Falabella

Obecné informace

Popis

Kůň neuvěřitelně malých rozměrů, často nesprávně označován „pony". Velikostí je menší než malý pony, ale vzhledem a vlastnostmi se podobá velkým koním. Je to jedno z miniaturních koňských plemen s milou a přátelskou povahou. Je chován jako domácí mazlíček.

Falabella je velmi přítulná a přátelská, také inteligentní a snadno cvičitelná. Velmi se hodí jako domácí mazlíček, lidskou společnost opravdu miluje.

Hlava není tak velká jako u ponyho a je ve stejném poměru k tělu jako každá koňská. Falabella má hustý ocas a hřívu, dostatečně dlouhý krk, silnou plec a slabší záď. Časté jsou však i vývojové vady. Přední nohy mohou mít sklon k modlení, u zadních nohou se mohou sbližovat hlezna, nebo jsou kopyta příliš úzká. Zřejmě je to daň přešlechtěnosti a koníci ztrácejí na souladnosti. V sedmdesátých letech, kdy se tento chov stal dobře známý v USA a Evropě, se někteří vědci domnívali, že falabella má 17 hrudních obratlů místo 18. Italští a Australští vědci později potvrdili tento předpoklad svým zkoumáním.

Původ a historie plemene Falabella

Již ve středověku se lidé zaměstnávali křížením malých koní. Později, v 17. - 18. století, byli nejkrásnější jedinci darováni králům a princeznám. Tito malí tvorové byli vzhledem ke své zvláštní velikosti a barvě opravdové atrakce pro středověké obyvatele. Stali se ozdobou dvorů vznešených rodin. V Evropě se vedly záznamy o miniaturních koních po více než tři sta let.

Průměrná výška falabell je mezi 70 a 75 cm. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 20 - 30 kg. Velikost hříbat při narození je 41 - 52 cm. Dříve existovala teorie, která říkala že falabella je blíže příbuzná Eohippu (prapředek koní). Ale pozdější průzkumy tyto domněnky vyvrátily. Špatný je také názor, že falabella patří mezi pony. Jejich mírný charakter, stavba a proporce těla dokazují, že je falabella bližší koním normální velikosti. Jsou jako malí plnokrevníci. Ze všech legend o původu těchto koní se zdá být příběh o rodině Falabella důvěryhodný.

Falabella miniature horses jsou potomci andaluských a španělských koní, kteří byli doplaveni španělskými dobyvateli na argentinská pobřeží ve 14. a 15. století. Někteří koně zdivočeli a pobíhali po Argentině ještě pár set let. Začátkem 19. století žilo jedno stádo malých koní v oblasti jižního Buenos Aires. Důvody malého vzrůstu se dnes vysvětlují tvrdými životními podmínkami a vzájemným příbuzenským křížením. Museli čelit silnému slunci, studeným jihozápadním větrům (El Pampero), drsným bouřím, suchému počasí a nebezpečí dravých pum. Museli ujít obrovské vzdálenosti za potravou a vodou.

První člověk, který se začal o tyto koně více zajímat, pracovat s nimi a chovat je, byl bývalý irský žokej Patrik Newton. Využil znalosti získané v Irsku a začal chovat náhodně odchycené malé hřebce. V roce 1879 již měl malý chov miniaturních koní, který přenechal svému zeti Juanu Falabellovi, ten dále svému synovi Emiliovi a ten rovněž synovi Juliu Caesarovi Falabellovi. Na začátku dvacátého století byl chov křížen s malými arabskými plnokrevníky, shetlandskými poníky a jihoamerickými rančovými koňmi (criollos).

V padesátých letech dvacátého století měl Julio mnoho miniaturních koní různých barev i rysů. Začal je ukazovat světu a oblíbenost malých koníků nabírala na obrátkách. Informace se šířily rychle a zájem projevily některé známé osobnosti, které si několik jedinců také odvezly domů. Mezi nimi byl J. E. Kennedy nebo Frank Sinatra, ale i mnoho dalších. V šedesátých letech se začal Julio se svými koňmi objevovat na stránkách časopisů v USA. Jejich popularita stále stoupala. Chov se stával jedním z nejslavnějších na světě. Dostal jméno Falabella. Po smrti Julia chov převzala v roce 1980 jeho žena. Zavedla změny v registru, který vytvořil Julio a stanovila zásady zařazování koníků do registru. Jen koně, jejichž předkové pocházejí z farmy rodiny Falabella z Argentiny, mohou být označeni za čistokrevné.

