Diskuze UŠTKNUTÍ ZMIJE

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

supík (23.04.2009 19:15:03) napsal: Ahoj, překopírovaj jsem z diskuze na www.ifauna.cz U nás 18 měsíců čuba GR a v plném hárání, 60 km od Prahy a bez auta. Dostala to do čumáku, otekla během 20 minut – hlava jak E.T. a krk taky. Zatímco my jsme trhali rekordy na dálnici, mamka obvolávala veterináře – nakonec jsme sehnali jednoho v Rokycanech (nejbližší), který přímo se zajímá o hady. Šli jsme hned na stůl (cca 60 minut po kousnutí), dostala kalcium do žíly, antibiotika, antihystaminika a antibiotika. O séru nám říkal, že na něj může být (a často bývá) těžší alergická reakce než na jed, takže jde jen o to, zamezit otoku – proto to kalcium a kortíky. Během 15 minut začala splaskávat, i začala jevit zájem o okolí a po návratu domu už byla v pohodě. A hned ji zas začali zajímat další zmije za plotem.Jinak jsme dostali rady jak přežít cestu na veterinu – pokud to jde zaškrtit, psa nechat v naprostém klidu (nesmí ani chodit – takže všude do náruče), klidně ránu naříznout a snažit se trochu jedu vymačkat, chladit místo a otoky aby trochu splaskávaly a v případě nutnosti klidně provést tracheotomii – což se teda panu doktorovi lehce řeklo, ale nevím nevím, jestli bych to odkázala. Bude asi záležet na velikosti psa a místu, kam ho zmije uštkne.Záleží na množství jedu, které se do rány dostane.Pokud například napřed něco ulovila, je ho méně.A s tou plachostí bych Ájo zase tak nesouhlasil.Viděl jsem zmiji na Soláni přímo uprostřed asfaltového chodníku a rozhodně nemínila toto místo opustit.I když jsem nad ní kroužil s botou.Rozhodně bych doporučoval se vyhýbat různým kamenitým stráním, na Šumavě podle starousedlíků jsou třeba jejich hlavním úkrytem hráze z kamení u bývalých políček.Tak hodně štěstí:-DD 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-| Tracheotomie? Naříznutí rány??? To sání jedu bych zvládla, ale řezat si do psa??? Ježiši Kriste:-~ :_( :( No, zkusím se přeptat na veterině na nějaký ten protijed, zda je mi dostupný, atd. ..... S tou plachostí – asi bývávalo, nebo je naše oblast výjimkou, ale tady jsou prý všude a jen tak se nelekají, co jsem slyšela, já osobně zatím zaplať Pán Bůh tu čest neměla. Když jdeme po loukách a lesem – cíleně dost „dupu“ – prý reagují už jen na otřesy a chvění půdy, které pociťují mnohem silněji, než ostatní zvířata. Tak doufám, že se nám tyto přerostlé žížaly budou i nadále vyhýbat, jako doposavad;-D a všem ostatním to přeju také!!!
No,to vím také,ale když jsem byla v cizině a v horách,tak nelze uvažovat,zda bude či nebude alergická reakce.Lékař by měl být připraven a alergik taky,mít s sebou popř. kortikoid či dokonce atropin proti anafylaktickému šoku..Může dojít k ochrnutí dýchacího svalstva…To jsou situace ,,viz maior"…8-} .Pokud vím,tak je zamezení šíření jedu krevním řečištěm to nejdůležitější!;-) Aja.
Měla jsem psa-jezevčíka,byl zdravý,kolem 6 let.U nás na horách je dost zmijí a lezou až k chalupě.Tak se stalo,že Dana kousla do pysku.Otok byl hrozný,jeli jsme rychle k veterináři.Ten psa ošetřil.Protože jsem měla obavy,že situace by se mohla opakovat,ptala jsem se co příště dělat.Poradil mi,že dát psa do klidu-podat lék na alergii(jsem astmatik-tak mám vždy s sebou claritin),takže i ten může být,podávat mléko,tekutiny.Jen při nějakém větším „šoku“zajít k veterináři.Ale raději nic „neřezat,nevy­sávat“.
