Evropský
saňový pes

European Sled Dog

Obecné informace

Povaha

Evropský saňový pes je temperamentní a inteligentní plemeno. Velmi snadno se učí, a proto se hodí na nejrůznější psí sporty včetně poslušnosti. Jsou to psi velmi soutěživí a mají neuvěřitelnou výdrž. Jsou to nekonfliktní psi a snášejí se velmi dobře s jinými zvířaty. Dětem budou báječnými společníky. Velmi rádi aportují a plavou. Pokud je mu zajištěn dostatek pohybu, je z něj vynikající rodinný pes. Nejsou to žádní strašpytlové a jsou si schopni velmi dobře ohlídat svoje teritorium.

Popis

 

Evropský saňový pes dorůstá do výšky psi 65 - 70 cm, feny 60 - 70 cm. Váha se pohybuje okolo 20 - 30 kg. V průměru se dožívá 12 - 13 let. Vzhledem se nejvíce podobají ohařům. Hlava by měla mít širší mozkovnu a zužující se čenich. Oči mají tmavou barvu. Uši mají tvar písmene V se zakulacenou špičkou a jsou nošeny svěšené. Skus je nůžkový. Tělesná stavba je vyrovnaná, ušlechtilá a skrývá v sobě velký silový a vytrvalostní potenciál. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Ocas je vysoko nasazený, dlouhý a zužuje se do špičky. Srst je krátká, hustá a může být jak tvrdší, tak jemnější. Zbarvení je černé, hnědé, hnědý bělouš světlý i tmavý, černý bělouš, hnědo - bílé a černo - bílé bez grošování. Žluté či béžové ve stejných odstínech jako předešlé barvy. V čistě bílé variantě se nevyskytuje.

Historie plemene evropský saňový pes

Evropský saňový pes pochází z Norska, kde byl také poprvé představen na závodech. Jeho historie není příliš jasná, neboť psi tahající saně se chovali již odedávna. Původně byli tito psi používáni k tahání běžkařů nebo tzv. pulkaře, což byly saně s nákladem tažené psem a člověkem na lyžích. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, pointera a greyhounda. Postupně byli přikříženi i alaskan, aljašský malamut či sibiřský husky. Každý pes je téměř originál a skrývá v sobě jinou krev. Díky pointrům mají evropští saňoví psi výborný čich a povahu, po alaskanovi zdědili sílu a po greyhoundovi zase rychlost. Definice tohoto plemene je proto poněkud obtížná. Za ESP se považuje tažný pes, který má v sobě alespoň 50% z německého krátkosrstého ohaře nebo pointera. Nejvíce rozšířen je samozřejmě v zemi svého původu.

Základní péče

Srst ESP nevyžaduje speciální péči. Je ovšem potřeba pečovat o svěšené uši, ve kterých se může hromadit ušní maz, jehož nadměrné množství může vést i k ohluchnutí. V zimě je třeba pečovat o polštářky na nohou, aby nepraskaly. Pokud pes v zimě závodí apod., je vhodné používat speciální botičky. Evropský saňový pes vyžaduje velké množství pohybu a pracovního vytížení. Hodí se téměř pro všechny psí sporty, ale nejvíce je používán pro mushing, a to jak na sněhu, tak na suchu.

Počet zobrazení: 86 802

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI XI: FCI neuznaná plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Norsko
Výška v kohoutku 60 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti 20 - 30 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina XI: FCI neuznaná plemena
Sekce Neuznaná
Číslo standardu FCI č.

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Evropský saňový pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?