Gidran

Obecné informace

Popis

anglický polokrevný kmen

Gidran je mohutnější kůň. Výška v kohoutku je 160 až 165 cm. Hlava je jemná, v jejím výrazu je rozpoznatelný arabský vliv. Krk je svalnatý. Hrudník je hluboký, dlouhý hřbet přechází ve svalnatou záď. Lopatky jsou stavěné tak, že umožňují plynulý pohyb. Nohy jsou silné s kvalitními kopyty. Srst má výhradně ryzou barvu, možné jsou bílé odznaky.

Původ a historie

Roku 1810 se narodil arabský hřebec Gidran, pocházející z významné arabské linie Siglavy. O pár let později se tento hřebec objevuje v Maďarsku, přesněji v hřebčíně Mezöhegyes. Tady dává spolu se španělskou klisnou Arogantte hřebce Gidrana II., který se stává zakladatelem anglického polokrevného kmene gidran. Na vzniku tohoto kmene se podíleli i plnokrevníci a španělští koně. Gidran se vyvinul a ustálil ve dvou typech, lehčím jezdeckém, který byl využíván především armádou a typu těžším, který byl oblíbeným pracovním koněm v zemědělství. Chov gidrana se rozvíjel ve střední Evropě i na Balkáně. První světová válka se ale neblaze podepsala i na gidranovi, kdy se jeho početní stavy výrazně snížily. Pro jeho další rozvoj jeho chovu byli proto opět použiti arabští plnokrevníci, jejichž vliv přispěl k ustálení vzhledu gidrana v jeho nynější podobě.

Charakteristika

Nepřehlédnutelné arabské dědictví se projevuje i v povaze gidrana, ta se vyznačuje nejen ohnivostí, ale do určité míry i těžší ovladatelností. Ale gidran je také kromě toho i silný a vytrvalý, což z něj dělá vynikajícího sportovního koně.

Využití

Po dřívějším využití v armádě či v zemědělství se dnes gidran využívá pro jezdecký sport. Využít ho lze i k turistickému ježdění, případně jako kočárového koně v lehké zátěži.

VIDEA plemene Gidran

Pro videa s plemenem Gidran klikněte ZDE

Počet zobrazení: 24 061

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Gidran doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?