Irský Glen
of Imaal
Teriér

Irish Glen of Imaal Terrier

Obecné informace

Povaha

V mládí je Glen of Imaal teriér neúnavný, svéhlavý, odvážný, veselý a neustále dobře naladěný. V dospělosti je vážnější, důstojný, velmi společenský, nekomplikovaný, klidný, přizpůsobivý, nebojácný, oddaný a věrný svému pánovi. Je velmi inteligentní a rád a rychle se učí novým věcem, rychle chápe, co se po něm chce, je tolerantní a celý život tvrdý sám k sobě. Tento teriér je vděčný za každou pozornost, věrně následuje svého pána a je ochotný udělat pro něj cokoli, touží po fyzickém kontaktu a zbožňuje mazlení. Přesto, že je silný a dobrý bojovník, rvačky nezačíná. Glen of Imaal teriéra lze bez sebemenších problémů držet ve společnosti jiných psů, protože nevyhledává spory. Je trpělivý a jen tak se nerozčílí, je-li ale neustále obtěžován a provokován, zasáhne rychle a účinně. Pro jeho lovecké pudy však není vhodné ho seznamovat s jinými domácími zvířaty. Doma je klidný a bezproblémový, potřebuje ale pohyb, nevadí mu dlouhé procházky a hry v přírodě, miluje vodu, déšť a vlhké počasí.

Popis

Kohoutková výška může být maximálně 35,5 cm. Váha se pohybuje okolo 16 kg. Čenich je vždy černý.

Zuby má Glen of Imaal teriér překvapivě velké, silné, řazeny pravidelně a až na řezáky v rovnoběžné linii. Řezáky bývají velmi často rozházené, nebývá to však považováno za vadu. Je předepsán nůžkový skus, toleruje se však i skus klešťový.

Oči Glena jsou kulaté, zlato-hnědé či hnědé barvy, nesmí být příliš světlé, nebo jantarové. Výraz očí je vždy rošťácký a optimistický. Uši jsou poměrně malé, jemné. Zcela vztyčené nebo úplně svislé uši jsou těžká vada.

Ocas Glena se dříve kupíroval, dnes už se kupírovat nesmí. Pánevní končetiny nesmí být ani v jednom kloubu vbočené či vybočené. Musí být velmi silné, aby zvládly posun silného a těžkého těla. Glen se umí velmi rychle pohybovat a výborně skáče právě díky obrovské síle svých pánevních končetin.

Barva se upřednostňuje modrá žíhaná (tmavě šedá), nesmí však přecházet do černé, dále pak pšeničná od světlé až po zlatorudou. Štěňata se rodí obvykle v barvě modré, pšeničné a rudé. Maska bývá inkoustově modrá, mohou být i modré pruhy na hřbetě, na ocase a uších. Tyto tmavší stíny v srsti během dospívání zmizí.

Standard je velmi volný, to z toho důvodu, že v počátcích chovu nebylo příliš z čeho vybírat a pevně stanovený standard by chov potlačil hned v zárodku. Teprve po rozšíření plemene si chovatelé stanovili určitá pravidla, kterých se drží, i když je standard přímo nevyžaduje.

Klasifikace FCI

Podle klasifikace FCI patří Glen of Imaal Teriér do skupiny 3 (teriéři), sekce 1 (velcí a středně velcí teriéři).

Historie plemene Glen of Imaal teriér

V Irsku se první zmínky o převážně hrubosrstých psech malého až středního vzrůstu v pšeničné, šedé, žíhané, černé a skvrnité barvě datují od 18. století. Chovali je především sedláci a chalupníci na chudém irském venkově. Pro svou velikost a neúnavnost byli používáni k lovu lišek, zajíců a jezevců, chránili majetek svých pánů a vyháněli z vesnic krysy a tchoře. Drželi jen takové psy, kteří jim pomáhali přežít a nebyli nároční, přitom ale museli být milí k domácím lidem a dětem.

Poprvé v historii se Glen of Imaal teriér předvedl veřejnosti jako samostatné plemeno na výstavě psů roku 1934. Téhož roku byl také založen a irským kennel klubem uznán chovatelský klub pro toto nové plemeno. Trvalo několik let, než se chov Glen of Imaal teriérů v Irsku rozšířil natolik, že mohli být první jedinci vyvezeni za hranice. Dlouho po válce, až v roce 1958, byli dovezeni do Anglie a teprve v roce 1973 uznáni a registrováni anglickým kennel klubem. Do USA se první Glen of Imaal teriér dostal v roce 1982.

VIDEA plemene Glen of Imaal Teriér

Pro videa s plemenem Glen od Imaal Teriér klikněte ZDE

Základní péče

Pro domácí chov postačí přibližně dvakrát ročně vyškubat srst, pravidelně vystříhávat přebytečnou srst mezi polštářky na tlapkách a prostříhávat srst v okolí zvukovodu.

Výstavní pes ovšem potřebuje mnohem více péče, například trimování musí probíhat alespoň třikrát do měsíce, stará srst se vyškubává každý měsíc a jednou týdně je třeba psa vyčesat do hladka. V obou případech je potřeba udržovat drápky Glen of Imaal teriéra krátké.

Počet zobrazení: 41 210

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Irsko
Výška v kohoutku 35,5 cm
Hmotnost v dospělosti 16 kg
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 302 (25. 4. 2001) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Glen of Imaal Teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?