Diskuze Začínající chovatel

Opravdu chcete smazat tento příspěvek?

iksypsilon (11.09.2012 19:59:14) napsal: Dobrý den všem. Uvažujeme o pořízení kotěte. Bude to buď konkrétní plemeno, zásadně s PP (pravděpodobně siamská), nebo opuštěnec z útulku, případně obojí (plánujeme dvě kočky nebo více). Mám především zkušenosti se psy, s kočkami jen zprostředkovaně. Mám proto několik palčivých otázek. Zajímají mne zkušenosti s pořízením dvou koťat naráz (nebo i dospělá kočka versus kotě) (samičky, nechceme kocoury). Dále, jak je to s kastrací, je opravdu nutná i pro čistě bytové kočky (narážím na informaci, že se kočka při mrouskání trápí...)? U psů jsem zásadně proti "preventivní" kastraci, ale prý je to u koček jiné kafe. Taktéž by mne zajímalo, zda krmíte někdo "kočičí BARF", tedy nikoli granulovanou či konzervovanou stravu, ale přirozené jídlo, maso. Existuje nějaká podrobnější literatura (ať už kniha, či šikovně vytvořené www) - jako je tomu v psím případě? Chci nejraději kočky krmit takto. Případně uvítám jakékoli další informace o siamkách, na co třeba dávat pozor konkrétně u tohoto plemene (nemoci, dědičné predispozice), jak rozpoznat dobrého chovatele (znám od psů, ale třeba je u kočičích něco trochu jinak), nebo i konkrétní zkušenosti, zážitky, i další rady pro začátečníka.;-) Děkuji všem;-) . Dobrý den, já pro změnu odpovím na otázku pořízení dvou koček a kastrace. Co se týče 2 a více koček v domáctnosti, vždy je to určité narušení přirozeného života koček (kočka je od přírody samotář a svůj druh vyhledává jen v době páření). Nicméně pokud už jste rozhodlí pořídit si kočky 2, nejlepší radou by asi bylo pořídit si kočky ze stejného vrhu, nebo pořídit si matku s dcerou (kočky, které se znají a mají přátelský vztah). Složitější by bylo pořídit si neznámé kočky, v tomto případě bych to řešila tak, že bych kočky dovedla domů zároveň. Kočka je velmi teritoriální zvíře, a nerada do svého teritoria přibírá další kočku. v nejkrajnějším případě, pokud by zvířata byla dovedena rozdílně domů je vždy vhodné přivést ke kotěti i dospělé kočce další kotě než dospělou kočku. Ke kastraci z důvodu, že se bude kočka trápit: Nejsem si jistá do jaké míry by se trápila kočka. S větší jistotou už však můžu říct, že by takováto kočka mohla trápit svoje majitele a to hned z několika důvodů. Dospělé kočky, jak už jsem psala, jsou teritoriálními zvířaty a toto teritorium si značkují. To probíhá tak, že tzv. sprejují močí, jednak na vertikální povrchy, méně na horizontální. To zanechává po bytě nepříjemné pachy a těžko se takovéto místa, např sedačka čistí. Kočky obecně značkují méně než kocouři, ale určité procento zde je. U 95% koček se frekvence značkování po kastraci výrazně sníží. Dalším nepříjemným faktorem je mrouskání, kdy často dochází k hlasitým projevům kočky, nezájmu o okolí, majitele apod. Tedy nemluvila bych o preventivní kastraci, ale spíše o kastraci pro zabránění, nebo snížení těchto projevů pokud se vyskytnou a dělají majitelům problémy. Po kastraci, zvláště u bytových koček pak ale nastává většinou výživový problém, který se však kontrolou nebo různými metodami dá zvládat.
