Fellský
pony

Obecné informace

Popis

Malý frís se skotskou krví..

Standard plemene říká, že fell má být „pevný jako skála". Tím se myslí houževnatost, ušlechtilost a tvrdost pro tyto poníky tak typická. Hlava je malá, poměrně ušlechtilá s širokým čelem, které se zužuje směrem k velkým, otevřeným nozdrám. Jeho uši jsou malé. Hřbet je rovný se svalnatou zádí. Plec musí být šikmo posazená, aby umožňovala energetický a prostorný krok. Jeho žíně i ocas jsou husté a dlouhé. Charakteristické jsou rovněž dlouhé hedvábné rousyVýška kohoutku nesmí přesáhnout 142 cm

Z barvy u fellských pony převažuje hnědá a černá. Bělouši jsou u toho plemene velmi vzácní. Bílé odznaky jsou povoleny pouze v malé míře a sice na čele a na zadních končetinách (maximálně po spěnky).

Původ a historie

Jedná se o plemeno staré nejméně tři tisíce let. Fellský pony pochází z Cumberlandu na severu Anglie. Na první pohled opravdu vypadá jako zmenšenina fríského koně. Pravdou je, že v jeho žilách koluje krev gallowayského ponyho a starofríského koně. Obě plemena však již vyhynula. Postupem času se až do dnešních dob dochovalo devět druhů pony, kteří jsou označováni jako původní britská horská a vřesovištní plemena. Jedním z nich je i fellský pony. Jméno fell dostal podle místního výrazu pro skrovné pevninské pohoří.

Charakteristika

Na první pohled klidný a vyrovnaný pony je neobyčejně inteligentní a zvídavý. Tato povaha je sice dar, ale v nezkušených rukách jezdce se může stát přítěží. Při jednotvárném tréninku bez nových impulsů se rychle začnou nudit a vymýšlí různé nezbednosti.

Pokud ovšem fell dostane správný výcvik, stane se v něm v dospělosti spolehlivý kůň, vynikající především příjemným temperamentem a chutí do práce.

Využití

Spíše než do zápřeže byli využíváni hlavně pod sedlem a jako pracovní koně. Dnes je to všestranný kůň pro celou rodinu. Může být využíván pro práci v lese, stejně pro nižší parkury a základní drezúru. Je natolik silný, že bez větších potíží unese i dospělého a je to dobrý společník na procházku lesem.

Zajímavost

Jako dlouhověké plemeno dospívá fellský pony až v sedmi letech, proto se s jeho výcvikem doporučuje začínat až po třetím roce života. Trénink se doporučuje pozvolný, dle postupného vývoje koně. Klisny se nedoporučuje připouštět před třetím rokem života. Při křížení dává skvělé sportovní koně pro příslušné kategorie.

VIDEA plemene Fellský pony

Pro videa s plemenem Fellský pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 22 202

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Je to spolehlivý kůň který je velmi silný a je oddaný svému pánovy.
  • Je vhodný k dětem a na jiné Domácí mazlíčky si snadno zvykne
  • Snadno si navykne jen na jednoho člověka od ostatních pak i utíká a nechce s ni my mít nic společného.
  • Kůň se musí dobře vycvičit protože když to tak nebude chce to s ním pak intenzivně pracovat.

Já mám tak napůl kobylku felky Irmu a tu jsem musela kompletně ořevychovat kvůly nesprávnému tréninku, ale pak si zvykla zase skoro jen na mě tak si dávejte hodně záležet na tréninku a zabraňte tomu aby se stýkala jen s jedním člověkem.

Míša :))
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Fellský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?