Hmm,právě jsem mluvila s kamarádem-předním herpetologem,který mně potvrdil to,že skutečně záleží především na celkovém stavu člověka i zvířete…Zvl. na stáří,imunitě a stavu krevního oběhu,t.j. srdce…A zmije řetízková není tedy nebezpečná?M.j. každá zmije vyloučí neurotoxiny,které v nejlepším případě vyvolají padání víček,třes,poruchy zraku a slinění,mimo ostatní příznaky.Pakliže dojde k anafylaktickému šoku,je to špatné…Rozhodně nemohu souhlasit s tím,co je v některých www.,že kousnutí není nebezpečné.Jako pro někoho je smrtelné bodnutí vosou či včelou,vše je případ od případu.V Indii jsem viděla úmrtí člověka po ušktnutí zmijí bohužel na vl.oči…Aja.
Bára (25.04.2009 16:49:52) napsal: Ajo – nezlob se na mě, ale jak by mohl mít hemotoxický jed neurotoxické účinky? To je prostě nesmysl. Jak jsem psala – jediný z veliké rodiny zmijí má neurotoxiny chřestýš mohavský – a toho tu fakt nepotkáme. Tedy žádné ochrnutí svalstva není prostě možné. Jediné, co možné je, je alergická reakce, která způsobí otok a následné uzavření dýchacích cest – rozhodně ale nevysadí dýchací ani jiné svalstvo. Jinak naše zmije obecná má sice jed účiný, leč ho má tak málo, že zdravého člověka ani dospělého psa opravdu ohrozit na životě nemůže. Je ráda, že jí to stačí na menší hlodavce a ptáky – k jejich lovu je také uzpůsobena. Také nepatří mezi nějak útočné hady (jako třeba mile známá zmije paví), to už je daleko útočnější užovka obojková – to ti potvrdí každý herpetolog. ;-)
Ajo – nezlob se na mě, ale jak by mohl mít hemotoxický jed neurotoxické účinky? To je prostě nesmysl. Jak jsem psala – jediný z veliké rodiny zmijí má neurotoxiny chřestýš mohavský – a toho tu fakt nepotkáme. Tedy žádné ochrnutí svalstva není prostě možné. Jediné, co možné je, je alergická reakce, která způsobí otok a následné uzavření dýchacích cest – rozhodně ale nevysadí dýchací ani jiné svalstvo. Jinak naše zmije obecná má sice jed účiný, leč ho má tak málo, že zdravého člověka ani dospělého psa opravdu ohrozit na životě nemůže. Je ráda, že jí to stačí na menší hlodavce a ptáky – k jejich lovu je také uzpůsobena. Také nepatří mezi nějak útočné hady (jako třeba mile známá zmije paví), to už je daleko útočnější užovka obojková – to ti potvrdí každý herpetolog. ;-)
Ahoj Evi,;-D :-( to je mně líto.Ano,to je na co mě upozornili,případná nekroza tkáně,otkoem zadržení vody,tudíž může dojít i k ,,zalití srdečního pericardu"(bohužel jsem zažila,děsné,dusíš se,srdce přestává pracovat,ale já to měla bakteriálního původu-Indie,41,6 st.C horečky))a potom bývá selhání oběhu.Ano,pomohla by asi rychleji PAMBA nebo DICYNONE,lze injekčně a taky,jak píšeš,jistě Kanavit!!!A kor­tikoid nebo calcium a diuretika kvůli odvodnění,ale tedˇ těžko bycha ,,honit"…Dívala jsem se i na franc. a německý net,mají taky dost čerstvou diskuzi,píší,sku­tečně individuální!Před pár dny tam zemřel dokonce lékař na ušktnutí zmijí!…Jak píšeš o tom prstu,tak to mám již rok od nakažené včely,bodla mě v tašce do prstu,vše zhnisalo,taky mě nezaléčili pražští MUDři,takže dodnes dávám ATB mast,ale cit nemám,někdy prst oteče a brní…Toník má imunitu bídnou,z útul­ku,taky zřejmě nebyl kojený,takže jen doufám,že nás nic nebodne…Zdraví Aja.
Díky Báro, taky MVDr Vávrová z Ondřejova už nesmí na žádného mého psa nikdy sáhnout. Loni tady umřel na zmiji sedmiletý berňák. Přece tak velký pes, tomu to neublíží. Jinak Ája se opravdu milí, ale v tom závěru je to asi jedno, když se stane neštěstí.