iksypsilon (11.11.2012 15:08:50) napsal: Aha, děkuji za informace ohledně značení teritoria. Jak to tedy řeší majitelé chovných koček? Uvažuji i o této eventualitě (výstavy, jedno až dvě zapuštění kočky, pak možná kastrace...). Na jiných diskusích se mluví o nepřetržitém "křiku" při mrouskání třeba dvacet hodin denně - a to nejen pár dní každé tři měsíce, ale i ob týden. Setkal jste se někdo s tímto? Zní to docela děsivě. Co se týče dvou koček, důvod byl prostý - nenechávat zvíře doma samotné po dobu v zaměstnání, dopřát mu společnost, hlavně pokud by se mělo jednat o více společenské plemeno (nechci přijít o výhody volby "kontaktní" kočky, ale zároveň nemám v plánu nechat ji x hodin smutnit...). Dáme tedy asi přednost sourozencům. Ohledně BARFu mne zajímá mnoho;-) . Dočítám se, že, stejně jako pes, i kočka potřebuje dodat kromě masa vlákninu, ovšem nedokážu si představit, jak do ní cpu mrkev, když i někteří psi s tímto mají velký problém (a to to jsou "menší masožravci" než kočky). Mixujete jim zeleninu s masem, aby ji nemohli vybrat? Nebo ji vaříte? Které maso kočky preferují? Jak je to s rybami (představuji si klasický obrázek, kterak se kočka živí mírně navinulou rybou a mlsně se olizuje:-) )? Přidáváte nějaké speciální vitamíny/minerály pro kočky? Děkuji;-) K BARFu a zelenině: Taky obdivuju ty fotografie na různých BARF-stránkách, kde si kočička pochutnává na kusech syrové mrkve a lístcích salátu. Já jsem toho ale v praxi nikdy nedocílila, dobrovolně a s chutí jí jen jeden kocourek okurky, toť vše. Takže vycházím z toho, že ani divoce žijící kočky syrovou zeleninu nejí, maximálně natrávenou jako obsah trávicí soustavy ulovených býložravců. Asi 1-2x do týdne dávám kočičkám zelené dršťky (celé hovězí mleté žaludky i s obsahem). Bohužel nejsou k sehnání v normálním řeznictví, takže je to jediné maso, které musím kupovat jako určené pro zvířata. Dršťky po rozmrazení vydávají dost nelibou vůni, ale kočky se na ně vrhají jako zběsilé, přestože jinak stačí i mírně ovětralé maso, aby nad ním ohrnuly nos. Jako další super tah se mi podařilo domluvit občasnou dodávku jednodenních kuřat a krůt, jsou nekuchané i s tím, co stihly sezobat. To je myslím přirozené stravě, ze všeho, co podávám nejblíže. Jinak myslím, že pro podávání syrové zeleniny není mnoho důvodů. Vitamín C s kočka vyrobí sama a pokud nezkrmujete jen svalovinu, ale i kůži, šlachy atd., ani dodávání vlákniny není nutné, protože hůře stravitelné části se o dobrou střevní pasáž postarají dostatečně. Kupuji hovězí přední a kližku (nemusí být úplně libové, naopak), hovězí srdce, vepřové srdce s plícemi (kořínek), kuřecí, kachní a krůtí hřbety, krky a křídla, makrely, sledě a občas (vzhledem k ceně) lososa, kuřecí a kachní žaludky a srdíčka. Játra dávám výjimečně, kvůli vysokému obsahu vitamínu A, kočeny je ale milujou. Určitě jsem toho spoustu zapomněla. Dávám cokoli, co nezruinuje při 4 kočkách a 2 psech peněženku.
Aha, ty doplňky, to jsem prve přehlédla: Nepřidávám nic, jeden z důvodů, proč jsem začala krmit podle BARFu, byla právě nedůvěra k různým umělým doplňkům stravy. Jeden čas jsem přidávala Fit mineral od Barona, ale časem mi došlo, že opět neobsahuje nic, co by hočka nezískala ze stravy. Jediné, o čem teď trochu uvažuji, je podávání rybího tuku v zimním období - zatím ale u nás neodzkoušeno.
Aha, ty doplňky, to jsem prve přehlédla: Nepřidávám nic, jeden z důvodů, proč jsem začala krmit podle BARFu, byla právě nedůvěra k různým umělým doplňkům stravy. Jeden čas jsem přidávala Fit mineral od Barona, ale časem mi došlo, že opět neobsahuje nic, co by kočka nezískala ze stravy. Jediné, o čem teď trochu uvažuji, je podávání rybího tuku v zimním období - zatím ale u nás neodzkoušeno.
