Habešská
kočka

Abyssinian

Obecné informace

Povaha

Habešská kočka je velmi inteligentní, hravá a činorodá. Pro svůj temperament a velkou zvědavost by měla mít vždy k dispozici dostatek místa a neměli bychom opomenout její vášeň pro šplhání, neboť v opačném případě si náhradu nalezne sama, a to v podobě polic, nábytku či záclon. Habešské kočky jsou také velmi společenské a nebývají rády sami. Bude-li se tedy Habešská kočka nudit, začne si sama vyžadovat pozornost a majitel si tak již nebude moci stěžovat na nudu či nedostatek zábavy. Tyto kočky jsou nehlučné, ale přesto velmi komunikativní.

Popis

Habešská kočka patří ke kočkám krátkosrstým a bezpochyby je jedním z nejstarších známých přírodních plemen, jehož vznik je však zahalen řadou tajemství.

Habešské kočky bývají svým vzhledem často přirovnávány k různým šelmám, především jsou však charakteristické svým nezaměnitelným zbarvením, přičemž v současné době je rozlišováno na 28 různých barevných variant. Toto zbarvení, kdy každý jednotlivý chlup může mít až tři různé barvy, bývá označováno pojmem „Ticking".

Habešské kočky disponují středně velkým, svalnatým a mrštným tělem, vyznačujícím se obzvlášť dlouhými končetinami, zakončenými oválnými tlapkami. Ocas bývá dlouhý, široký a dokonale ladící s trupem. Hlava je klínovitá a je posazena na dlouhém krku. Nepřehlédnutelným znakem jsou také velké a daleko od sebe posazené uši. Váha je v rozmezí od 2,5 do 4 kg u koček, 3,5 až 5 kg u kocourů.

Historie a původ

Habešská kočka pochází pravděpodobně z Etiopie (dříve Habeš), odkud byla v 60. letech 19. století převezena britskými vojáky do Velké Británie, kde byla jako samostatné plemeno uznána již v roce 1882, kdy toho však se svojí současnou podobou měla společného pramálo.

Ta vznikla buď náhodným pářením s domácími kočkami, nebo spíše jako výsledek snahy chovatelů o vytvoření koček, známých z egyptských hrobek a nástěnných maleb, vyobrazujících egyptskou bohyni Bast a jiné kočičí bohy.

První zmínky o chovu Habešských koček pocházejí z roku 1896, přičemž již o devět let později bylo evidováno 12 záznamů o jejich chovu, kdy však většina z nich měla jednoho nebo oba z rodičů neznámé.

V první polovině 20. století se toto plemeno začalo rozšiřovat po Evropě a USA a následně v roce 1929 byl založen první Habešský kočičí klub (Abyssinian Cat Club) a mohl se sestavit jeden z prvních standardů.

Stejně jako u jiných plemen se na chovu Habešských koček značně podepsala první a druhá světová válka, kdy v Anglii, tehdejším chovném centru těchto koček, přežilo jen několik málo jedinců. Později, v 60 letech 20. století, přišla rána další, a sice v podobě viru kočičí leukémie (Feline leukemia virus), který měl za následek takřka kompletní vyhynutí plemene. Díky včasnému zásahu organizace CFA (Cat Fanciers' Association) však nedošlo k nejhoršímu a v 70. letech se podařilo chov zachránit, díky čemuž jsou dnes Habešské kočky rozšířeny téměř po celém světě.

Standard plemene Habešská kočka

Dle FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) je Habešská kočka zařazena do kategorie III. - krátkosrsté a somálské.

Zajímavost

Postupným křížením Habešské kočky vznikla i její dlouhosrstá varianta. Ta však narážela na značný odpor chovatelů a s jejím uznáním jakožto nového plemene byly nemalé problémy. Nakonec byla uznána až v roce 1979 pod názvem Somálská kočka.

Orientační cena: 7.000,- Kč až 20.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Habešská kočka

Pro videa s plemenem Habešská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Habešské kočky nevyžadují žádnou zvláštní péči. Neměly by se však opomíjet návštěvy veterináře, neboť toto plemeno je náchylné na různé záněty apod. Taktéž se nedoporučuje jejich překrmování.

Počet zobrazení: 81 828

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Habešská kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?