Groningen

Obecné informace

Popis

Moderní groningen se vyznačuje mnohem kompaktnější stavbou než původní typ. Groningen má těžší hlavu, u které je naznačen klabonosý profil. Krk je kratší. Trup je charakteristický značnou hloubkou, té odpovídá velmi silná a široká záď, která je v kříži rovná. Rámec těla doplňuje dlouhý hřbet. Nohy jsou silné s kulatými klouby. Výška v kohoutku bývá v průměru kolem 163 cm.

Původ a historie

Holandská vynalézavost spolu s obchodnickou zdatností přispěla ke vzniku plemen gerlandera a groningena, která byla zároveň i výhodným exportním artiklem. Tato plemena pak byla využita k vyšlechtění dokonalého holandského teplokrevníka, kterým holandští chovatelé podstatnou měrou přispěli ke zlepšení evropských chovů.

Starobylé holandské plemeno Groningen, tak se jmenuje i severoholandská provincie, nebylo zprvu příliš exportováno, nicméně tento kůň plně uspokojoval potřeby obyvatel Holandska. Starší typ groningena vycházel především z východofríského koně a ze silného a mírného koně oldenburgského.

V průběhu 19. století se z groningena vyvinul robustní kůň vhodný pro práci v zemědělství, který však mohl používán, i přes svou určitou nevzhlednost jako kočárový kůň. Tento raný groningen měl silnou záď a silné kosti, byl také méně pohyblivý. Při křížení s kvalitními hřebci dávaly klisny groningena dobře stavěná hříbata.

Po roce 1945 se chovatelé přizpůsobují zvýšené poptávce po všestrannějším typu koně. Výsledkem je pak kompaktněji stavěný groningen s lepší plecí a lehčím pohybem.

Charakteristika

Ze dvou holandských plemen gerlander a groningen, je groningen plemenem těžším. Původní typ groningena měl poněkud omezenou pohyblivost, moderní groningen se však pohybuje mnohem volněji. Temperament těchto koní je příjemný, což se projevuje především v klidné povaze, snadné ovladatelnosti a ochotě pracovat.

Využití

Původně byl gronigen, zvláště pak jeho raný typ využíván jako kůň pro práci v zemědělství. Využití moderního groningena je univerzálnější.

Koně podle typu Teplokrevníci
None

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Groningen doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?