Ještě jak jste se ptala na ty siamky, nevím, jestli jsem úplně kompetentní odpovědět, protože nemám přímo siamku, ale orientálku, což je vlastně plnobarevná siamka (náš kocourek je přímo z vrhu, kde byla siamská i orientální koťátka). Hodně chovatelů uvádí, že jak SIA, tak OSH jsou geneticky zdravé bezproblémové plemeno, ale je to tak trochu lhaní si do kapsy, stačí, když si uvědomíme, že siamky vznikly z poměrně malé skupiny dovezených koček. Jejich chov trpí důsledky inbreedingové deprese, kočky mívají problémy se zabřezáváním, porody, slabým mateřským instinktem, laktací, koťátka mívají slabý nebo žádný sací reflex, rozštěpy, deformace hrudníku a sterna. V některých zemích bylo z tohoto důvodu už povoleno experimentální přikřižování jiných plemen a domácích koček. Dobrý chovatel se podle mě nepozná jen podle zoohygieny chovu a kondice zvířat, ale právě i podle toho, že dokáže uznat a netají se s tím, že má v chovu nějaký problém, právě proto, že mu nejde jen o zisk z koťat a trofeje z výstav, ale chce posunout plemeno někam dál. To nejde bez kritického pohledu na vlastní chovný materiál. Zeptejte se chovatele, jaké přednosti a nedostatky mají jeho zvířata. Pokud odpoví, že má jen samá úžasná zvířata a žádné problémy v chovu, hledejte dál.
Inci Noktali (14.11.2012 15:35:09) napsal: K BARFu a zelenině: Taky obdivuju ty fotografie na různých BARF-stránkách, kde si kočička pochutnává na kusech syrové mrkve a lístcích salátu. Já jsem toho ale v praxi nikdy nedocílila, dobrovolně a s chutí jí jen jeden kocourek okurky, toť vše. Takže vycházím z toho, že ani divoce žijící kočky syrovou zeleninu nejí, maximálně natrávenou jako obsah trávicí soustavy ulovených býložravců. Asi 1-2x do týdne dávám kočičkám zelené dršťky (celé hovězí mleté žaludky i s obsahem). Bohužel nejsou k sehnání v normálním řeznictví, takže je to jediné maso, které musím kupovat jako určené pro zvířata. Dršťky po rozmrazení vydávají dost nelibou vůni, ale kočky se na ně vrhají jako zběsilé, přestože jinak stačí i mírně ovětralé maso, aby nad ním ohrnuly nos. Jako další super tah se mi podařilo domluvit občasnou dodávku jednodenních kuřat a krůt, jsou nekuchané i s tím, co stihly sezobat. To je myslím přirozené stravě, ze všeho, co podávám nejblíže. Jinak myslím, že pro podávání syrové zeleniny není mnoho důvodů. Vitamín C s kočka vyrobí sama a pokud nezkrmujete jen svalovinu, ale i kůži, šlachy atd., ani dodávání vlákniny není nutné, protože hůře stravitelné části se o dobrou střevní pasáž postarají dostatečně. Kupuji hovězí přední a kližku (nemusí být úplně libové, naopak), hovězí srdce, vepřové srdce s plícemi (kořínek), kuřecí, kachní a krůtí hřbety, krky a křídla, makrely, sledě a občas (vzhledem k ceně) lososa, kuřecí a kachní žaludky a srdíčka. Játra dávám výjimečně, kvůli vysokému obsahu vitamínu A, kočeny je ale milujou. Určitě jsem toho spoustu zapomněla. Dávám cokoli, co nezruinuje při 4 kočkách a 2 psech peněženku. Děkuji mnohokrát, utvrzuje mne to v tom, že kočičí BARF se od psího až tak neliší, takže již z toho nemám obavy. Dršťky jsou výborný nápad, určitě se inspiruji.;-)
