se kůň vydá směrem k vám. Vy svůj postoj dravce neměňte. Následující signál by měl být ten, že kůň začne přežvykovat. Ví, že mu neublížíte. Čtvrtým signálem je obvykle tom, že kůň skloní hlavu k zemi. 4. Nyní nastává část tzv. spojení. Pootočíme se tak, aby ramena zaujímala k ose koňského těla pětačtyřiceti stupňový úhel. To znamená, že k vám kůň může přistoupit, bude-li chtít. Může si vybrat. (Pokud to kůň neudělá, nic se neděje, chce to cvik! Zkuste to celé od začátku.) Uvolníme obličejové svaly, svěsíme ramena a prsty schováme do dlaní. Pokud do nás kůň začne šťouchat nosem, máte téměř vyhráno. 5. Posledním krokem je následování. Pomalu se otáčíme, pohled je sklopený-mezi přední nohy koně. Koně podrbeme na čele a o pouhý krok, či dva poodstoupíme! Je to důležité! Tím koni dáváte jasně najevo, že nejste nikdo, kdo by mu chtěl ublížit. (Dravec, téměř nikdy neodstupuje od své kořisti!) Nyní se otočte ke koni zády a pomalu se rozejděte. Pokud vás kůň následuje, kůň vás přijal jako rovnocenného partnera, společníka, ale také člověka, kterému důvěřuje a respektuje ho. Snad vám to pomůže, mně to také pomohlo... ;-) Chce to trénink a hlavně čas. Veronika
A co když se při pozici dravce začne kůň stavět na zadní? Máme shetland poničku, zkoušíme přirozenou komunikaci, ale mám problém s respektem, nechce mě brát jako vůdčí roli.:( Co s tím? Když zkouším pozici predátora, jak je to v přirozené komunikaci, začne se stavět na zadní a ukazuje mi, kdo je tu pánem. Zkoušela jsem jí i potrestat, zvýšit hlas, plácnout po zadku, ale spíš se víc vzteká.:( Už si s ní nevím rady.:( S ostatními problém nemá, poslouchá, ale já si teď nějak nemůžu vytvořit respekt, hodně jsem jí totiž dovolila.
Ahoj. Mám doma 3 roky starého valáška. Je to kříženec hucula a chlaďase. U minulého majitele byl zvyklý si dělat co chtěl. Většinou utekl a strávil třeba i tři dni někde v lese v okolí. Vrátil se až když chtěl. Neměl žádný respekt a tahal si všechny,kteří ho chtěli vodit, kam chtěl. Když k nám přišel, tak se to zlepšilo. Sice zkoušel vynucování pamlsků a další lumpárny, ale nebylo mu to nic platné. U nás se chová poměrně slušně. Akorát máme jeden problém. Zůstalo mu to tahání kohokoli, kdo se pokouší vodit. Snažím se o rozmanitou práci, ale on nemá o nic zájem. Prostě jako by si řekl "dám ti pět minut" (někdy ani to ne)a pak si mě tahá kam chce. Zkoušela jsem metodu tlaku a povolení. Snažím se být důsledná, ale on je na tlak z minula zvyklí. Je mu jedno jak velký tlak na něj působí. Nedaří se mi vybudovat u něj respekt. Ať se snažím, jak chci neni mi to nic platné. Chtěla bych s ním dělat podle horsemanshipu, ale s tím teprve začínám. Pokud s takovým problémém někdo máte zkušenost, nebo víte něco co by mi pomohlo, tak mi prosím poraďte. Budu vděčná za každou radu. Předem děkuji
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?