Gotlandský
pony

Skogsruss

Obecné informace

Popis

Gotlandský pony je prastaré švédské plemeno, které je také známo pod názvem „Skogsruss". Původně žilo na ostrovech Gotland a Öland, dnes jej však potkáme pouze na Gotlandu. Je významné svoji dlouhou historií - vyskytuje se již od doby kamenné.

Plemeno je to malé a štíhlé, avšak s pevnou postavou. Hlavu má menší s plochým profilem, krk kratší, robustní. Dlouhý hřbet, nepříliš silný, ocas nízko postavený. Často zaujímá špatný postoj. Má kvalitní tvrdá kopyta, zadní končetiny však nejsou příliš silné. Gotlanda můžeme často vidět s tzv. „úhořím pruhem".

Nejčastěji je 115 až 130 centimetrů vysoký, ideální velikost se pohybuje někde mezi 123 až 126 centimetrů v kohoutku.

Jak již bylo zmíněno, tito pony nemají příliš silný hřbet, proto nejsou vhodní pro dospělé jezdce. Naopak pro děti je to plemeno ideální.

Srst může mít velice různorodé zbarvení - hnědé tmavě hnědé, ryzé, či palomino; taktéž můžeme potkat vraníka či bělouše.

Původ a historie

Gotland je zajímavé plemeno, o němž se říká, že má za předka divokého tarpana. Ten pocházel právě z Gotlandu, kde žil již od poslední doby ledové.

Gotlandský pony je jediné plemeno ponyho, které pochází ze Švédska. Příbuzným ponyho byl ölandský kůň žijící na sousedním ostrově Öland. Toto plemeno však s počátkem 20. století vyhynulo.

Pony je určitými znaky a vlastnostmi podobný huculovi, či polskému konikovi.

Kdysi žil divoce na ostrově, v dnešní době jej však jen tak ve volné přírodě nenajdeme. Polodivoké stádo Gotlanda se chová v 650 akrové lesní a rašelinní rezervaci Lojsta, kde žije po celý rok.

V dnešní době je chov tohoto plemene orientován nejenom na Švédsko, ale i Dánsko, Finsko, Norsko, či třeba Severní Ameriku.

Na počátku 19. století se začaly ve větší míře kácet lesy a kultivovat prostředí - počet pony začal rapidně klesat, jelikož přicházeli postupně o své přirozené teritorium. Navíc se také velké množství gotlandů vyváželo do Evropy. Okolo roku 1870 to bylo 200 kusů ročně. Byli převáženi například do Velké Británie či Belgie, kde se jich využívalo jakožto soumarů v uhelných dolech.

Pokud by se takto pokračovalo dál, s gotlandem bychom se v dnešní době nesetkali. Naštěstí byla ve Švédsku založena chovatelská společnost, které se podařilo zabránit vyhynutí plemene. Zásluhou této společnosti bylo stádo gotlandského ponyho umístěno do rezervace Lojsta a chráněno.

První plemenná kniha gotlandského ponyho byla otevřena ve Švédsku roku 1943. Pro zlepšení chovu byli přijati i dva waleští pony - hřebci (Reber General, Criban Daniel). Plemenná kniha byla uzavřena roku 1971, kdy již do chovu žádné další plemeno zahrnuto nebylo

Charakteristika

Koník se vyznačuje svojí tvrdostí a vytrvalostí. Zvládá i horší klimatické podmínky. Je učenlivý, i když se někdy můžeme setkat s tvrdohlavostí. Má dobrý krok i klus. Ač nemá příliš kvalitní zadní končetiny, je dobrým skokanem a často ho můžeme vidět na parkurových závodech.

Využití

Gotland je nejrozšířenější plemeno ponyho ve Švédsku. Vyznačuje se svojí všestranností, často se s ním můžeme setkat v jezdeckých školách. Je vhodný pro děti.

Potkáme jej na klusáckých závodech, je výborný i v parkurovém skákání.

V dřívějších dobách sloužil jako tahoun a dopravní prostředek.

VIDEA plemene Gotlandský pony

Pro videa s plemenem Gotlandský pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 10 574

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Gotlandský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?