To je mi moc líto, Evi. Někdy bych veterináře bacila palicí – ještě když jim to takhle naservíruješ…
Ahoj, k tomuhle příspěvku písnu pár vět. Je to čtvrtý rok, co naše Eve na zmijí kousnutí umřela. Když se to stalo, byl konec září, Eve se honila s Morganem a přitom se to asi stalo. Máme takový pozemek se svahu, takže zmije byla na svahu, takže kousnutí bylo u lopatky. Eve najednou ovadla a zůstala ležet. Okamžitě byla dopravena k doktorce, která na ní nic neshledala a píchla jí antibiotika. Já ten den jsem také nic nenašla, až druhý den ráno, kdy Eve byla relativně v pořádku, jsem našla stopy po zubech. Kožešina byla vyseklá, kůže začernalá. Sama jsem kdysi zmijí kousnutí měla na prstu, kde to vypadalo stejně a dodnes v tom místě nemám trochu cit. Doktorce jsem ihned volala o svém nálezu, přesto dál léčila Eve /čti ÍVY/ antibiotiky. Na mé naléhání, že dojde ke krvácení nedbala. Tak jsme se ocitali na takové houpačce, pár dní dobře, pár špatně. Tak to šlo celý měsíc. Když začínalo být Eve hůř a hůř, doktorka jí odmítla, ať jedem na kliniku do Českého Brodu. Tam tvrdili, že jed už organizmus dávno překonal a tohle je něco jiného. Eve bylo stále hůř. Po několika dnech a mnoha vyšetřeních za mnoho tisíc, usoudili, že jí opravdu rozkládá zmijí jed. To už krvácela všude i ze vpichů po jehlách. Poslední den, kdy jsem léčbu vzdala, už nemohla pořádně dýchat, v plicích jí bublala její vlastní krev a topila se v ní. Povolala jsem našeho nynějšího doktora a nechala jí uspat. Po zbytek života to budu mít před očima. Možná obyčejný vitamín K by pomohl víc. Zabraňuje krvácení. Zmijí jed a jed na krysy totiž působí stejně. Tento týden se opět v naší ulici vyhřívala zmije. Žijí tu s námi léta. Neútočí, ale mohou se leknout. Jelikož jed zmije používá hlavně k lovu, šetří si ho, takže většinou prchne. Bohužel Eve tolik štěstí neměla. Eva
Ajo – i zmije řetízková má jed hemotoxický – ne neurotoxický. Tedy u většiny zmijí po uštknutí dochází k rozpadu cévního řečiště a následnému vnitřnímu vykrvácení, pár z nich naopak krev sráží a zvíře zemře na trombus, nebo udušení v důsledku neproudění krve – tedy nedodání kyslíku do tkání. Jen ten mohavskej chřestýš má jed, který způsobí ochrnutí svalstva a tedy následně zastavení dýchání a srdeční činnosti. Krom toho zmije řetízková má daleko větší množství jedu a je útočnější než zmije obecná. Také je větší a loví větší kořist. Neurotoxiny zmije neprodukuje. Je to tedy jen otázka alergické reakce – což jsem taky psala. Čím je oběť uštknutí menší a v horší kondici, tím větší nebezpečí jí hrozí. Mě zmijucha psa ještě necvakla (nebo to proběhlo natolik bez reakce, že jsem si nevšimla), ale cvakla mě, když mi bylo 14. A reakce? Zarudnutí a lehký otok v místě kontaktu (to z těch poškozených kapilár) – jinak ani prd, ale já jsem alergická snad jen na práci, takže neměla šanci :-DD :-DD :-DD
Naprosto není možné,aby se nic nestalo,když to JE zmije!!!Je několik krajních způsobů,před léty jsem byla vybrána do ,,Expedice přežití" a děsný výcvik,např. dnes již i lékaři zakázaný přímý vstřik adrenalinové injekce do srdečního svalu!8-| Ano,tam bylo i o té zmíněné tracheotomii a jednu ,dost důležitou věc!Absolutní klid,než zvíře či kohokoliv dopravíte k lékaři!Nesmí běžet,vše jde rychle do krve.A u zmije hrozí postupné zadušení ochrnutím dých.svalstva…Zá­leží na konstituci psa nebo člověka a jeho oběhové soustavě,imunitě ,atd.Já sama jsem bohužel alergik,takže v případě návštěvy cizích krajů musím mít kortikoid s sebou.Calciovka mně nedělá dobře,musí se dát pomalu(kvůli srdci…).Ale přeji všem,atˇ ty zmije raději nepotkáme!!!!! Aja.
