Diskuze Trénování poslušnosti u koček

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

Ahoj, za sebe mohu napsat (a bude to dlouhatánské), že přestože mé kočky Miki a Julinka dosti často plní má přání, výcvik natož trénink poslušnosti ve smyslu jako u psů asi podle mne nebude to správné slovo. :-) Na to jsou kočky nejspíš příliš inteligentní. Jsou především vynikajícími pozorovateli. Napíšu něco o mých zkušenostech: Nikdy jsem neměl v úmyslu držet kočky doma (kočka "domácí"). Bydlíme na panelákovém sídlišti, ovšem máme výhodu blízkého lesa. Obě mé kočky jsem vychoval tak, že se mnou chodí ven na procházky. Číhá tam na ně velké množství různých nebezpečí. Aby se toto podařilo, je zapotřebí mít značnou trpělivost, vůli a naučit je i sebe vzájemnému respektu. Vycházky po sídlišti nepřipadaly v úvahu, zejména kvůli malé inteligenci nezanedbatelného množství dvounohých. Taková procházka by nepřinesla kýžený efekt v podobě přirozeného vyžití a relaxace ani mně, ani kočkám. Ovšem pobyt v přírodě je náročný také. Základem je naučit slyšet kočku na jméno nebo jiný zvuk s nímž si spojí vaši přítomnost. Venku je ohromné množství podnětů a kočka se může dívat jinam, zatímco vy případné nebezpečí můžete vidět. Může to být i naopak, v každém případě je dobré dát kočce vědět, kde jste. Platí to i když je na vodítku. Kočka je velmi vnímavá a odpozoruje z vašeho chování a tónu hlasu povahu situace a přizpůsobí tomu své chování. Od malička Julinka a Miki nosí postrojek se zvonečkem. Okamžitě od nasazení jsem poutal jejich pozornost hrou, takže si bleskově zvykli. Občasné zazvonění naprosto nevadí a dokáže kočce zachránit život. Nikdy nevíte co se může stát! Julinka i Miki chodili na vodítku asi rok, oba stejnou trasu (aby se mohli případně najít, pokud vše selže). Vodítko je lehké tkané, dlouhé 3 metry. Při chůzi jsem uplatňoval metodu "šlápnutí do úsměvu" a "tam nebo nikde". První spočívá v tom, že pokud kočičák chtěl jít jinudy, dal jsem před něj nohu a nedovolil mu tak odbočit. Pokud toto opakovaně selže následuje druhý postup, kdy se zastavím, zkrátím vodítko a stojím. Ať se děje co se děje (samozřejmě pokud není blízko něco čeho se k. bojí, to si k ní podřepnu)! Jde se dál, až si kočičák zvolí správný směr. Není-li dostatek času, vezmu jej do rukou a nesu po trase o kus dál. Dnes Julinka chodí venku naprosto samostatně trasy v délce kolem dvou kilometrů. Naše porozumění dosáhlo takové úrovně, že nosí jen postrojek a vzdaluje se až na padesát metrů ode mne. Miki je o dost obezřetnější a neodchází ode mne tak daleko. Velmi slušná úspěšnost je i na zapískání či zavolání. Stačí jen dokázat, že jste to právě a pouze vy za čím má jít a ne ta spousta věcí okolo. Ovšem nesmíte zapomenout dát jí k tomu "všemu přičichnout". Pro kočku je velmi důležitá vlastní zkušenost, nebude dělat to co jí nevyhovuje. Můžete ji získat, ale ne zlomit. Čím bohatší život má, tím oddanější bude. Stejně jako my prožívá emoce, dokáže se radovat i zlobit. Proto kočku musíte pozorovat jako ona vás. Trénování ve smyslu agility a poslušnosti podle mne kočkám mnoho nepřinese, pokud nebudou mít možnost uplatnit to co je jim vlastní. Je lepší pokud si zachovají svobodu v rozhodování, než se honit za pochybným pamlskem. Takové cvičení ano, ale jen jako forma hry a pohybu. Také mne potěší, že občas Julinka a Miki poslochají jako hodinky, ale mnohem větší radost mám, když sami od sebe radostí vyskočí na strom, loví nebo mne dovedou k malým narozeným zajíčkům. Uff to je dlouhé, raději už dělám tečku. ;-) :-)
Ahojky,taky mi rodiče trvrdí,že jsem blázen xD.Můj 5tiletý kocour umí agility a pár triků můžeš se mrknout www.kocour-chico.webnode.cz =) Napsala jsem článek na miciny zde:http://www.miciny.cz/clanky/ko cici-pribehy-52/kocka-a-catdan cing-6093/ a zde:http://www.miciny.cz/clanky/ko cici-pribehy-52/kocka-a-agilit y-6113/ můžeš to taky vyzkoušet:-).Chica nejvíce baví výskok do náruče;-) S pozdravem Chico&Míša8-}
Tribitka (02.07.2010 21:23:12) napsal: Nepíšete jestli, je kočičika vykastrovaná.. Ale pokud by asi nezabralo její převychování, doporučila bych pak kastraci. Kóča by se uklidnila a bylo by klidno i doma...;-) Bohužel, je již po kastraci a zkoušeli jsme i různé postupy z internetu, dobrůtky... Nic nezabírá. Ani rady od veterináře jako dokázat jí dominanci tak, že jí obrátíme na záda a chvilku přidržíme. Obávám se, že když byla kotě, sestra ji hodně "tahala". Zýroveň se jedná o nalezence, nikdy nebyla zvlášť mazlivé a jen těžo říct, z jakého prostředí pochází.