Aha, děkuji za informace ohledně značení teritoria. Jak to tedy řeší majitelé chovných koček? Uvažuji i o této eventualitě (výstavy, jedno až dvě zapuštění kočky, pak možná kastrace...). Na jiných diskusích se mluví o nepřetržitém "křiku" při mrouskání třeba dvacet hodin denně - a to nejen pár dní každé tři měsíce, ale i ob týden. Setkal jste se někdo s tímto? Zní to docela děsivě. Co se týče dvou koček, důvod byl prostý - nenechávat zvíře doma samotné po dobu v zaměstnání, dopřát mu společnost, hlavně pokud by se mělo jednat o více společenské plemeno (nechci přijít o výhody volby "kontaktní" kočky, ale zároveň nemám v plánu nechat ji x hodin smutnit...). Dáme tedy asi přednost sourozencům. Ohledně BARFu mne zajímá mnoho;-) . Dočítám se, že, stejně jako pes, i kočka potřebuje dodat kromě masa vlákninu, ovšem nedokážu si představit, jak do ní cpu mrkev, když i někteří psi s tímto mají velký problém (a to to jsou "menší masožravci" než kočky). Mixujete jim zeleninu s masem, aby ji nemohli vybrat? Nebo ji vaříte? Které maso kočky preferují? Jak je to s rybami (představuji si klasický obrázek, kterak se kočka živí mírně navinulou rybou a mlsně se olizuje:-) )? Přidáváte nějaké speciální vitamíny/minerály pro kočky? Děkuji;-)
iksypsilon (11.09.2012 19:59:14) napsal: Dobrý den všem. Uvažujeme o pořízení kotěte. Bude to buď konkrétní plemeno, zásadně s PP (pravděpodobně siamská), nebo opuštěnec z útulku, případně obojí (plánujeme dvě kočky nebo více). Mám především zkušenosti se psy, s kočkami jen zprostředkovaně. Mám proto několik palčivých otázek. Zajímají mne zkušenosti s pořízením dvou koťat naráz (nebo i dospělá kočka versus kotě) (samičky, nechceme kocoury). Dále, jak je to s kastrací, je opravdu nutná i pro čistě bytové kočky (narážím na informaci, že se kočka při mrouskání trápí...)? U psů jsem zásadně proti "preventivní" kastraci, ale prý je to u koček jiné kafe. Taktéž by mne zajímalo, zda krmíte někdo "kočičí BARF", tedy nikoli granulovanou či konzervovanou stravu, ale přirozené jídlo, maso. Existuje nějaká podrobnější literatura (ať už kniha, či šikovně vytvořené www) - jako je tomu v psím případě? Chci nejraději kočky krmit takto. Případně uvítám jakékoli další informace o siamkách, na co třeba dávat pozor konkrétně u tohoto plemene (nemoci, dědičné predispozice), jak rozpoznat dobrého chovatele (znám od psů, ale třeba je u kočičích něco trochu jinak), nebo i konkrétní zkušenosti, zážitky, i další rady pro začátečníka.;-) Děkuji všem;-) . Dobrý den, odpovím na otázku ohledně BARFu. Krmím takto své čtyři kočičky (BRI,OSH,TUA a domácí kocourek), kočičky jsou různého věku a krmení masem vyhovuje všem. O literatuře bohužel nevím, mně byla hlavní rádkyní chovatelka, která takto krmí už mnoho let. Pokud by vás něco konkrétně zajímalo, ráda odpovím, krmení masem už mám docela promakané:-DD
Dobrý den všem. Uvažujeme o pořízení kotěte. Bude to buď konkrétní plemeno, zásadně s PP (pravděpodobně siamská), nebo opuštěnec z útulku, případně obojí (plánujeme dvě kočky nebo více). Mám především zkušenosti se psy, s kočkami jen zprostředkovaně. Mám proto několik palčivých otázek. Zajímají mne zkušenosti s pořízením dvou koťat naráz (nebo i dospělá kočka versus kotě) (samičky, nechceme kocoury). Dále, jak je to s kastrací, je opravdu nutná i pro čistě bytové kočky (narážím na informaci, že se kočka při mrouskání trápí...)? U psů jsem zásadně proti "preventivní" kastraci, ale prý je to u koček jiné kafe. Taktéž by mne zajímalo, zda krmíte někdo "kočičí BARF", tedy nikoli granulovanou či konzervovanou stravu, ale přirozené jídlo, maso. Existuje nějaká podrobnější literatura (ať už kniha, či šikovně vytvořené www) - jako je tomu v psím případě? Chci nejraději kočky krmit takto. Případně uvítám jakékoli další informace o siamkách, na co třeba dávat pozor konkrétně u tohoto plemene (nemoci, dědičné predispozice), jak rozpoznat dobrého chovatele (znám od psů, ale třeba je u kočičích něco trochu jinak), nebo i konkrétní zkušenosti, zážitky, i další rady pro začátečníka.;-) Děkuji všem;-) .
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?