Fjordský
kůň

Obecné informace

Popis

Jedná se o koně silného, otužilého, nenáročného tvrdého. Jeho povaha je mírná, ale i tvrdohlavá. Vyniká jistým krokem, snadno a neúnavně překonává velké vzdálenosti a to všechno s minimálním přídělem potravy. Je nejšťastnější, když je chován ve svém přirozeném prostředí, tedy na volné pastvě. Koně se těší pevnému zdraví a dlouhověkosti.

 

Fjordský kůň  mnohé znaky ponyho, ale je vyšší. Hlava je malá, zcela typická pro poníky. Krk je silný a svalnatý, obzvláště vyniká při zastřihnutí hřívy. Hříva je vzpřímená, hrubá a stejně jako ocas má stříbřitou barvu s černými pruhy, ostatně i proto se hříva zastřihuje - aby pruhy vynikly. Tmavé žíně uprostřed by měly přečnívat nad světlými, tmavé se tedy zastřihují do výšky 10ti cm a světlé by měly být kratší. Nohy jsou kratší a silné - můžeme spatřit i tmavé zebrování s rousy. Kopyta jsou velmi tvrdá, což je památka na těžký terén skandinávského pobřeží. Srst je zbarvena různými odstíny plavé po výrazně žlutou a od čela až po ocas se táhne černý úhoří pruh - proto fjord tolik připomíná původního divokého koně Převalského. Je v podstatě jediným domestikovaným plemenem, které si uchovalo původní divoké zbarvení. Nejrozšířenějším zbarvením je hnědý plavák. Srst je velmi hustá, přizpůsobena tvrdým norským zimám. Kohoutková výška dospělých koní bývá 130 - 147 cm, ale předkové bývali nižší.

Původ a historie

Fjordský kůň je zcela původní skandinávské plemeno a navíc známé jako „kůň Vikingů". Rytina koně podobná fjordskému koni byla totiž nalezena na slavných runových kamenech z 8. století a v 9. století se fjordský kůň, pravděpodobně s Vikingy, dostal na Island, kde ovlivnil známého islandského ponyho. Vikingové používali fjordy jako válečné koně při svých taženích, ale i pro nechvalně proslulé koňské zápasy, které mívaly vždy velmi tvrdý průběh a často končily smrtí poraženého. Koně, kteří zápasy přežily, byli podle Vikingů ti nejkvalitnější hřebci.

Původně se fjordi chovali především na západě Norska při pobřeží, které je známé svou malebnou krajinou s vyhlášenými fjordy - podle nich je kůň pojmenován. Toto plemeno je pravděpodobně předchůdcem většiny evropských chladnokrevných koní

V minulosti byl několikrát změněn název plemene, můžeme se tedy setkat například s pojmenováním „nordfjordhest" či „vestlandhest". Na rozdíl od názvu je vzhled koně stejný již po staletí - jedná se  jedno z nejstarších a nejčistších plemen v Evropě. Archeologické nálezy dokazují, že byl fjord domestikován již okolo roku 2 000 před naším letopočtem. Není tedy divu, že ho Norové považují za symbol země, podobně jako my naše koně kladrubské, či Rakušani své lipicány. Je však více než pravděpodobné, že kůň má svůj původ ve střední Asii - tuto domněnku přiživuje velice výrazná podoba s divokým koněm Převalského.

Nyní je chov rozšířen po celé Skandinávii, Velké Británii a Německu. V České republice došlo ke zkřížení fjordského koně s huculem a tito koně se u nás chovají i v dnešní době.

Využití

Fjord je velmi všestranný kůň, který se rychle učí. Dnes jsou nejvíce používáni v zemědělství a v České republice hlavně v lesnictví při přibližování dřeva. Jelikož mají také výborný orientační smysl a netrpí strachem z přírodních překážek, používají se jako jezdečtí koně pro agroturistiku, i když mají tvrdší klus. Dobrých výsledků dosahuje díky své obratnosti také ve vozatajských soutěžích. Díky jejich povaze jsou také velice oblíbení jako jezdečtí rodinní koně.

V poslední době se chov fjordů rozšířil z Evropy do celého světa. V Norsku, na západním pobřeží Vestenlanden je stále fjordský kůň chován polodivokým způsobem.

Dle evropské úmluvy získalo Norsko zodpovědnost za chov, ochranu a rozvoj fjordského koně. Norští chovatelé si dali za cíl, že by rádi zachovali všestrannost a charakter plemene, který se po staletí příliš nezměnil.

Zajímavost

Obyvatelé Skandinávie si již po staletí předávají vikingskou legendu o Slapenirovi. Slapenir byl fjordský hřebec, který patřil vládci bohů - Odinovi. Když je Slapenir odpočinutý a v klidu nosí svého pána po obloze - venku je krásné a slunečné počasí. Pokud se ale hřebec vzpíná a má paličatou a vzpurnou náladu, řičí a bije kopyty do země - venku zuří bouře a blesky prý nejsou nic jiného, než jiskry od hřebcových podkov...

VIDEA plemene Fjordský kůň

Pro videa s plemenem Fjordský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 65 964

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Hodný
 • Milý
 • Pracovitý
 • Vydrží s minimálním přídělem potravy
 • Může se chovat venku,ale v přístřešku
 • Občasné hloupé nápady
 • Někdy se projevuje tvrdohlavost

Učenlivý,skvělý kůň,vhodný pro začátečníky ale i pokročilé :)

Friesch
25. 7. 2018
 • Velikost i pro děti
 • Cena
 • Srst není náročná na péči
 • Sklon k obezitě
 • Tvrdohlavý
 • Dostupnost

Pony k rekreaci ,který je velmi tvrdohlaví.

Shaddy CZ
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Fjordský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?