Maranch (30.06.2010 14:34:58) napsal: Ahoj, jsem ráda že mi alespoň někdo odepsal, pěkné! Teď řešíme velký problém u mámy, jejich kočku hodně špatně vychovali a teď útočí na každou návštěvu a už i na ně. No snad se s tím bude dát něco dělat, prozatím zkouší klasické metody a sem tam plácnutí. :-) Nepíšete jestli, je kočičika vykastrovaná.. Ale pokud by asi nezabralo její převychování, doporučila bych pak kastraci. Kóča by se uklidnila a bylo by klidno i doma...;-)
Mona.m (22.06.2010 15:26:01) napsal: Ahoj,já jsem naučila svého kocourka,že když si před něho stoupnu a řeknu tak šup tak na mi skočí do náruče a nebo na rameno.Je to spíše forma zábavy do ničeho ho nenutím je to na něm bud skočí a nebo ne.;-) Ahoj, jsem ráda že mi alespoň někdo odepsal, pěkné! Teď řešíme velký problém u mámy, jejich kočku hodně špatně vychovali a teď útočí na každou návštěvu a už i na ně. No snad se s tím bude dát něco dělat, prozatím zkouší klasické metody a sem tam plácnutí. :-)
Maranch (19.06.2010 14:09:20) napsal: Dobrý den, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s výcvikem koček, nebo jsem opravdu jedinný blázen (jak mi tvrdí doma), který se tímto zaobírá? Ráda bych si vyměnila své zkušenosti, popř. předala ty již nabité méně zkušeným. Mám dvě kočky, které postupem času projevily ochotu k učení "triků" poté, co pozorovali výcvik našeho pudla. Řekla jsem si, proč jim tedy neposkytnout vývoj i tímto směrem. Zaměřila jsem se na následující povely: - zůstaň (při odchodu z bytu či jiné místnosti kočka zůstane), - Dost! (podobně jako povel Zůstaň! u psa, kdy kočka nechá všech činností, obrátí na mne pozornost a vyčkává), - Kšc! (platí jako dolů - když se kočka dostane na "zakázané" místo), - privolání (obě kočky přijdou na zavolání), - přines (jedna z koček opravdu nosí v tlamičce kuličky, ovšem zatím ne tak v úplné návaznosti na povel), - sedni (tím jsem vyřešila žebrání o jídlo - v klidu si sednou a čekají, jestli něco dostanou. Netvrdím, že jsou v poslouchání stoprocentní, přeci jen jde pořád o kočky :-), ale pokud nejsou vyloženě rušeny vnějšímy vlivy, po krátké chvíli je zvládají. Je otázka, nakolik pozorují řeč těla a nakolik poslouchají, snažím se při výcviku působit i různými tóny hlasu a gesty. Jaké máte zkušenosti vy? Ahoj,já jsem naučila svého kocourka,že když si před něho stoupnu a řeknu tak šup tak na mi skočí do náruče a nebo na rameno.Je to spíše forma zábavy do ničeho ho nenutím je to na něm bud skočí a nebo ne.;-)
Dobrý den, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s výcvikem koček, nebo jsem opravdu jedinný blázen (jak mi tvrdí doma), který se tímto zaobírá? Ráda bych si vyměnila své zkušenosti, popř. předala ty již nabité méně zkušeným. Mám dvě kočky, které postupem času projevily ochotu k učení "triků" poté, co pozorovali výcvik našeho pudla. Řekla jsem si, proč jim tedy neposkytnout vývoj i tímto směrem. Zaměřila jsem se na následující povely: - zůstaň (při odchodu z bytu či jiné místnosti kočka zůstane), - Dost! (podobně jako povel Zůstaň! u psa, kdy kočka nechá všech činností, obrátí na mne pozornost a vyčkává), - Kšc! (platí jako dolů - když se kočka dostane na "zakázané" místo), - privolání (obě kočky přijdou na zavolání), - přines (jedna z koček opravdu nosí v tlamičce kuličky, ovšem zatím ne tak v úplné návaznosti na povel), - sedni (tím jsem vyřešila žebrání o jídlo - v klidu si sednou a čekají, jestli něco dostanou. Netvrdím, že jsou v poslouchání stoprocentní, přeci jen jde pořád o kočky :-), ale pokud nejsou vyloženě rušeny vnějšímy vlivy, po krátké chvíli je zvládají. Je otázka, nakolik pozorují řeč těla a nakolik poslouchají, snažím se při výcviku působit i různými tóny hlasu a gesty. Jaké máte zkušenosti vy?
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?