Francouzský
klusák

Obecné informace

Popis

Dřívější francouzský klusák měl spíše hrubou stavbu těla, v jeho vzhledu se projevovala jistá neúhlednost. Nynější francouzský klusák je o poznání jemnější, ačkoliv zůstává i nadále silným koněm s mohutnou a skloněnou zádí typickou pro klusáky. Svým vzhledem je tak blízký plnokrevníkovi, což je zvýrazněno především dokonaleji utvářenými plecemi, které umožňují francouzskému klusáku dlouhý a vydatný chod. Francouzský klusák měří v kohoutku průměrně 168 cm. Hlava má charakteristický vzhled, ve kterém je patrný vliv anglického plnokrevníka. Kohoutek má tvar typický pro klusáky, je dost výrazný, ale zaoblený a nahoře plochý. Plece jsou výrazně šikmé, záď mohutná. Na vynikajících nohou jsou velké, ploché klouby, a tvrdá kopyta. Barevně převládá ryzá, hnědá a tmavě hnědá.

Původ a historie

V Normandii se koně chovali již ve dvanáctém století, z tohoto svérázného kraje na severním pobřeží Francie pochází i francouzský klusák - kůň, který dal klusáckým dostihům nový rozměr. Klusácká tradice je ve Francii velmi silná, a to i díky skvělému francouzskému klusákovi.

Porážka Napoleona I. v roce 1815 přinesla i konec obchodní blokády uvalené na napoleonskou Francii. V té době se normandští chovatelé koní snažili co nejvýhodněji využít své neušlechtilé, ale všestranné a houževnaté koně. Snahu založit chov vojenských koní, jak jezdeckých, tak i tažných podporují importem anglických plnokrevníků.

K tomu se později přidružuje zájem o klusáky a do Normandie tak směřují i angličtí polokrevníci, hunteři a norfolkští klusáci. Nejdůležitějším koněm pro další vývoj francouzského klusáka se v tomto období prvních importů stává polokrevník Young Rattler, narozený roku 1811, syn plnokrevníka Rattlera a norfolské klisny. Díky jeho vlivu a vlivu dalších polokrevných hřebců došlo u potomků normandských klisen ke zlepšení exteriéru, pohybu a psychických vlastností, čímž byli tito koně připraveni na křížení s plnokrevníky, kteří pak skutečně zdejší chov zhruba třicet let po Young Rattlerovi ovlivnili, z nich stojí za zmínku například plnokrevník Heir of Linne. Ve snaze dodat francouzským klusákům rychlost byl přikřížen i americký klusák, efekt však nebyl takový, jaký se snad čekal, protože američtí klusáci jsou na rozdíl od francouzského klusáka mimochodníci.

Z důvodu uchování kvality a hodnoty plemene se v roce 1937 uzavřela plemenná kniha francouzského klusáka pro cizí plemena.

Charakteristika

Cílem chovatelů je, aby francouzský klusák byl tvrdý kůň s velkou životností, schopný absolvovat dlouhé dostihy a to se jim daří. Francouzský klusák je skvělým dostihovým koněm, který je rychlý a zároveň je schopný účastnit se klusáckých dostihů i pod sedlem, což vyžaduje od koně dokonalou vyváženost při nesení větší zátěže.

Využití

Francouzský klusák je kůň dostihový, využitelný jak pro dostihy v sulkách, tak pod sedlem.

VIDEA plemene Francouzský klusák

Pro videa s plemenem Francouzský klusák klikněte ZDE

Počet zobrazení: 22 257

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Francouzský klusák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?