V současné době je v Argentině kolem 500 registrovaných kusů, 200 v Evropě, 900 v USA. Ale také v Japonsku a Kanadě je mnoho těchto koníků. V Evropě jsou nejdůležitější Greenwoods Farm (Holandsko) a některé belgické farmy. V těchto dvou zemích je kolem 70 registrovaných falabell, ale nějaké falabelly jsou také v Itálii (Piancalcaio), Francii a Španělsku.

A jak se tito koně dostali mimo Argentinu?

V roce 1971 byli první koně dovezeni do USA. O dva roky později zde vznikla první oficiální asociace pro evidenci koní tohoto plemene. V roce 1977 byly první falabelly dovezeny do Evropy. Pan Fisher koupil v Argentině čtyři hřebce a několik klisen, které vzal do svého parku divokých zvířat v Kilverstone v Anglii. Později byl chov zrušen a falabelly včetně světoznámého Meneleka (dovezen do Anglie v 1978) a jeho syna Pegase byli odvezeni na farmu Greenwoods v Holandsku.

Využití

Všichni jedinci mívají strmé plece a plochý kohoutek. Tyto vlastnosti spolu s malým  rozměrem dávají příčinu tomu, že falabella nemůže být využívána pro jezdectví, a to ani dětmi. Jsou ale s oblibou využíváni v zápřahu, na lehkém vozíku utáhnou i dospělého člověka.

Zajímavosti

Chov plemene Falabella

První registr čistokrevných falabell byl založen roku 1973. Je to mezinárodní Falabella Miniature Horse Asociation (FMHA). Dnes je v této asociaci registrováno asi tisíc koníků, což poukazuje na velkou vzácnost tohoto plemene. Počet všech falabell na světě se odhaduje na několik tisíc.

Falabella Blend Registry (FBR) byl založen v roce 2001, je přičleněn k FMHA a registruje jedince s původem falabelly, kteří jsou kombinovaní s americkým miniaturním koněm. Tito kříženci jsou také vzácní.

Při pořizování mini koníka si budoucí majitel musí připravit dostatečný obnos. Falabella je jeden z nejdražších chovů koní na světě. Cena za jednoho jedince se pohybuje od 3000 USD (asi 50 000 Kč) až k mnoha desetitisícům USD.

Falabella je také jeden z nejčastěji falšovaných chovů! Kvůli zjištění nefalšovanosti byl zaveden DNA test, který pomáhá diagnostikovat, jestli koně jsou čistokrevní nebo ne. Tato metoda byla užívána laboratoří v Nizozemí od roku 1996. Vědci srovnávali DNA falabell, shetlandských poníků a ostatních miniaturních koníků.

Srovnání s ostatními plemeny miniaturních koní:

 

Výška v kohoutku (cm)

Charakteristika

Shetlandský pony typu mini

do 87 cm

robustní postava, široký a krátký krk, široká hlava s malými oušky, výrazný kohoutek, bohatá a hustá hříva a delší rousy, nikdy není skvrnitý

Minihorse

do 86 cm

jemný, lehký koník jakékoliv barvy

Falabella

do 86 cm

delší krk, nohy bez rousů, hlava normální velikosti

 

VIDEA plemene Falabella

Pro videa s plemenem Falabella klikněte ZDE

Základní péče

Tito miniaturní koně jsou náchylní k nemocem. Je nezbytné zajistit jim teplé ustájení. Poměr krmné dávky je stejný jako u každého velkého koně, jen v podstatně menším množství. Mají sklony k tloustnutí, pokud dostávají příliš mnoho krmiva. Potřebuje denní pohyb, proto nemůže být jen zavřená na dvorku. Jeden box stačí pro tři falabelly. Vlastníci by měli zajistit, aby byly výběhy a louky dobře uzavřeny, nejen kvůli zmíněným dobrým skokovým schopnostem, ale hlavně kvůli možnosti krádeže těchto zvířat. Nikdy by neměly být ve stáji společně s velkými koňmi, protože tvrdé kopnutí by je mohlo zabít.

Počet zobrazení: 55 904

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • -je vhodný pro děti
  • moc toho nesní
  • nejsou s nim moc problémy
  • aby jako kousal byl tvrdohlavá a atd...
  • :
  • nemůžou na něm jezdit dospělí
  • nemůže nic tahat těžkého

jestli ho chcete jen pro dítě tak je perfektní jinak větší kůň jestli ho chcete jako (sekačku) tak to by byl už problem moc toho nespase ale jinak dee...

andy:*
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Falabella doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?