Holandský
slídič

Kooikerhondje, Nederlandse Kooikerhondje

Obecné informace

Povaha

Kooiker je inteligentní, učenlivé, pozorné a odvážné plemeno. Tento výborný hlídač má i lovecké sklony, úspěšně hubí krysy, krtky a myši. Štěká a útočí pouze v případě, že je to nutné. Vytváří si velmi silné pouto ke svému pánovi. Kooikerhondje je citlivý pes a hrubý přístup či křik snáší špatně. Je zdrženlivý k cizím lidem a od dětí si nenechá hned tak něco líbit, proto není příliš dobrým společníkem zvláště pro malé děti. Obvykle vychází dobře s ostatními psy, ale může se chovat dominantně. Pokud je od štěněte zvyklý na kočky a ostatní domácí zvířata, vychází s nimi dobře. Když se cítí nesvůj, uzavírá se do sebe.

Popis

Tento pesdorůstá výšky 33- 41 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 9-11 kg. Průměrná délka života je 12-13 let. Hlava je široká a klenutá. Lebka i tlama jsou stejně dlouhé. Středně velké uši jsou nošeny svěšené a přiléhají k hlavě. Oči mandlového tvaru mají tmavě hnědou barvu a přátelský a pozorný výraz. Kooikerhondje má nůžkový skus, ale i klešťový skus je přípustný. Krk je rovný, silně osvalený. Tělo je delší než vyšší. Hřbet je silný, hruď hluboká s dobře klenutými žebry. Ocas sahá až k patám a je nošen vodorovně nebo nad hřbetem, není však zakroucený. Kooikerhondje má středně dlouhou mírně vlnitou srst. Podsada je dobře vyvinutá. Zbarvení srsti je bílé s oranžovo-červenými plotnami. Typickým plemenným znakem jsou černé špičky uší.

Klasifikace FCI

Kooikerhondje patří do skupiny 8. - Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 2 - Slídiči.

Historie plemene křepelák

Kooikerhondje patří mezi nejstarší nizozemské plemeno, vzniklo na konci 17. století za vlády Viléma Oranžského. Jeho předci, kterými jsou malí španělé, se do Nizozemí dostali v dobách španělské nadvlády. Během druhé světové války kooikerhondje téměř vyhynul. Přežilo pouze 25 jedinců, kteří dali základ pro nové generace. O jejich vzkříšení se zasloužila baronka von Hardenbrock z Amsterdamu. Kvůli tak malému genofondu trpí tito psi řadou genetických chorob. Kooikerhondje byl využíván k lovu kachen, kdy kachny lákal z hnízda máváním bílého ocasu. Od roku 1943 je toto plemeno registrováno v Holandské plemenné knize. V roce 1971 byl schválen standard a posléze byl kooikerhondje roku 1990 uznán FCI.

VIDEA plemene holandský slídič

Pro videa s plemenem holandský slídič klikněte ZDE

Základní péče

Srst Kooikera nepotřebuje mnoho péče. Postačí pravidelně vykartáčovat, aby se netvořila zacuchaná místa. Je vhodné prohlížet uši a odstraňovat nečistoty a přebytečný ušní maz. Kooikerhondje potřebuje důslednou a rozhodnou výchovu. Citlivě reaguje na změnu intonace hlasu a tak není třeba tvrdý přístup, který ani není na místě. Avšak příliš shovívavá výchova by mohla podnítit dominantní chování. Je to živý pes, který rád běhá, plave a aportuje. Potřebuje hodně pohybu, vhodné jsou dlouhé procházky, kooiker také rád běhá vedle kola. Kooikerhondje je přímo stvořený pro psí sporty jako je agility, soutěže poslušnosti, obratnosti a hry s míčkem.

Počet zobrazení: 45 609

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Nizozemí
Výška v kohoutku 38 - 40 cm
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem špatný
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Slídiči
Číslo standardu FCI č. 314 (16. 2. 2011) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • +inteligentni,chytry,hbity
 • +velmi verny a oddany svemu panovi a jeho rodině
 • +velmi zavisli na svem panovi
 • +krasny
 • +neni uštekany
 • +dobře chape
 • +dobře cvičitelny
 • +hodi se na psi sporty
 • +ma rad ostatní zviřata
 • +spolehlivy
 • - ŽADNE :D

JE TO NEJJJ PES NA SVĚTĚ!!! :D Ma moc rad sveho pana a udela pro něho cokoli vždy se snaži aby jeho pan mel dobrou naladu.Tento pes ma velmy velky smyst pro humor.

Kenny
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Holandský slídič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?