Furioso

Obecné informace

Popis

Furioso je teplokrevné plemeno, vyšlechtěno z plnokrevných předků v období rakousko-uherské monarchie. Významně se podílelo na vzniku našeho českého teplokrevníka.

Pokud je řeč o furiosovi, ve většině případů se o něm hovoří v samých superlativech. Své výborné vlastnosti získal křížením s kvalitními plemeny, konkrétními šampióny zvučných jmen.

Je to velice vznešené plemeno, což je dáno i podílem arabské krve.

Měří více než 163 centimetrů v kohoutku, má výbornou stavbu těla. Jeho hlava svědčí o jeho plnokrevných předcích, rozdíl snad je v jeho větších uších a nozdrách. Má protáhlý svalnatý krk i hruď, dlouhé nohy, které zvládají i ten nejobtížnější terén. Kopyta kvalitní, zadní nohy silné, důkaz jeho spřízněnosti s „kočárovým" plemenem nonius. Hřbet má protáhlý, záď, stejně jako nohy, silnou.

Chová se téměř ve všech barvách, nejčastěji však furiosa najdeme jakožto hnědákatmavého hnědáka, či jako vraníka. Bílé prvky u něj najdeme u jen v ojedinělých případech.

Furioso vyniká příjemnou povahou, je velice inteligentní a přizpůsobivý. Je často vyhledáván pro svou vytrvalost a rychlost, které zdědil po svých předcích. Je také výborným skokanem, obecně se však vyznačuje svojí jezdeckou všestranností. Proto je v chovu tolik rozšířen.

Původ a historie

Historie plemene Furioso není příliš dlouhá - začíná v 19. století v maďarském hřebčíně Mezöhegyes .

Zakladatelem plemene byl z Anglie dovezený hřebec Furioso, který kryl místní klisny plemene nonius. Byl velice významný pro svou větev, zanechal po sobě necelou stovku plemenných hřebců. O pár let později byl chov posílen norfolským plnokrevníkem a vítězem mnoha dostihů - North Starem. North Star byl vnukem slavného Eclipse a pokračovatelem jeho linie.

Větve Furioso a North Star byly od počátku odděleny, avšak ke konci 19. století (roku 1885) byly vzájemně prokříženy do jedné a Furioso převládl.

O něco později byla do krve Furiosa přimíchána i krev arabská, která ještě zlepšila a posílila jeho vlastnosti.

Furioso je v dnešních letech rozšířený po celé střední i východní Evropě.

Využití

Jak už bylo řečeno, je to plemeno velice všestranné - je využíváno téměř ke všem sportovním jezdeckým disciplínám, zejména ve střední Evropě. Využívá se například i ve steeplechase. Dále je furioso vhodný pro jízdu v obtížném terénu, také proto byl za Rakouska-Uherska často vidět v armádě. Vhodný je i k rekreačnímu ježdění, skákání, či k drezúře.

VIDEA plemene Furioso

Pro videa s plemenem Furioso klikněte ZDE

Počet zobrazení: 47 947

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Furioso doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?