Dolský
klusák

Obecné informace

Popis

Dlouhá, pěkně utvářená hlava dølského klusáka nezapře zušlechťující vliv anglického plnokrevníka. Výška v kohoutku se zpravidla pohybuje v rozmezí 152 až 160 cm. Ve srovnání s Døle Grubansdalem má dølský klusák kratší hřbet a štíhlejší nohy, na kterých jsou o poznání skromnějšími rousy, rovněž hříva ani ocas nejsou tak bohaté.

Barevně převládají vraníci a hnědáci, ale mohou se rovněž vyskytovat i koně jiného zbarvení.

Původ a historie

Norsko, země, která je pověstná především svými fjordy, úzkými mořskými zálivy zařezávajícími se hluboko do pevniny, nebo svojí čarokrásnou neporušenou přírodou, také země, která svým územím sahá daleko za polární kruh, je i takříkajíc domovinou dølského klusáka, plemene, které se krom vynikající zdatnosti a otužilosti může pochlubit i opravdu mimořádnou kapacitou plic. Vezmeme-li v úvahu všechny tyto vlastnosti a parametry, nemůžeme se pak divit, že toto severské plemeno je znamenitým a oblíbeným klusáckým koněm.

Mluvíme-li však o dølském klusákovi, musíme se nezbytně zmínit i o jiném norském koni a tím není nikdo jiný než Døle Gubransdal, tedy plemeno, které není sice tak známé a proslulé mimo samotné Norsko jako jiné norské plemeno fjordský kůň, ale které tvoří v samotném Norsku polovinu početního stavu zde chovaných koní. Døle Gubrandsdal je kůň, který pochází z norských horských údolí, kde byl hlavně využíván pro práci v zemědělském hospodářství nebo i jako spolehlivý soumar, a který je ovšem mimo to i velmi dobrým klusákem, a právě tato vlastnost předurčila tohoto tradičního norského koně k tomu, aby byl norskými chovateli využit jako základ pro vyšlechtění Dølského klusáka.

Pro šlechtění byl použit lehčí typ Døle Gubransdala, který víceméně vznikl přikřížením anglického plnokrevníka, jehož vliv je ostatně dobře patrný i na samotném dølském klusákovi. Chovné klisny tohoto lehčího typu byly intenzivně kříženy s importovanými klusáky, mezi nimiž měli poměrné silné zastoupení koně pocházející ze Švédska. Vzhledem k tomu, že do chovu jsou i nadále zapojováni importovaní hřebci jiných plemen, je typ dølského klusáka zatím spíše nevyrovnaný. V chovu dølského klusáka je však zásadní pozornost věnována výkonnostním zkouškám. Pro zápis do plemenné knihy jsou hřebci testováni na rychlost v klusu na vzdálenost jednoho kilometru. Odhaduje se, že dølský klusák tvoří asi celou sedminu všech v současnosti chovaných norských koní.

Charakteristika

Dolský klusák je stejně tak jako Døle Grunsbansdal, a vůbec i jako všechna severská plemena, otužilým a zdatným koněm. Dølský klusák má diagonální klus stejně jako švédští koně, takže u něho nedochází k mimochodu. Jeho povaha je klidná.

Využití

Dølský klusák se samozřejmě využívá jako sportovní klusácký kůň, kterého je možno využít k lehkému tahu i mimo dostihové dráhy. Dølský klusák je ostatně i jezdeckým koněm, se kterým se lze bez obav vyrazit do terénu. A mimo to lze dølského klusáka dokonce využívat i k nošení břemen.

Počet zobrazení: 6 298

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Dolský klusák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?