Hokkaido

Obecné informace

Popis

Hokkaido je staré a vzácné plemeno japonského pony, lidově také nazývaného Do-san-ko. Najdeme ho na druhém největším japonském ostrově, nejseverněji položeném - Hokkaido - známém svým chladným klimatem a poměrně nízkou hustotou osídlení.

Hokkaido pony je koník menšího vzrůstu - okolo 132 až 137 centimetrů v kohoutku. Má větší plošší hlavu, široký krátký krk. Tělesnou konstrukci má mohutnější, uzpůsobenou k přežití v horách. Nohy jsou dobře stavěné, pevné, štíhlé s malými rousy, uzpůsobené pro pohyb v hůře schůdném horském terénu. Kopyta jsou kvalitní.

Vyskytovat se může ve všech základních barvách, včetně grošování; bílé znaky jsou u tohoto plemene spíše vzácností.

Původ a historie

Na počátku  17. století připlouvají na ostrov Hokkaido rybáři z Honshu a přivážejí s sebou poníky. Ti byli po celou rybářskou sezónu využíváni převážně k přepravě těžkých nákladů. Když se na podzim rybáři rozhodli odjet zpět na Honshu, protože zima na Hokkaido je poměrně drsná, zanechali poníky na ostrově. Očekávalo se, že zde přezimují a na jaře budou opět k dispozici.

Hokkaido je v zimě vskutku nepříznivá oblast už třeba z důvodu, že se zde během tohoto období nevyskytuje příliš mnoho vegetace. Poníci se po celou zimu živili bambusovou trávou nalezenou v horách. Rybáři, kteří se na jaře vrátili na Hokkaido, s sebou přivezli koně nové a nadále pro transport využívali i poníky, které nechali přezimovat na ostrově. Houževnatost Hokkaido pony, pro kterou jsou hlavně známí, vznikla právě vlivem zdejšího drsného klimatu a pro tyto vlastnosti jsou chováni i nadále.

Odkud se však Hokkaido původně objevil? Je považován za potomka Nanbu koně, o kterém však nemáme příliš mnoho informací. Plemeno Nanbu pocházelo z Tohoku, ze severní oblasti Honshu, odkud mimo jiné také pocházeli zmiňovaní rybáři. Chov tohoto plemene dávno zanikl, víme o něm jen to, že bylo využíváno pro vojenské účely. Ke konci 19. století pak docházelo k jeho křížení, s cílem vytvořit větší chov, který by byl vhodnější pro moderní vojenské účely. Dále se říká, že poníci dovezení z Honshu do Hokkaido, byli ti horší z Nanbu chovu, také proto neměli zřejmě rybáři v úmyslu je vézt po sezóně zpět a tudíž je zanechali v horách.

Charakteristika

Hokkaido pony je velice silný a odolný, vyznačuje se svojí učenlivostí a poslušností. Na Hokkaido najdeme jak koně ochočené, tak divoké. Živí se hlavně bambusovou trávou. Potulují se po horách a hledají ji. Perfektně zvládají obtížný terén.

Takto žijí během zimy a na jaře se vracejí zpět k farmářům - je to oboustranně výhodné. V období, kdy se Hokkaido hromadně navrací k „pánům", se budí ze zimního spánku medvědi, kteří vyhledávají potravu. Nejsnazším úlovkem jim jsou právě hříbata těchto koní.

Využití

Využívat se dají k rozmanitým účelům - nejčastější je přeprava těžkých nákladů hlavně v horských oblastech. Užívá se jich na místech, kde není možné mít techniku a jiné těžké stroje.

Farmáři je pak nechávají přezimovat v horách, díky čemuž se u Hokkaido uchovává jeho původní chovné vlastnosti. Jinak je také možné ponyho využít k běžnému ježdění.

VIDEA plemene Hokkaido

Pro videa s plemenem Hokkaido klikněte ZDE

Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.