Jinak chci všem poděkovat za reakci na tuhle diskuzi, přikládám tomu docela velkou váhu a respekt mám před jakýmkoliv možným nebezpečím, které může Bonnie hrozit, tak jsem moc vděčná za všechny rady a zkušenosti. ;-)
Bára (23.04.2009 20:52:51) napsal: Lidičky – zmije (a to všechny příslušníci tohoto rodu, vyjma chřestýše mohavského), mají jed hemotoxický, většinou způsobující hemoragii, takže nějaké ochrnutí svalstva vážně nehrozí. Taky nemá dost jedu na to, aby to zdravému, velkému psovi nějak ublížilo. Jen může nastat ona alergická reakce a na tu je opravdu nejlepší kalcium. Mě jedna mrška taky kdysi cvakla a houby se mi stalo :-DD . Ovšem mohla jsem si za to sama, neb jsem jí přišlápla (šla jsem bez psa ke studánce pro vodu). Moji psi mi vždy dají vědět, když je nějaký had nablízku (krom užovky, co si hýčkáme na chatě – tu nechávají na pokoji). Když mi tam zabloudila zmijka (ve Slapech je hadů hodně), tak jí Carinka obskakovala a vyhnala jí ze zahrady. Dala si sama pozor, aby jí nekousla. Většina psů, vychovávaných trochu přírodnějším způsobem, moc dobře ví, že had je potencionální nebezpečí, takže se málokdy stane, že by došlo ke kontaktu. Tedy hlavní rada je – všímejte si svých psů! Jakmile začne někam moc čmuchat, případně odskakovat, tak ho odvolejte – patrně tam hádě bude. Ještě k místům výskytu – viděla jsem i malou zmijí tkaničku (patrně čerstvé mládě), kterak si plavalo na plážičce v horkém létě – a opravdu to nebyla užovka ;-) . Teď z jara budou hadi ale hlavně na slunci, aby se rozehřáli. Tak jsi mě lehce uklidnila Báro, ale i tak…budu muset začít asi trochu víc cvičit, když si představím, že bych Bonnie nesla třeba 15km lesem, než bych došla do civilizace – a to nemám toho největšího a nejtěžšího pejska. :-O
Lidičky – zmije (a to všechny příslušníci tohoto rodu, vyjma chřestýše mohavského), mají jed hemotoxický, většinou způsobující hemoragii, takže nějaké ochrnutí svalstva vážně nehrozí. Taky nemá dost jedu na to, aby to zdravému, velkému psovi nějak ublížilo. Jen může nastat ona alergická reakce a na tu je opravdu nejlepší kalcium. Mě jedna mrška taky kdysi cvakla a houby se mi stalo :-DD . Ovšem mohla jsem si za to sama, neb jsem jí přišlápla (šla jsem bez psa ke studánce pro vodu). Moji psi mi vždy dají vědět, když je nějaký had nablízku (krom užovky, co si hýčkáme na chatě – tu nechávají na pokoji). Když mi tam zabloudila zmijka (ve Slapech je hadů hodně), tak jí Carinka obskakovala a vyhnala jí ze zahrady. Dala si sama pozor, aby jí nekousla. Většina psů, vychovávaných trochu přírodnějším způsobem, moc dobře ví, že had je potencionální nebezpečí, takže se málokdy stane, že by došlo ke kontaktu. Tedy hlavní rada je – všímejte si svých psů! Jakmile začne někam moc čmuchat, případně odskakovat, tak ho odvolejte – patrně tam hádě bude. Ještě k místům výskytu – viděla jsem i malou zmijí tkaničku (patrně čerstvé mládě), kterak si plavalo na plážičce v horkém létě – a opravdu to nebyla užovka ;-) . Teď z jara budou hadi ale hlavně na slunci, aby se rozehřáli.
