Exmoorský
pony

Obecné informace

Popis

Jeho původ i současný domov najdeme v jihozápadní Anglii. Jinde ve světě se několik Exmoorských poníků vyskytuje také, ale se ztrátou své původní domoviny pozbývají i některé pozoruhodné vlastnosti. Ty mu pomáhají přežít v drsných podmínkách. Někteří ho nazývají žijícím prehistorickým koněm. Je velmi pravděpodobné, že jeho blízkým předkem je tarpan, prapředek koní. Stále si ponechává znaky primitivních koní, které dnes nenajdeme u žádného žijícího plemene koní.

Někteří snad mají poníky za obtížné a lstivé, ale to je spíše výsledek nečestného nebo hrubého jednání, které nebude exmoor nikdy tolerovat a nezapomene. Jsou opravdu inteligentní. Jsou schopni dát typ koňské spolupráce, která formuje hluboké a dlouhotrvající svazky s lidmi. Ale slovo partnerství musí být zdůrazněno. Tito koníci nerespektují pouze příkazy, ale potřebují být respektováni také. Mají opravdu silného ducha.

Exmoorský pony je schopen přežít bez lidské pomoci v chladném a vlhkém počasí. Specifickými znaky jsou „žabí oči" s vystouplými nadočnicovými oblouky a vysoké masivní čelo. Chrání proti větru a dešti. Má malé uši. Jeho primitivním znakem je zvláštně utvářená čelist se základem sedmé stoličky. Ocas má u kořene krátké a silné žíně, uspořádané do vějíře, po kterých stéká voda a sníh. Jsou obnovovány každý podzim. Jeho srst je nepromokavá. V létě je hladká a lesklá a v zimě jim naroste dvojvrstevná srst umožňující izolaci a impregnaci. Mohou tedy zůstat venku v tom nejhorším počasí a zůstanou přitom suší na kůži.

Nejčastěji jsou to praví hnědáci, často také tmaví hnědáci, nebo plaváci. Typické je světlé zbarvení huby, oblasti kolem očí a na slabinách. Ale klasické bílé odznaky mít nesmí. Výška hřebců a valachů nedosahuje výšky nad 130 cm. Výška klisen je ještě o tři centimetry menší. Tělo je mohutné a žebra jsou dobře patrná. Nohy jsou krátké s dobře vyvinutými kostmi a klouby. Kopyta jsou úhledná, tvrdá a dobře formovaná.

Původ a historie

Jméno Exmoorský pony je odvozeno od hrabství Exmoor. Toto hrabství je rozloženo na blatech, vřesovištích, slatiništích. Poníci se po staletí potulovali bezútěšnou pustinou a otevřenými slatinami jihozápadní Anglie. Jsou považováni za přímé potomky koní, kteří křižovali Velkou Británií ještě předtím, než se stala ostrovem.

Přes 60 000 let staré archeologické nálezy přinášejí tajuplnou podobnost s dnešním Exmoorským ponym. V době bronzové tito poníci tahali vozíky, později byli využíváni pro jezdecké i lovecké účely. Mezi válkami to byl populární kůň pro malé děti.

Příbuzný Exmoorského ponyho, Dartmoorský pony byl velmi blízký jak společnými předky, tak místem vývoje. Na rozdíl od Exmoorského ponyho byl Dartmoor po staletí šlechtěn a zůstává mu už velmi málo z jeho původních znaků.

Chov

Tento poník je považován za velmi vzácné plemeno. Některé prameny uvádějí, že po celém světě jich je 2700, jiné mluví ještě o menším čísle. Exmoorský pony dnes již nežije divoce, ale není ani zdomácnělý. Velká část z nich žije v Exmoorském národním parku. Jejich chovem se zabývá Exmoorský chovatelský svaz. Tito koníci jsou Britským národním bohatstvím. První vyvezení poníci se dostali do Kanady v 50. letech 20. století.

Využití

Poníci z Exmooru se využívají v jezdectví zvláště pro děti. Jejich někdejší popularita jezdeckých poníků je sice dávno v nedohlednu, ale unesou i dospělého a jsou velmi vytrvalí.

VIDEA plemene Exmoorský pony

Pro videa s plemenem Exmoorský pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 18 860

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Exmoorský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?