Erdelteriér

Airedale terier

Obecné informace

Povaha

V porovnání s dalšími teriéry je erdelteriér klidnější a vyrovnanější povahy, což ale neznamená, že je to líný a pasivní pes. Právě naopak - jeho povaha je živá, hravá a aktivní, jeho temperament je pouze klidnější. Důležitou vlastností erdelteriéra je také jeho houževnatost, která může přecházet až v určitou tvrdost vůči sobě sama. Ve spojení s ostražitostí a odvahou z něj ale tato vlastnost činí opravdu nebojácného přítele. Erdelteriér má také téměř svatou trpělivost s dětmi. Jako lovec se ale chová ke všem zvířatům, které nezná od štěněčího věku.

Popis

Erdelteriér je střední pes velmi harmonické tělesné stavby a proporcí. Srst erdelteriérů sestává z tvrdé a mírně vlnité krycí srsti a měkčí a kratší podsady. Přípustné barevné variety těchto psůjsou - základní tříslová barva a černé, šedé nebo tzv. grizzly sedlo. Několik málo bílých chlupů na hrudi se připouští.

Kohoutková výška psů by měla dosahovat alespoň 58 cm, kohoutková výška fen je nejméně 56 cm. Tato jeho výška jej pasuje na nejvyššího ze všech teriérů. Tělo tohoto psaje značně kompaktní a viditelně dobře osvalené. Hřbet je krátký a rovný, hrudník sahá až k loktům předních nohou. Ocas je nasazen hodně vysoko, je krátký a je nošen vztyčeně. Končetiny erdelteriéra jsou rovné. Hlava je spíše úzká, tlama je téměř stejně dlouhá jako mozková část. Uši jsou malé, vztyčené, ale překlopené do písmene V. Erdelteriér má malé, tmavé oči s inteligentním výrazem.

Historie plemene erdelteriér

Staroanglickým hrabstvím Yorkshire protéká nevelká říčka Aire a právě po ní bylo toto plemeno pojmenováno. Erdelteriér byl vyšlechtěn z mnoha různých nejednotných drsnosrstých teriérů po roce 1860, kdy došlo k překřížení například s otterhoundem, gordonsetrem nebo s bulteriérem. Původně byl chován jako lovecký pes, jeho specializací byl lov vyder.

VIDEA plemene erdelteriér

Pro videa s plemenem erdelteriér klikněte ZDE

Základní péče

Minimálně dvakrát ročně vyžaduje srst erdelteriéra trimování - ruční vytrhávání. Z další péče postačí kartáčování srsti přibližně jednou za týden a odstraňování nadbytečných chlupů mezi polštářky tlapek vystříháváním. V případě vystavovaných psů je nezbytné pravidelné stříhání ve specializovaných salonech a péče o srst je samozřejmě celkově náročnější. Výchova erdelteriéra není náročná, pokud ji majitel dokáže proměnit v zábavu a hru - erdelteriér projevuje značnou svéhlavost a nechuť, je-li nucen k nekonečnému opakování týchž povelů.

Erdelteriér se stejně jako mnozí další nehodí pro venkovní odchov, protože patří mezi plemena silně závislá na své dvounohé „smečce". Jeho možná víceméně vrozená tvrdohlavost je zcela v rukou majitele, náležitou výchovou je možné ji potlačit a naopak využít ku prospěchu. Přestože se jedná o původně lovecké plemeno, erdelteréři nejsou mimořádně nároční na pohyb - každodenní procházka a možnost alespoň krátkého proběhnutí se bez vodítka jsou ale nutností. Dnes jsou tito psi chováni převážně jako rodinní, se sportovně založeným majitelem ale může erdelteriér dosáhnout mnoha sportovních úspěchů.

Chovatelské stanice

FARGO KORAK
Počet zobrazení: 66 045

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 56 - 62 cm
Hmotnost v dospělosti 20 - 30 kg
Věk 13 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 007 (5. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Není těžké ho naučit povelu. Jen to potřebuje trochu trpělivosti a rozumu.
  • Je trochu víc tvrhohlaví.

Je to tvrhohlavec se zlatým srdcem.

Kenny
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Erdelteriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?