Flanderský
bouvier

Bouvier des Flandres

Obecné informace

Povaha

Flanderský bouvier je velmi věrný pes a lpí na své rodině. Jsou ostražití a neúplatní, proto jim můžete bez problémů přenechat hlídaní domu i zahrady. Jsou spíše klidní a rezervovaní. Na nejrůznější podněty reagují vyrovnaně a dobromyslně. V mládí bývají poněkud bouřliví. Tito psi jsou velmi společensky založení a mají velmi dobrý vztah k dětem. Pozor na divoké hry vašich dětí a kamarádů, flanderský bouvier má sklon „své" děti chránit. Obeznámí-li se již jako štěně s kočkami a jinými domácími zvířaty, nemáí s nimi později problém. K cizím lidem se zpočátku chovají podezíravě. Nemá potřebu vydávat se na samostatné procházky a respektuje hranice svého území.

Popis

Flanderský bouvier dorůstá výšky psi 62 - 68 cm, feny 59 - 65 cm a psi dosahují váhy 35 - 40 kg a feny 27 - 34 kg. Průměrná délka života je 11 - 12 let. Hlava působí masivně, plochá lebka je delší než širší a je celkově delší než čenich. Uši jsou malé, trojúhelníkovité, svěšené a vysoko nasazené. Oválné oči jsou umístěny vodorovně, mají tmavou barvu. Skus je nůžkový nebo klešťový. Nosní houba je vždy černá. Flanderští bouvieři mají krátký a statný trup. Široký, krátký a svalnatý hřbet musí být vodorovný, bedra jsou krátká a svalnatá. Ocas je nasazen v linii hřbetu a je nošen vysoko. Srst je nepřiléhavá, huňatá, drsná, suchá a matná. Vyznačuje se odolností vůči nepřízním počasí. Podsada je hustá. Přípustné barvy jsou popelavá nebo šedá většinou s žíháním, sytě černá je rovněž přípustná, avšak není příliš žádoucí. Vyskytují se i světlé až blond barvy, ty jsou však nežádoucí.

Klasifikace FCI

Podle FCI patří flanderský bouvier do skupiny 1 - Ovčácká, honácká a pastevecká plemena, sekce 2 - Honácká a pastevecká plemena.

Historie plemene flanderský bouvier

Flanderský bouvier vznikl v 17. století na belgicko-francouzském pomezí. Přesný původ není příliš jasný. Flandry se mohly pochlubit mnoha typy honáckých psů. Původním posláním těchto psů bylo nahánění dobytka a sloužili jako hlídací psi. Poprvé byl flanderský bouvier vystavován roku 1910, ale standard byl sepsán až roku 1912. Za první světové války byl používán jako nosič depeší a vyhledávač raněných vojáků. Bohužel Flandry byly jedním z nejpostiženějších území a tak kvůli zničenému kraji svého původu flanderský bouvier  téměř vyhynul. Ve dvacátých letech se o oživení chovu postarali vlámští chovatelé.

VIDEA plemene flanderský bouvier

Pro videa s plemenem flanderský bouvier klikněte ZDE

Základní péče

Srst flanderského bouviera je zapotřebí nejméně třikrát ročně trimovat. Také je nutné alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat. Odstraňujte přebytečné chlupy ve zvukovodu a mezi polštářky na tlapkách. Plemeno lze snadno cvičit, i když na rozdíl od jiných pasteveckých plemen chápe poněkud pomaleji. Má však snahu vám vyhovět. Vhodným pohybem pro toho psa jsou procházky bez vodítka, aportování, běh vedle kola nebo plavaní. Je však také schopný hodiny běhat. Flanderský bouvier je otužilé plemeno a může být chován venku, ale musí mít kontakt s rodinou a dostatek pohybu. Tito psi se dobře uplatňují v nejrůznějších psích sportech například v poslušnosti. Lze jej také vycvičit na psa záchranáře.

Chovatelské stanice

EGAS | Ze Schlikova panství
Počet zobrazení: 65 867

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Belgie
Výška v kohoutku 62 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti 27 - 40 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Honácká plemena
Číslo standardu FCI č. 191 (22. 6. 2001) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Flanderský bouvier doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?