Highlandský
pony

Obecné informace

Popis

Hlava je ušlechtilá, atraktivního arabského typu. Krk je dlouhý s mohutným hřebenem. Oproti tomu hřbet je krátký, záď skloněná a svalnatá. Kopyta jsou tvrdá a kvalitní. Klouby mohutné. Končetiny má kratší, ale pevné. Hříva i ocasní žíně jsou jemné.Celkově je highlandský pony podsaditější.

Povoleny jsou všechny barvy, ovšem bílé odznaky by se měly objevovat ojediněle. Vyskytují se v plavé barvě, bělouši, hnědáci, vraníci, ryzáci. Většina z nich má úhoří pruhy na hřbetě a někdy i zebrování na nohách. Morelle, první plemeník, který byl zaznamenán v hřebčíně Athol roku 1853, byl strakatý - toto zbarvení dnes není povoleno.

Původ a historie

Předek highlandského ponyho byl nejspíš kůň Przewalského - usuzuje se vzhledem k jeho primitivním rysům. V šestnáctém století se tito poníci křížili s francouzskými a španělskými koňmi a dodneška je na nich znát rovněž vliv arabské krve. Dříve byly dva typy: větší a menší. Dnes jsou však tyto rozdíly vymazány.

Charakteristika

Highlanský pony je kůň mírně tvrdohlavý, avšak přátelský a pracovitý. Je dobrosrdečný, otužilý a houževnatý.

Využití

Ve Skotsku je lovci využíván k nošení ulovené zvěře. Hojně je rovněž využíván v zemědělství. Dobře a bezpečně skáče, nejvhodnější je ovšem jako rodinný kůň. V minulosti nosil jezdce do války, sháněl ovce, pracoval v zápřeži. Dnes není problém, aby unesl i dospělého člověka.

Zajímavost

Čistokrevné highlandy lze vidět v řadě sportovních odvětví, včetně zápřeže a drezúry. Zkřížením s plnokrevníkem vznikl vynikající hunter. Nejeden kůň úspěšný v military měl v žilách krev tohoto plemene.

VIDEA plemene Highlandský pony

Pro videa s plemenem Highlandský pony klikněte ZDE

Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.