Egyptská
kočka

Egyptská Mau, Egyptian Mau

Obecné informace

Povaha

Egyptská mau je aktivní a velmi obratná kočka. Samotu snáší špatně, je ráda ve společnosti rodiny. Je inteligentní a velmi snadno se učí. Není to kočka pouze do bytu. Potřebuje pohyb venku ať už na vodítku nebo po zahradě. Je bystrá a její paměť je výborná. Mau se většinou váže na jednu osobu. Vůči cizím lidem je nedůvěřivá. Nerada přijímá jakékoliv změny. Egyptská mau ráda komunikuje se svým páníčkem mňoukáním. Je všude tam, kde se něco děje. Mau je ráda středem pozornosti. Zachovala si i částečnou soběstačnost svých předků. Společnost jiných koček jí nedělá problém, ale většinou se snaží zaujmout velitelské místo, proto ve smečce mau může vzniknout problém. Je dobrým lovcem, což jí také zůstalo po předcích. I když povaha původní mau a dnešní je značně rozdílná, něco však vždy zůstává. Dnešní mau je mnohem klidnější a přítulnější než její předci.

Popis

Egyptská mau dosahuje váhy 2,5 až 5 kg. Hlava je středně velká, zaobleně klínovitá. Střední uši jsou vzpřímené a posazené daleko od sebe. Špičky jsou zaoblené. Oči mandlového tvaru jsou mírně zešikmené. Barva je buď angreštově zelená nebo jantarová. Tělo je středné velké a dobře osvalené. Zadní nohy jsou delší než přední, tlapky oválné a kompaktní. U kořene silný ocas se směrem ke špičce zužuje a je střední délky. Srst je jemná, hedvábná a bohatá. Typickým znakem je tečkovaná kresba. Tečky musí být kulaté a rovnoměrně rozmístěné a kontrastují se základní barvou. Zbarvení je stříbřité, bronzové, kouřové a cínové. Na čele je kresba ve tvaru písmene M, která je ve standardu povinná. Někdy se udává, že má tvar skaraba.

Původ a historie plemene

Původ tohoto plemene sahá až do doby před 3500 lety. Egyptská mau je pravděpodobně přímým potomkem koček ze starého Egypta. V Thébách 1850- 1650 př. n. l. byly v mnohých hrobkách nalezeny sošky tečkovaných koček. I na stěnách hrobek jsou zobrazovány tečkované kočky, ne však v takové míře, aby bylo jasné, že se jedná o samostatnou variantu. Mau je dnes jedním z nejběžnějších plemen na severovýchodu Afriky. Historie jejího chovatelství začíná roku 1953, kdy ruská chovatelka, kněžna Natálie Trubeckaja, získala dvě mau. Roku 1956 se mau dostala do USA. Chovná linie ve Velké Británii je zcela jiná. Do Británie přišla mau přímo z Egypta roku 1978. CFA uznala toto plemeno roku 1977. Slovo mau znamená v egyptštině kočka, proto ji někdy naleznete pod názvem egyptská kočka.

VIDEA plemene Egyptská kočka

Pro videa s plemenem Egyptská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Srst egyptské mau vyžaduje jen občasné vyčesání. Mau je velmi aktivní kočka a tak by měla mít přístup na zahradu nebo by měla chodit na procházky na vodítku. Pravidelně kontrolujte délku drápků a dle potřeby zkracujte. Pravidelně čistěte uši.

Počet zobrazení: 64 223

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Průměrná
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Je komunikativní
 • Je inteligentní
 • Má ráda svou rodinu
 • Je ráda tam, kde se doma něco děje
 • Je aktivní a agilní
 • Starostlivost o kožíšek není náročná
 • Je velice hravá
 • Umí být hodně mazlivá
 • Ráda zkoumá a je extrémně zvídavá
 • Je citlivější na zimu
 • Nemá ráda hlasité zvuky a hlučnou konverzaci
 • Může trpět na nemoci uší
 • Umí být tvrdohlavá
 • Nemá ráda velké změny

Egyptská kočička je ráda v rodině středobodem pozornosti, nemá ráda samotu a ráda se zdržuje v přítomnosti lidí, kterým důvěřuje. Umí být hodně komunikativní a komunikuje nejem různými druhy mňoukání, ale v hojné míře využívá i jiné zvuky. Při komunikaci se dívá do očí. Ráda si hraje a v hrách má ráda pořád nové výzvy - hry musí obsahovat prvky lovení, číhání a plížení. Mazlení si umí hodně užívat. Vůči cizím lidem je nedůvěřivá, nenechá se jimi hladit a chytit, v jejich přítomnosti se zdržuje jen proto, aby je měla pod dohledem. K vodě nemá přímo nepřátelský vztah. Není ráda, když ji někdo do něčeho nutí a chce mít všechno dění doma pod dohledem. Ráda šplhá a skáče. Je inteligentní, rychle se naučí jak se otevírají dveře a pod. Egyptská kočka je vhodná do rodiny, která se jí bude věnovat, bude s ní mluvit a všímat si ji. Tuto pozornost vám oplatí.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Egyptská kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?