Holandský
ovčácký
pudl

Holandský schapendoes, Nederlandse Schapendoes

Obecné informace

Povaha

Holandský ovčácký pudl byl původně určen k hlídání a zároveň to byl pes honácký. Jeho základními rysy jsou ostražitost, hravost. Nikdy není ostrý. Je to pes přátelský s hravou povahou a velmi dobře si rozumí s dětmi, se kterými si dokáže hrát celé hodiny.

Popis

Holandský ovčácký pudl je dlouhosrstý pes harmonické postavy, s ostražitým, chytrým pohledem a přívětivým charakterem. Jeho hlava vypadá objemnější, než ve skutečnosti je. Uši jsou nízko posazené, visící a široké. Oči jsou velké, kulaté, nejsou však vypouklé ani hluboko vsazené, jsou umístěny spíše na přední části lebky než po stranách. Holandský ovčácký pudl má tělo poněkud delší než jeho výška v kohoutku. Kostra je lehká, ocas dlouhý, pokrytý hustou srstí, je šavlovitého tvaru. Navzdory malé výšce se tento pes pohybuje pro ovčáky tolik typickým pohybem - klusem. Holandský ovčácký pudl má hustou, dlouhou srst s bohatou podsadou. Srst je drsná a vlnitá, nepřípustné je, aby byla hedvábná. Nejvyhledávanější barva srsti je modro - šedá s černou, ale jinak jsou přípustné všechny barvy. Pes je v kohoutku vysoký 43 až 50 cm, fenka je cca o 3 cm menší. Váží zhruba 23 - 32 kilogramů.

Klasifikace FCI

Plemeno holandský ovčácký pudl patří podle FCI do skupiny I. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je SCA. Číslo standardu je 313/26.03.1992 Nizozemí.

Historie plemene holandský ovčácký pudl

Holandský ovčácký pudl je rozšířen na severu Holandska v provincii Drente. Toto plemeno bylo v Nizozemí uznáno až v roce 1964. Je to pastevecký pes, který byl užíván k hlídání stád. Schapendoes znamená v překladu „zarostlý ovčák". Jeho srst je dlouhá a vlnitá a zajímavostí je, že kynologická federace vydala pro tyto psy zákaz koupání, protože jeho srst má vysoké samočisticí schopnosti. Povoleno je pouze koupání v případě, že se pes velmi zašpiní.

VIDEA plemene holandský ovčácký pudl

Pro videa s plemenem holandský ovčácký pudl klikněte ZDE

Základní péče

Jako bývalý pastýřský pes vyžaduje hodně pohybu. Potřebuje dostatečný výběh, aby se zbavil nahromaděné energie. Podnikejte proto se svým psem dlouhé procházky. Pokud psa dostatečně vyvenčíte, bude pak v domě tichý. Jeho srst má díky své kvalitě samočisticí charakter. Psa myjeme pouze v případě, že je hodně zašpiněný. Protože tento pes má sklony k plstnatění, musíme ho pravidelně jednou týdně kartáčovat. Výjimkou je srst mladého psa, která nevyžaduje tolik péče, neboť ještě nemá sklony k plstnatění. Srst psa může být trochu rozcuchaná, ale to není na škodu. Tito psi se při výcviku dobře a rádi učí, jsou pracovití. Holandský ovčácký pudl však nepotřebuje jinou zvláštní péči.

Počet zobrazení: 45 267

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Nizozemsko
Výška v kohoutku 40 - 50 cm
Hmotnost v dospělosti 23 - 32 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 313 (14. 4. 1999) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Holandský ovčácký pudl doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?