Entlebušský
salašnický
pes

Obecné informace

Povaha

Entlebušský salašnický pes je přeborníkem v množství vynikajících psích vlastností. Je to přátelský společník a ochranář svého pána, jeho rodiny i dětí. Kromě dobrého vztahu ke společenství „domácích" lidí si entlebušský salašnický pes zachoval také neagresivní vztah k ostatním psům a zvířatům vyskytujícím se v jeho domácnosti - jedinou podmínkou je zde správná socializace v jeho štěněčím věku. Výcvik tohoto psa není náročný.

Popis

Středně velké plemeno s kompaktní tělesnou stavbou a typickou trojbarevností. Srst tohoto psa je krátká a tvrdá s hustou podsadou. Přípustné barevné variety plemene - Výhradně černé, celkové zbarvení s tříslovými a symetrickými bílými znaky. Bílá barva se musí vyskytovat i na hlavě, tříslová barva může oscilovat mezi od žlutohnědé po rezavou barvu.

Kohoutková výška psů je nejméně 44cm, u fen je to minimálně 42 cm. Tělo je výrazně delší než celková výška, hrudník je hluboký a široký, hřbet je rovný. Ocas entlebušského salašnického psa je většinou od narození krátký, eventuelně se v zemích, kde je to povoleno, kupíruje. Nohy jsou krátké, rovné a viditelně osvalené. Tento pesmá spíše širokou hlavu s výrazně zúženou čenichovou částí. Oči jsou malé s živým výrazem. Uši jsou přiměřeně velké, svěšené, špičky jsou zaoblené.

 

Historie plemene entlebušský salašnický pes

Původ tohoto plemene je podobný jako u Apenzellského salašnického psa. I Entlebušský salašnický pes bývá odvozován od psů původních římských legií. Tělesná stavba odkazuje na křížení s tibetskou dogou dalšími psy, nicméně tento pes vykazuje určité odlišnosti, takže v jeho případě zřejmě došlo k podchycení genetické mutace. Jeho oficiální standard byl prvně uznán v roce 1889.

VIDEA plemene entlebušský salašnický pes

Pro videa s plemenem entlebušský salašnický pes klikněte ZDE

Základní péče

Péče o srst tohoto psa je v zásadě naprosto nenáročná, běžná péče zcela postačí. Toto plemeno má sice podsadu, která psům umožňuje bezproblémový a dlouhodobý pobyt venku, do kotce toto plemeno přesto nepatří. Entlebušský salašnický pes je vyrovnané a klidné povahy pouze v případě, že je s ním zacházeno jako s členem rodiny, což představuje blízký kontakt s člověkem a také možnost spaní blízko svého pána a jeho rodiny, nikoliv zcela odděleně. Nedostatečný kontakt s člověkem a neúplná socializace může tyto psy povahově navždy poškodit a změnit.

Tito salašníci byli původně vyšlechtěni jako švýcarští honáčtí psi a odedávna tak byli součástí mnoha statků a zemědělských usedlostí. Dnes se chovají téměř výhradně jako společenské a rodinné plemeno, pokud však chcete, aby váš entlebušský salašnický pes skutečně dobře vycházel i s dalšími zvířaty, eventuelně se zvířaty vašich sousedů apod., je nezbytné seznámit ho s nimi v jeho raném mládí. Stejně tak je nutné vědět, že i přes zcela nekonfliktní povahu entlebušských salašnických psů tito psi nikdy nepustí na své území cizí osobu bez jednoznačného svolení svého pána. Budete-li mít možnost a chuť, pak může váš entlebušský salašnický pes vyniknout ve stopování nebo v psí obratnosti.

Chovatelské stanice

Zorska Prima FCI | von Semberweiden | Hanácké psisko | Severka Club | Helvétsky priateľ
Počet zobrazení: 188 884

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Švýcarsko
Výška v kohoutku 42 - 50 cm
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Švýcarští salašničtí psi
Číslo standardu FCI č. 047 (28. 6. 2002) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • - inteligentní, učenlivý
  • - hravý, akční
  • - nezávislý
  • - přátelský a velice věrný
  • - vizuálně nádherný
  • - neagresivní vůči cizím lidem a psům, ale páníčka si hlídá
  • - někdy možná až příliš akční pro lidi bez dostatku času a energie
  • - sám doma se nudí a dělá bordel, ale to asi každý pes
  • - pořád se vás někdo bude ptát, jestli je to bígl... nepochopíte

Entlebušský salašnický pes je rasa, která mi "spadla do klína" jako blesk z čistého nebe a teď už bych za žádnou cenu neměnil. To nejlepší, co si vůbec dovedete představit, nasypané do povahy jednoho psa, téměř bez záporů (předpokládá se, že neaktivní páníček si nepořídí aktivního psa, takže tohle bych nepovažoval úplně za zápor). Je i perfektně vyvážený co se týče (ne)agresivity - není agresivní, nenapadá cizí psy ani lidi, ale je poměrně nedůvěřivý a páníčka si hlídá. Není vůbec bojácný, ale zároveň ani útočný. Prostě TOP.

trabant18
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Entlebušský salašnický pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?