Ahoj, překopírovaj jsem z diskuze na www.ifauna.cz U nás 18 měsíců čuba GR a v plném hárání, 60 km od Prahy a bez auta. Dostala to do čumáku, otekla během 20 minut – hlava jak E.T. a krk taky. Zatímco my jsme trhali rekordy na dálnici, mamka obvolávala veterináře – nakonec jsme sehnali jednoho v Rokycanech (nejbližší), který přímo se zajímá o hady. Šli jsme hned na stůl (cca 60 minut po kousnutí), dostala kalcium do žíly, antibiotika, antihystaminika a antibiotika. O séru nám říkal, že na něj může být (a často bývá) těžší alergická reakce než na jed, takže jde jen o to, zamezit otoku – proto to kalcium a kortíky. Během 15 minut začala splaskávat, i začala jevit zájem o okolí a po návratu domu už byla v pohodě. A hned ji zas začali zajímat další zmije za plotem. Jinak jsme dostali rady jak přežít cestu na veterinu – pokud to jde zaškrtit, psa nechat v naprostém klidu (nesmí ani chodit – takže všude do náruče), klidně ránu naříznout a snažit se trochu jedu vymačkat, chladit místo a otoky aby trochu splaskávaly a v případě nutnosti klidně provést tracheotomii – což se teda panu doktorovi lehce řeklo, ale nevím nevím, jestli bych to odkázala. Bude asi záležet na velikosti psa a místu, kam ho zmije uštkne.Záleží na množství jedu, které se do rány dostane.Pokud například napřed něco ulovila, je ho méně.A s tou plachostí bych Ájo zase tak nesouhlasil.Viděl jsem zmiji na Soláni přímo uprostřed asfaltového chodníku a rozhodně nemínila toto místo opustit.I když jsem nad ní kroužil s botou.Rozhodně bych doporučoval se vyhýbat různým kamenitým stráním, na Šumavě podle starousedlíků jsou třeba jejich hlavním úkrytem hráze z kamení u bývalých políček.Tak hodně štěstí:-DD
Vysávání jedu,nebo zaškrcování je jen mýtem – a je to k ničemu,pokud už dojde k uštknutí a zmije nekousne jen tak na sucho ale použije jed ( zhruba kolem 3,5mg ) rána se nevysává ani nezaškrcuje protože dochází k poškozování tkání a jed se stejně šíří. Koňské sérum se nepodává vždy a každému,protože může vyvolat silné alergické reakce.
Zmije mají rády slunná místa,ale skutečně i v lese na ni narazíš.Když se stane,což jsem zažila,zmije je plachá,že ji uvidíš a zůstaneš stát i Tvůj pes,uteče.Zaú­točí,když se jí kdokoliv dotkneme a šlápneme na ni.Kromě první pomoc,otevření rány,no…máš-li dobré dásně,můžeš risknout vyssátí jedu,ale nikdo s poraněním dásní,paradentozou či oparem,apod.!!!Vys­sát ránu a podvázat,aby jed nešel do krevního oběhu a okamžitě k lékaři či vetovi!Je možné,že všude nebude sérum proti uštknutí,tak asi koupit a mít ho s sebou.Na samotě či v horách nic jiného nezbývá,minuty někdy rozhodují!8-} Aja.
Baslerinda (23.04.2009 18:46:20) napsal: Kdepak v tichu a klidu. Zmije se vyhřívají i u našich před barákem na tarasu :-~ jinak co se týče toho vysávání jedu – nedoporučuje se to. No, tak vidíš, a přesně podobné informace by mě dosti zajímaly:_/
Kdepak v tichu a klidu. Zmije se vyhřívají i u našich před barákem na tarasu :-~ jinak co se týče toho vysávání jedu – nedoporučuje se to.
Zdravím všechny, měla bych prosbu, ráda bych si někde početla v nějakém článku o zmijím ušktnutí, co se pejska týče. Jak se ukázkově zachovat zachovat, když k tomu dojde, co nezanedbat, případně, jak tomu předejít. Chodím denně s Bonnie do lesa, nebo na louky a včera u nás ve městě byl i vrtulník pro nějakou maličkou holčičku, kterou zmije uštknula na fotbalovém hřišti. Měla jsem za to, že se vyskytují jen tam, kde je klid, ticho,.....Základní znalosti – vysátí jedu, zaškrcení nad ránou, aby se jed nedostal hned k srdci,.....znám, ale chtěla bych vědět víc.Prostě moc bych uvítala nějaký článek, kde bych se poučila, ale nevím, na koho, nebo kam se na těchto stránkách obrátit. Snad do poradny? Předem děkuji i za Bonnie;-)
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?