Francouzský
jezdecký kůň

Obecné informace

Popis

 Odvážný anglonorman

  •  Francouzský jezdecký kůň se chová v několika typech. Prvním z nich je typ menší. Jeho kohoutková výška se pohybuje do 150 cm.
  • Dalším typem je typ velký, kdy kohoutková výška dosahuje maximálně 163,5 cm. Ideální obvod hrudi je 180 - 190 cmobvod holení 20 - 21 cm, u těžšího typu až 23 cm.
  • Vedle uvedených dvou typů se chová ještě těžší, kdy kohoutková výška dosahuje až 170 cm.

Obecně se ale jedná o plemeno velkého rámce (tedy 165 - 170 cm KVH).

Hlava francouzského jezdeckého koně je úhledná s rovným profilem, širokým čelem a daleko posazenýma očima. Vyniká dlouhýma pohyblivýma ušima a dlouhým svalnatým krkem. Hřbet je delší a svalnatý. Dlouhé, silné nohy umožňují příjemný a pružný chod. Nejušlechtilejší je tzv. lehký typ, který má vysoký podíl koně anglického plnokrevníka. Francouzský jezdecký kůň působí velice majestátně.

Povoleny jsou všechny barvy, nejvíce se ale cení čisté a výrazné barvy. Nejrozšířenější barvou je hnědák a ryzák.

Původ a historie

Historie tohoto plemene je velmi dlouhá a sahá až do arabské nadvlády v jižní Francii. Ve středověku bylo toto plemeno šlechtou velice oblíbené, postupně jeho sláva však upadala. V devatenáctém století se jeho krev smísila s krví anglického plnokrevníka a francouzských autochtonních klisen a jeho oblíbenost stoupla společně s kvalitou. V sedmnáctém století jejich krev ovlivňovali hlavně arabští, berberští a němečtí hřebci. Původní normanský kůň byl využíván jako univerzální kůň. Velké využití nalezl v armádě. Výběrový chov francouzského jezdeckého koně byl zahájen až počátkem dvacátého století. Historie plemene je opravdu velmi dlouhá, ovšem pojem Francouzský jezdecký kůň vznikl až v roce 1958.

Charakteristika

Francouzští jezdečtí koně vynikají svou odvahou a inteligencí. (Občas se však u nich může projevit podíl krve z anglického plnokrevníka, pak můžou být velice temperamentní a někdy i méně snášenliví. Obzvláště u hřebců se projevuje silná osobitost.) Vynikají velkou učenlivostí, proto pro ně není problém zvládnout jakoukoliv disciplínu, nejlépe se však prosazují jako parkuroví koně.

Využití

Francouzský jezdecký kůň je přirozeně soutěživý, největší talent má pro parkurové skákání, ve kterém se rovněž nejvíce využívá. Díky vysoké učenlivosti vyniká ale i v ostatních disciplínách. Dříve byl hojně využíván armádou, dnes je oblíbený i jako rekreační kůň.

Zajímavost

Tam, kde se udržela tradice loveckých štvanic (např. v zámku Cheverney), se francouzští jezdečtí koně cvičí k těmto účelům podle tradičních, velmi složitých pravidel. Je to v podstatě velké jezdecké divadlo s tradičními postroji, kostýmy, hudebními nástroji a smečkou honičů a současně oblíbená turistická atrakce. V některých hřebčínech se předvádějí i tradiční prvky vysoké školy nebo jiné zajímavé formy výcviku koní, protože ukázky schopností zvířat a dovednosti cvičitelů vzbuzují stále větší zájem veřejnosti.

VIDEA plemene Francouzský jezdecký kůň

Pro videa s plemenem Francouzský jezdecký kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 12 927

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Francouzský jezdecký kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?