Donský
sphynx

Don Sphynx

Obecné informace

Povaha

Jedná se o velmi nenáročnou kočku. Má milou povahu, je temperamentní a zvídavá. Velikost je střední, tělo je pružné a elegantní. Je tedy stejně hravá a aktivní jako ostatní kočky. Svého pána miluje. Oblíbenost plemene don sphynx je hlavně u alergiků. Protože je alergie na kočky poměrně častou záležitostí, je velmi vyhledáváno právě mezi alergickými milovníky koček.

Popis

Váhové rozpětí je zhruba mezi 4 - 7 kily. Má pevnou a pružnou kostru. Zadní nohy jsou silné, delší než přední. Tlapky jsou oválné s dlouhými prsty, mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Ocas je dlouhý a silný, má oblý konec. Hlava má klínovitý tvar, čelo je rovné s vráskami. Uši jsou nápadně velké s oblým ukončením. Oči má velké a přijatelné jsou všechny barvy. V současné době je však velmi oblíbená barva modrá. Tělo pokrývá pružná a elastická kůže, velmi příjemná na dotyk. Svraštělá je na hlavě, krku a nohách. Některá koťata jemné osrstění mají, ale to do dvou let mizí. U některých jedinců se vyskytuje srst na hlavě, nosu, nohách a ocasu, ale její délka by měla být maximálně 2 mm.

Původ a historie plemene

Popis „nahé" kočky je datován do roku 1900. Záznamy o tomto plemeni ale jsou již z aztécké kultury. Chov bezsrstých koček však nebyl nijak oblíben, proto tento druh zcela vyhynul. V roce 1966 v Kanadském Ontariu se však jedné rodině narodila koťata kočce domácí. Mezi nimi se objevil i zcela holý jedinec. Další bezsrsté kočky byly objeveny o pár let později opět v Kanadě. Bezcílně se toulaly ulicemi Toronta. Chovatele tento druh natolik uchvátil, že se rozhodli „nahou" kočku zachovat. Plemeno pak dostalo i svůj název Sphynx a podle původu vzniku se někdy uvádí i Kanadský sphynx.

Opravdová vzácnost se však narodila v Rusku v roce 1987. Ve vrhu kočky domácí bylo zcela „nahé" kotě. Dostala jméno Varija a její výjimečnost spočívala v tom, že byla nositelkou dominantního genu pro bezsrstost, jenž se přenáší na všechny ostatní potomky. Tím se zcela lišila od Kanadského sphynx, kde je tento gen recesivní. O deset let později bylo toto plemeno uznáno Světovou organizací chovatelů.

VIDEA plemene Donský Sphynx

Pro videa s plemenem Donský Sphynx klikněte ZDE

Základní péče

Je poměrně nenáročná. Důležité je, aby kočka nebyla vystavována velkému výkyvu teplot a prašnému prostředí. Koupání se doporučuje asi dvakrát měsíčně. Kůže by se měla denně otírat vlhkou a jemnou žínkou nebo jelenicí.

Počet zobrazení: 47 795

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Donský sphynx doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?