Evropská
kočka

European

Obecné informace

Povaha

Každá evropská kočka je zcela individuální osobnost a je tak poněkud obtížné popsat obecnou povahu tohoto plemene. Ta se většinou vyznačuje samostatností, bystrostí, inteligencí, zvědavostí a přítulností. Je-li zvyklá od malička, přítomnost ostatních koček jiných plemen ji taktéž nečiní problémy a na lidskou společnost se také velmi dobře přizpůsobí a je tak velmi milým společníkem. K cizím lidem však může být obezřetná či nedůvěřivá.

Popis

Evropská krátkosrstá kočka se příliš neliší od běžné domácí kočky. Jediným rozdílem tak jsou pouze ustálené plemenné znaky a lepší srst.

Jedná se o střední až velkou kočku s robustním, pevným a svalnatým tělem. Ocas je středně dlouhý a rovnoměrně se zužuje k zakulacené špičce. Hlava je pak spíše zakulacená s očima dále od sebe. Uši jsou středně velké se zakulacenými špičkami. Srst evropské kočky je krátká, pružná a lesklá. Vyskytuje se v neskutečně velkém množství barevných variant, z nichž je uznáno hned několik desítek provedení. Váha evropské kočky se pohybuje v rozmezí 3,5 až 7 kg a kočky se obvykle dožívají 10 až 12 let, nebývá to však pravidlem a někteří jedinci se dožijí mnohem vyššího věku.

Historie a původ

První kočky se do Evropy dostaly společně s Římany a došlo u nich ke křížení s volně žijícími divokými kočkami, čímž zřejmě vznikly známé domácí krátkosrsté kočky, které byly celá staletí chovány především pro svůj užitek při lovení hlodavců. První zmínky o předchůdci dnešní evropské kočky lze vysledovat až do roku 1925, kdy se angličtí chovatelé usnesli, že se ve Velké Británii nachází značné množství hezkých, ale nešlechtěných koček, které by si také zasloužily vlastní standard a stupnici hodnocení. Jejich šlechtění a vývoj pak následně směřoval k robustnímu typu koček, avšak když následně došlo ke zpopularizování chovu perské a siamské kočky, chov tohoto plemene velmi utrpěl a jen díky několika věrným chovatelům se udržel. Další vývoj tohoto plemene tedy nastal až v 50. letech, kdy se i ostatní chovatelé začali zabývat obnovením této téměř zapomenuté rasy a k získání nových variant a barevných provedení bylo často používáno křížení s perskými kočkami, což způsobilo, že stejně jako dnes známé evropské, tak i britské kočky byly posuzovány a hodnoceny dohromady v jedné kategorii, a to až do roku 1981, kdy došlo k jejich odlišení. Nejrozšířenější jsou evropské kočky ve Finsku, kde má jejich chov již dlouholetou tradici a zjevně nikde jinde nelze nalézt evropské kočky v tolika barevných variantách.

Standard

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) je evropská krátkosrstá kočka zařazena do kategorie III. - krátkosrsté a somálské.

Zajímavost

Pro svoji podobnost a příbuznost s britskými a americkými krátkosrstými kočkami není toto plemeno mezi chovateli příliš rozšířeno a mimo Evropu není moc uznáváno. Přesto jsou chovány v čistokrevné linii a jejich zkřížení s příbuznými plemeny je zakázáno.

Orientační cena: 1.500,- Kč až 3.500,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Evropská kočka

Pro videa s plemenem Evropská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Evropská krátkosrstá kočka nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Malá

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 1 recenzí
Napsat vlastní recenzi

 • + velmi přátelský
 • + nevadí mu děti
 • + rád si hraje
 • stačí i kousek motouze
 • + není vybíravý v jídle
 • + inteligentní
 • + neškrábe nábytek
 • + čistotný - může spát v posteli
 • - na jaro zvýšené nároky na péči o srst
 • kvůli chlupům častější kartáčování
 • - výjmečně se umí urazit
 • - nerad chodí na vodítku
 • - když chytá doma se pohybující hmyz, často ztrácí zábrany a občas něco shodí na zem.

Evropská kočka - Náš kocour je hodný a přátelský společník. Ven chodí jen minimálně (i když máme zahradu) a proto může být chován i v bytě. Děti má rád, jen jej nesmí tahat za ocas, to opravdu nesnáší. Často se mazlí a dobře ví, že je "ozdoba domu" Chovat jej lze proto kdekoliv.

Ladislav Malík
6. 6. 2013
No icon

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.